Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kallenavn

"Jammen" kan tispen heter, fordi hun sa inni magen "Jammen, jammen, jeg vil jo ikke ut! Har det så godt her!" :P

Joga, Joker, Joy, Jojo (som faktisk er afrikansk også, og betyr født på mandag, så det passer ikke helt da :P )

Afrikanske kallenavn

Jaha - Dignity, høres også kult ut på norsk! Litt sånn høy på pæra! :P

Jana - Healthy child eller Yesterday

Jata - Star

Jaja - Honored one

Jamal - Elegance

Kennelnavn

Jealous of me - eller noe slikt, til hannhunden

Jack Frost - så får du inn litt jul i det!

Jinx - til jenten som har kastet en forbannelse over deg, du må velge henne, til tross for at det ikke passer :lol:

  • Like 1
  • Svar 630
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nå begynner de å bli søte nå! De har begynt å spise fast føde, de leker, vandrer, JODLER, og er bare søøøte (og vakre!)

Første valp er født! En alledeles nydelig flott tegnet sort/hvit hannhund på 240 g

Sitat sms: "Vi har fått ei nydelig sort keiserinne! Alt vel!"

Skrevet

Hi hi, takk for forslag dere :)

Jeg er litt usikker på "Just" navn, kun fordi det er så innmari vanlig på J- kull at jeg synes det blir litt kjedelig.

Jiminy Cricket vurderes :-) Det var litt kult!

Her er forøvrig at bilde fra i går (etter fotosession, derfor det lilla teppet) Det ække alle nybakte vofse-mødre som hadde godtatt slikt? Gutta får stelle og styre, de. Selvsagt kun under oppsyn av meg, og ganske sjelden foreløpig. Nå skal mor og barn få mest mulig ro.

406983_10150427257232693_543512692_8892277_649530525_n.jpg

  • Like 5
Skrevet

Litt annet fokus:

Jealous Because I Love You

Juliet Capulet (som i Romeo & Juliet)

Jewel of My Eye/Heart

Jewel of the Nile

Jack of All Trades

Jack of Hearts

Jolly Good

Ellers matcher jo Jitterbug og Jiminy Cricket godt :D

  • Like 1
Skrevet

Åh jeg kom over noen som passer hannhund J og jul:

Jack Frost

Syns det passer til en hvit og svart også.

Jack Frost is a sprite and the personification of crisp, cold, winter weather, a variant of Old Man Winter. His roots may be in Anglo-Saxon and Norse winter customs. In Viking lore, he is known as Jokul Frosti ("icicle frost"). He is traditionally thought to leave the frosty, fernlike crystal patterns on windows on cold mornings (window frost or fern frost), and nipping the extremities in cold weather. He is sometimes depicted with paint brush and bucket coloring the autumnal foliage red, yellow, purple, and orange.[citation needed]. Jack Frost is friendly but if provoked, he will kill his victims by covering them with snow.

Skrevet

Problemet med Jack Frost er at "annenhver" JRT heter det...

Det er da virkelig en helt annen rase og gruppe.

Skrevet

Jada, men kjenner jeg Yodel rett vil hun ikke ha navn som er generelt vanlige. Jeg regner ikke med at "Just"-kull finnes bare på basenji heller.

Greit. Da trenger jeg ikke komme med flere forslag ettersom sikkert alt er brukt ved en eller annen anledning :)

Skrevet

Greit. Da trenger jeg ikke komme med flere forslag ettersom sikkert alt er brukt ved en eller annen anledning :)

Hehe når Yodel sier hun ikke vil ha navn som er mye brukt så spiller det vel ikke så stor rolle hvor kult navnet er. For Jack frost er et kult navn, det er jeg helt enig med deg i!

Skrevet

Jack Forst er kult, det! Skal vurderes, og alle forslag taes imot med takk :)

Når det gjelder kallenavn troor jeg det blir enten:

Jippi og Jahoo

eller

uhm. Hadde noe i går, men nå har jeg glemt det igjen. Vil ha to enkle, morsomme J-navn som passer sammen...

Edit: Jippi & Joppe?

Jo-Jo?

