Gå til innhold
Hundesonen.no

Chinese crested, hvordan finne oppdretter?


Smil
 Share

Recommended Posts

Jeg har hatt lyst på en naken hund i flere år, men det er først nå det begynner å passe.

Syntes det er veldig vanskelig å finne en oppdretter og hvordan velge?

Jeg har lyst på en naken hunne, helst brun/sort med hvite tegninger. Går det ann å sette krav til farge når man bestiller? (Mannen min syntes de er ganske stygge, men "tåler" de som er mørke og som har ganske mye hår).

Jeg har lest mye om den og jeg syntes det virker som en fin rase til meg, men tar gjerne i mot råd fra andre som har rasen/oppdretter.

Om meg:

Jeg er en dame på 34 år, har 2 barn (2 og 4 år). Vi bor i et rekkehus med en passe stor hage og masse skog,mark og sjø som nærmeste nabo.

Jeg har en sykdom (ms) som gjør at jeg enkelte dager ikke orker mye, men som regel skal det ikke være noe problem med turer og oppmerksomhet. Jeg har også en mor som kan ta over i vansklige perioder. Jeg jobber ikke så har mye tid til hunden. Jeg er vokst opp på et småbruk og vi har alltid hatt katt eller hund og jeg har drevet med hest.

Det jeg ønsker:

Jeg vil ha en hund som skal være med der vi er og som kan ta en 2 timers tur i skogen, men som også ikke blir gal av å være inne en dag eller bare ut i hagen. Fordi sykdommen min er litt varierende må jeg ha en hund som går sammen andre hunder, feks moren min sin Ridge Back (han er en kosebamse). Jeg må ha en hund som ikke jakter og kan gå fri uten å stikke av (vi er mye på småbruket til foreldrene mine). Også har vi katt. Vi må også ha en rase som går godt sammen med barn. Jeg er ikke interessert i utstilling og jeg ser noen setter krav til det. Jeg kunne godt ha prøvd det en gang eller to, men ikke noe fast.

Det jeg kan tilby:

Mye kos og glede. En hund som får være med der det skjer og som skjelden må være alene. Om den ikke alltid får de lengste turene så får den være mye ute sammen oss og barna.

Jeg har også sett at noen søker forvert og vurderer også det.

Er det noen som kan komme med anbefalinger til oppdretter som kan passe eller hvordan jeg kan finne en?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først og fremst så trur jeg du får mange positive tilbakemeldinger fra oppdrettere om du forteller dem det samme som du gjør her! :)

Det er alltid kjekt å starte med raseklubben. Her er vanligvis oppdrettere som avler i henhold til retningslinjene ført opp, og så kan du bare begynne detektivarbeidet.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke lyst til å anbefale eller ikke anbefale noen, men kan komme med noen råd. CC er en rase som sliter med gemyttet. VÆR kresen. Dra på besøk hos oppdretter. Ikke avfei oppdretterens unnskyldning om "Nei, hun er sånn når hun har valper" om hunden biter og glefser deg eller andre unnskyldninger om adferd. Ikke ta første og beste. Sett farge ønske sist på listen din og sett adferd høyest. Se om hundene til oppdretteren er sosiale, hvordan de oppfører seg når det kommer en fremmed inn i huset. Besøk gjerne flere oppdrettere så du får se variasjon igjennom rasen.

Be om å få se dokumentasjon på helseundersøkelser. Sjekk opp om helsestatus på øye og knær (patellaluksasjon) Spør om hvordan det er med tenner på linjene og se gjerne i foreldredyrenes munn om hvordan det står til, da den nakne varianten kan slite med tenner.

Igjen- jeg kan ikke presisere hvor viktig gemyttet er på en CC.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er linken til raseklubben: http://www.norskccklubb.no/

Det er lurt å ta en telefon til raseformidler, hun er veldig hyggelig og hjelpsom! Det er viktig at begge foreldrene er sjekket og fri for PL (patella luxasjon) og har en øyelysningsattest uten anmerkninger som er mindre enn ett år gammel. De bør også være gentestet for PLL. Vi har ett eget raseforum også, bare skriv pm hvis du vil ha ha adressen. :)

CC er et godt valg! Det er flere kronisk syke som har CC og de trives kjempegodt. En kines er glad bare den får være med eieren og tåler mindre aktivitet i perioder. Det er verdt å tenke litt på at de kan være dårlige til å være alene hjemme og må ha på klær vinterstid. Min har gått med klær i mange uker nå :P Flott rase hvis man får et trygt individ! Så lenge man er nøye med oppdretter og forhører seg litt rundt i miljøet er ikke det noe problem.

