Gå til innhold
Hundesonen.no

Ubevisst medlem av et trossamfunn..


Recommended Posts

Skrevet (endret)

Jeg fikk brev i posten fra "min" livssynsorganisasjon for en uke siden om at de ikke fikk statsstøtten for å ha meg som medlem fordi jeg var medlem av et annet trossamfunn. Skjønte mindre da jeg ikke har vært medlem av noe trossamfunn siden konfirmasjonsalder, men regnet med statskirken hadde surret meg inn i rullene igjen.

Viser seg at jeg står oppført som medlem i en eller annen variant av en frikirke som jeg aldri har hørt om en gang! Måtte google litt for å i det hele tatt finne ut at det var en kristen frikirke. Sånt blir jeg forbannet av!

Det må da være ulovlig å bare melde inn tilfeldige mennesker i sitt trossamfunn? Hvordan i alle dager går de frem for å få det til? Og hva gjør man når de ikke vil sende deg noen bekreftelse på at man er utmeldt?

Har snakket litt med folk rundt meg om dette og det viser seg at flere har opplevd noe lignende. Det gjorde meg rimelig sjokkert. I mitt hode er det både svindel og en form for tyveri av penger som er tiltenkt noen andre evt. ingen.

Ei venninne sa også at hvis man ikke sto registrert i noe trossamfunn så ble man medlem av statskirken igjen selv om man tidl. hadde meldt seg ut. Det kan jo ikke stemme!? Det høres jo helt søkt ut.

Noen som har erfaringer med dette?

Edit: Hadde slurvet litt med terminologien :whistle:

Endret av schnart
Skrevet

Ei venninne sa også at hvis man ikke sto registrert i noe trossamfunn så ble man medlem av statskirken igjen selv om man tidl. hadde meldt seg ut. Det kan jo ikke stemme!? Det høres jo helt søkt ut.

Det kan da umulig stemme vel? Må da være lov til å ikke stå som medlem noe sted? Jeg kan ikke forstå at jeg skal bli automatisk innmeldt i statskirken fordi jeg velger å ikke være medlem av et trossamfunn?

Jeg var forøvrig oppført som medlem av statskirken, selv om jeg ikke skulle stått der.

Har du kontaktet denne frikirken? Hva sa de?

Skrevet

Har sendt e-post men de svarer ikke.. :thumbsdown:

Forsøkt å ringe dem også men de tar ikke tlf.

Nei, staten/statskirken kan jo umulig ha rett til å kreve at man er medlem av et trossamfunn eller en livssynsorganisasjon? Prøvde å lese meg litt opp på alt det her men må innrømme at til nå har jeg bare blitt mer forvirret :huh::D

Skrevet

Det finnes en god del merkelige regler i forhold til medlemskap i den norske kirken, feks er det sånn at om et barn ikke blir døpt i den norske kirke men ett av foreldrene er medlem -så blir barnet også medlem.

Dessuten var det noe rot for en tid tilbake slik at endel som aldri hadde vært medlem, evt tidligere medlemmer som ble ført inn i medlemslistene ved en feil, derfor kan det være smart å sjekke det, om man ikke ønsker å være medlem.

Ellers så er det sånn at man kan kun være medlem i ett trossamfunn, mens noen trossamfunn -feks. misjonsforbundet som jeg er medlem i- opptrer med to ulike medlemsprotokoller. En for dem som er medlem i trossamfunnet misjonsforbundet, og en for dem som er med i en misjonsforbundsmenighet, men allikevel beholder medlemsskapet i DNK.

Skrevet

Hah! Jeg fikk et lignende brev fra statskirka for noen år tilbake. De var så lei seg for at jeg ikke lenger kunne stå som medlem hos dem siden jeg alt var medlem av et annet trossamfunn. "I alle dager!" tenkte jeg, "jeg meldte meg da ut av statskirka for mange år siden!" Så slo det meg at det sikkert var trossamfunnet en kompis og jeg fant på for at han skulle slippe militæret (ja, vi hadde ikke så mye å finne på på den tida :P ). Jeg ringte inn og fikk vite at det var den katolske kirke jeg var meldt inn i!