Skrevet

Hvis jeg skulle hatt en basenji-tispe, så tror jeg at uansett hva kull-bokstaven var, så ville jeg kalt henne Jaha. Det er afrikansk og betyr "dignity", jeg ser for meg at det er stort sett er et passende navn for en basenji-frøken (i motsetning til en belgerfrøken *flir*). Hvis ikke ville jeg kanskje vurdert Jira, som betyr the ties of blood (kanskje passende for ei tispe oppdretter beholder *kremt* ;) ). Så kunne man jo vurdert (jeg antar uttalelsen er litt anderledes på afrikansk enn det er på norsk da, så jeg aner ikke helt hvordan navnene ville høres ut på orginalspråk, for å si det sånn *ler*), som betyr "thank you" - og man kan jo takke for så mye til en sånn liten frøken som kommer 12 timer etter broren sin, og er den eneste jenta og og og ;)

Den mannlige varianten av Jaha er Jahi, om man må ha noe som ligger i samme gata. Hvis ikke så kan man jo kalle han Jaja, som betyr honoured. Et annet morsomt basenjinavn (hann) kunne kanskje vært Jerin, som betyr "I will sing" ("and cry out to the lord", men det er jo en parantes :P ).

Skrevet

Så bra at alt fremdeles går bra med mor og barn!

Vedrørende hva du skal og ikke skal beholde - ikke tenk på det det nå, det er ikke noe stress. La de vokse seg store og sterke, leve opp, komme over krisealderen, komme seg på beina, se om det er baller og bitt på dem, bli kjent med dem, kjenn etter hva du føler.

Ikke bare har du selvskreven rett til førstevalg i kassa - som oppdretter mener jeg at en har rett til å vente med å foreta sitt valg til de er leveringsklare.

På mitt kull i år var jeg jo lenge i tvil om jeg skulle beholde tispa, hjertet svingte veldig mot Hudson også. Jeg slet mellom fornuft og følelser, og jeg var usikker på hva som var følelser og hva som var fornuft. Jeg slet mellom å ville ha en lovende utstillingshund og å trenge en avlstispe. Og i det hele tatt. Men en dag oppdaget jeg at både fornuften og hjertet ville at tispa skulle bli værende, og da var det ikke noe mer å tenke på. Jeg elsker Hudson, hans eksteriør og uttrykk og alt - men det er null problem for meg at han er i Australia nå. For jeg har beholdt "min" valp, jeg trengte bare litt tid på å finne ut at det faktisk var henne. En må ikke stresse, og det er ikke krav til å måtte bestemme seg fortest mulig.

Følg hjerte og magefølelse, men gi deg selv tid til å roe ned så du faktisk kan lytte til det mage og hjerte sier deg når det romsterer rundt der.

  • Like 5
Skrevet

Om du beholder tispen; Jedi Mind Trick (Jedi til vanlig). Om hun blir delehund; Jack(ie) of All Trades (Jackie til vanlig). Synes begge de to kan brukes på begge kjønn, så jeg ville gitt den jeg ikke beholdt det andre navnet.

edit: Jo, GRATULERER! :)

  • Like 2
Skrevet

Takk for dine ord Emma. Og bare for å ha det helt klart. Sonisen som jeg hadde så inderlig håpet å ha valp til har ALDRI forventet noe førstevalg foran meg. Det er bare det at jeg har hadde så innmari lyst til å få en liten jente til henne, og ble veldig lei meg når det bare kom en jente. Da kunne vi jo ikke ha en jente begge to, så JEG vurderte å sette henne foran meg, og ga henne på et punkt altfor store forventninger.

Som sagt: Jeg venter med å ta et endelig valg, men slik jeg føler det nå- og har diskutert med de fleste rundt meg er det riktigste for oss å beholde en tispe selv fra disse linjene, og sende hannhunden til england.

Men jeg tar fortsatt ingen endelig besluttning.

Dere er innmari flinke med navne-forslag altså! Jaha og Ja ja var innmari fine, men jeg tror faktisk jeg går for en litt annen vri enn afrikansk akkuratt nå. De har jo engelske oppdretternavn og slikt. Mannen har fått være med og ha litt å si på navn, og han synes at:

Hannhunden skal hete Kingwanas Jiminy Cricket "Jimmy"

Mens tispa skal hete Kingwanas Jitterbug "Jippi"

Jeg skal tenke og smake litt på det før jeg bestemmer meg helt :)

  • Like 5
Skrevet

Dobbeltposter litt her for å undersøke om det event. finnes noen tegneseriefigur/ disneyfigur med navn på J som passer til jenta? Da kunne vi jo hatt J + tegneserie? Ellers er jeg som sagt innmari glad i Jitterbug altså :heart:

Skrevet

  • Jerry (Tom and Jerry)
  • Judy Jetson (The Jetsons)
  • Jane Jetson (The Jetsons)
  • Jasmine (Aladdin)
  • Jafar (Aladdin)
  • Johnny Bravo
  • Jack (Jack and the Beanstalk)
  • Jimmy Neutron
  • Jessica Rabbit
  • Jiggers (Maggie and Jiggers)
  • Jughead
  • John Smith (Pocahontas)
  • Jetsam (Little Mermaid)
  • Jiminy Cricket
  • Mrs. Jumbo (Dumbo)
  • Johnny Appleseed
  • J. Thaddeus Toad
  • Jaq (Cinderella)
  • John (Peter Pan)
  • James Hook (Peter Pan)

*copy and paste*

Skrevet

Dobbeltposter litt her for å undersøke om det event. finnes noen tegneseriefigur/ disneyfigur med navn på J som passer til jenta? Da kunne vi jo hatt J + tegneserie? Ellers er jeg som sagt innmari glad i Jitterbug altså :heart:

Jessica Rabbit :D

Eller kjæresten til Aladdin: Jasmine

Jane (Tarzan)

Skrevet

*Fnis* Jessica Rabbit & Jiminy Cricket hadde jo passet supert sammen, selvom jeg i utganspunktet liker Jitterbug navnet bedre.

Ble litt usikker på hun Jessica altså. Dette var et av de minst utfordrende bildene jeg fant av henne på bildesøk :lol:

jessica-rabbit-14.jpg

Han her er koselig da :D

3384087465_b64df70699_z.jpg?zz=1

Jitterbug-dans :lol:

Jitterbug.jpg

Hmmm.... på Y da? Som vi kan skrive med J bare for å få det til å stemme?

Eller figurer som ikke nødvendigvis er Disney, men tegnesreiefigurer?

Skrevet

J. Wilbur Wolfingham

Jack I & II

Jack B. Quick

Jack Drake

Jack Gold

Jack O'Lantern I -III

Jackal

Jaculi I & II

Jade

Jaguar (Impact comics)

Jakeem Thunder

Jamm

Janwillem Kroef

Spider Jerusalem (DC/Vertigo)

Janissary

Janus

Jason Bard

Blood, Jason (see Demon (comics)

Javelin

Jayna

Jemm Son of King Jaxx

Jericho

Jesse Quick

Jester

Jet (alias Celia Windward)

Jewelee (see Punch and Jewelee)

Jinx

J. J. Thunder (see Jakeem Thunder)

J'onzz, J'onn (see Martian Manhunter)

Joe Chill

Joe Potato

Joe Public

Johnny Cloud

Johnny DC

Johnny Peril

Johnny Quick I-III

Johnny Sorrow

John Stewart

Johnny Thunder I & II

Joker

Jonah Hex

Jonas Glim

Jonas Turnip (Amalgam Comics)

Jongleur (of Superior Five)

Jonni Thunder

Jonny Double

Jordan, Hal (see Green Lantern and Spectre)

Jor-El

Josiah Power

Joto

Judge (of Judge And Jury, see Team Titans)

Judomaster I & II

Julie Caesar

Junglemaster

Junior (alias Benjamin Newton)

Jarrod Jupiter

Loran Jupiter

--

J2

Jackal

Jack Flag

Jack Frost (see Blizzard)

Jack of Hearts

Jack O'Lantern (see also Hobgoblin)

Harald Jaekelsson

J. Jonah Jameson

John Jameson

Dr. Marla Jameson (see Marla Madison)

James Jaspers (see Mad Jim Jaspers)

Jane Foster

Jann

Jarella

Jaren

Jarvis, Edwin (see Edwin Jarvis)

Jazz

Jean Grey

Jeffries, Madison (see Madison Jeffries; see also Box)

Jeffrey Mace

Jenkins, Abner (see Beetle)

Jessica Jones

Jennifer Walters (see She-Hulk)

Jester

Jigsaw

Jim Hammond (see Original Human Torch)

Jimmy Woo

Jocasta

Joe Fixit (see Hulk)

John Jameson

John Sublime

Johnny Ohm

Jolt

Jones, Angelica (see Firestar)

Jones, Hugh

Jones, Rick (see Rick Jones)

Joseph (see Magneto)

Josten, Conrad (see Smuggler)

Josten, Erik (see Atlas

Joyce, Madeline (see Miss America)

Joystick

Juarz, Bonita (see Firebird)

Jubilee

Judd, Eugene (see Puck)

Judge

Juggernaut

Junkpile

Justice

Justice (New Universe)

(klipp og lim her også - link (forklaringer på hvem de forskjellige er ++))

Link til wikipedia, disney figurer, scroll ned til J :)

Helt skjønne valper, altså! Gleder meg til å se flere bilder av dem :wub:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...