EDIT: Som Lill sier er det noe dårlig gemytt ute og går. Jeg har en selv, men det gode ved henne overskygger det dårlige til de grader. MYE dritt på finn, men også noen få bra. Kom deg på utstilling og dra hjem til oppdrettere, det er mange kinesere med fantastisk gemytt også :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en chinese crested powder puff med godt gemytt.

Personlig så kjenner jeg to oppdrettere, og kan anbefale dem utfra det: www.shandor.cc og www.articflyer.com.

Utover disse så finnes det mange veldig seriøse oppdrettere der ute, er mange som er verdt å nevne, men jeg har ikke alle i hodet akkurat nå. Noen av disse er Kennel Trønderpia, Kennel Nordlysbyen, Kennel Reject, Kennel Absolute Soul, Kennel Casa del Caboom, Kennel Eugenios, Rimbara's Chinese Crested (nå må jeg stoppe gitt :) )

Finnes også et chinesecrested-forum der du finner mange av disse oppdretterne: www.ccsnakk.com

Meld deg inn der, så vil du få mange tips og råd om hva du bør lete etter :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svar. Det er det jeg syntes er vanskelig ved å finne en oppdretter. Hvordan vite at de er de beste? Alle sier vel at de ikke har problemer med gemytt! Det var forresten en ting jeg ikke viste om, så det skal jeg ta med meg. Og hvis det virker som jeg kun går etter utseende så gjør jeg selvfølgelig ikke det. Jeg vil ha en god familievenn som kan være med oss på alt. Litt skummelt å høre at de har problemer med gemytt for det var en av grunnene til at jeg valgte rasen, jeg trudde de var livlige, glade hunder med godt gemytt.

Hva slags problemer er det og vil man merke det hos oppdretter? Hvordan?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Finn ut hva det er vanlig å helsesjekke på rasen. spørr aktuelle oppdrettere om disse testene. kommer det dårlige unnskyldninger til hvorfor dem ikke har tatt de så skygg banen :P Spørr hva den aktuelle oppdretter hva de legger vekt på i sitt oppdrett. Da bør de jo si helse og temperament først (spør du meg).

Jeg har ikke rasen selv, men kjenner noen som driver med oppdrett. Og dette er jo en rase med masse persnolighet som helst skal sitte oppå deg og kose og tulle. Så om det er hunder som er usikre eller redde vil du veldig fort merke det iallefall..

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 months later...

Jeg har en chinese crested powder puff med godt gemytt.

Personlig så kjenner jeg to oppdrettere, og kan anbefale dem utfra det: www.shandor.cc og www.articflyer.com.

Utover disse så finnes det mange veldig seriøse oppdrettere der ute, er mange som er verdt å nevne, men jeg har ikke alle i hodet akkurat nå. Noen av disse er Kennel Trønderpia, Kennel Nordlysbyen, Kennel Reject, Kennel Absolute Soul, Kennel Casa del Caboom, Kennel Eugenios, Rimbara's Chinese Crested (nå må jeg stoppe gitt :) )

Finnes også et chinesecrested-forum der du finner mange av disse oppdretterne: www.ccsnakk.com

Meld deg inn der, så vil du få mange tips og råd om hva du bør lete etter :)

Vil korrigere meg selv litt her, og vil ikke lengre anbefale ccsnakk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg anbefaler K9 Madness :) De er en av de få oppdretterne som ser ut til å ta hensyn til gemytt. Møt hundene før innkjøp av valp, jeg syns rasen sliter litt for mye med gemyttet. Desverre! Det er jo så herlige hunder om man treffer på de gode individene :)

RED: Ser at dette er en gammel tråd, så TS har sikkert kjøpt seg hund allerede? :P Og ccsnakk er ikke min anbefaling heller...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva har skjedd nå? Ser du har gått berserk på sletting av innlegg der inne.

Jeg har slettet innlegg jeg hadde i min tråd om min hund, samt noen bilder og videoer etc i andre tråder, også disse av min hund.

Utover det så har jeg ikke slettet innlegg (selv om enkelte der inne blåser dette opp til en storm i et vannglass - som vanlig)

Jeg ønsket ikke lengre å være medlem der etter å ha sett hvordan folk sjikaneres der inne, og vil ikke anbefale dette forumet til nye valpekjøpere what so ever.

Og ccsnakk er ikke min anbefaling heller...

Synd det skal være slik...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...