Ringte til dem, og fikk vite at jeg både var døpt, hadde gjennomgått første kommunion og ikke minst var gift i den katolske kirke! Jeg blei så paff at jeg dessverre blei litt ufin. "Jeg håper fyren er rik og har stor tiss!" :icon_redface:

Moren min er døpt og konfirmert i den katolske kirke, men sjøl har jeg aldri hatt noen befatning med den. Helt utrolig drøyt og frekt å fabrikere sånne detaljer om mennesker.

Jeg minnes noen ungdomspolitikere som i sin tid satt ganske lenge i fengsel for medlemsfusk. Skulle ønske sånt gjaødt trossamfunn også... :whistle:

  • Like 1
Skrevet
Viser seg at jeg står oppført som medlem i en eller annen variant av en frikirke som jeg aldri har hørt om en gang! Måtte google litt for å i det hele tatt finne ut at det var en kristen frikirke.

How Christ-like of them. Ironisk. :D

Skrevet

Ei venninne sa også at hvis man ikke sto registrert i noe trossamfunn så ble man medlem av statskirken igjen selv om man tidl. hadde meldt seg ut. Det kan jo ikke stemme!? Det høres jo helt søkt ut.

Det stemmer ikke. Har man meldt seg ut av statskirken, så blir man ikke meldt inn igjen. Man må møte opp på kirkekontoret for å melde seg inn igjen, så det er ikke noe som bare skjer automatisk. Man kan helt fint ikke være medlem av noe trossamfunn uten å bli meldt inn her eller der. (Men hvorfor noen blir meldt inn histen og pisten uten å være klar over det, er ikke godt å si).

Skrevet

Det stemmer ikke. Har man meldt seg ut av statskirken, så blir man ikke meldt inn igjen.

Men dersom det er noen år siden man meldte seg ut, kan det være lurt å sjekke det opp -ettersom det var litt rot med medlemslistene til DNK for et par år siden.... særlig dersom man ikke er medlem av et annet trossamfunn, for da vil jo ingen merke et evt. dobbelt medlemsskap heller.

Skrevet

Jeg har plutselig blitt medlem av statskirken... eller hvor ofte er det kirkevalg egentlig? Har aldri fått stemmegreier i posten før i år nemlig. Ikke er jeg født i Norge, og ikke er jeg døpt. Ugudelig innvandrer ftw! :twisted:

Skrevet

Men det skal da ikke være nødvendig å melde seg ut med jevne mellomrom! En gang burde holde!

*fortsatt sint*

( Ikke bare får de penger for meg, men tenk om noen jeg ellers prakker meningene mine på hadde sett jeg var "frikirkelig".. Hadde ødelagt imaget mitt jo :huh::D )

Skrevet

Jeg meldte meg ut av statskirken i -88/-89, og ble rimelig paff da jeg ble forespurt om å sitte i menighetsrådet her for et par måneder siden...viste seg at jeg plutselig var medlem av statskirken igjen, og hadde vært det i mange år *sint*

En telefon til kirkekontoret fortalte meg at "hvis man melder seg ut, uten å melde seg inn i et annet trossamfunn (f.eks. human-etisk), så kan man innrulleres igjen! *gikk fra sint til fly forbannet*

Skrevet

Statskirken har ikke noe mer lov enn andre trossamfunn til å melde inn folk uten deres samtykke. Det som skjedde for noen år siden var at ved en feil ble en stor del av folkeregistreret meldt inn i statskirken, mange uten å ha vært medlem før. Dette har vært gradvis ryddet opp i, men helt sikkert en del som ikke har meldt seg ut enda. Kirken har fått en del pes for det, jeg tror ikke det skjer igjen...

Skrevet

Hadde jeg fått et sånt brev er det ikke godt å si hva jeg kunne funnet på å gjøre - fy så sint! En solid overhøvling hadde vært på sin plass iallefall! Melde inn folk uten deres samtykke for å håve inn medlemspenger av staten...? Noe så frekt!

PS! Heter det ikke "Uvitende medlem av et trossamfunn..." og ikke "Ubevisst medlem.."?

Skrevet

Jeg har meldt meg ut av statskirken intet mindre enn fire ganger, jeg. Hver gang jeg har endret bostedsadresse har jeg blitt meldt inn igjen. Ved forrige kirkevalg fikk både jeg og samboeren (som også har meldt seg ut mer enn en gang) hvert vårt valgkort. Dæven, da tente vi!

Vi fikk ikke valgkort dette året :innocent:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...