Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

hei!:) vi har som sagt fått oss en chow valp:) men han har iløpet av den uken vi har hatt han startet og lukte mer og mer "hund"

jeg vet at det er normalt at en hund lukter hund;) og de er greit det:) men han lukter mye sterkere en tidligere, vi har ikke vasket han, men vi har tørket av han osv...

chow chower og hunder generelt skal vel egentlig ikke vaskes så ofte så vi lurtepå om det er noe vi kan gjøre for at han lukter bedre?:) kanskje en sjampo som gjør slik at de går lenger tid før han starter å lukte så sterkt igjen eller noe?

Skrevet

Jeg hadde en chow chow i fosterhjem i over 6 mnd. Da han kom luktet han mye hund. Det første jeg gjorde var å bytte fór til han og kjøre han på råfór, så vasket jeg han grundig, tørket og børstet han. Det ble kjapt mindre hundelukt. Har erfart at enkelte hunder får mye mindre hundelukt ved å kjøre på råfór. Selv over kortere perioder har jeg opplevd at dette har god effekt.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har ikke peiling på hva du kan gjøre utenom å vaske bikkja.

Men det er jo en ting som varierer hos de forskjellige rasene. Chow Chowen har vel ganske tett pels,kanskje det blir mer "innestengt" inni der og da lukter fortere? :icon_confused:

Skrevet

Ugh. Må følge med på denne tråden. Jeg har en råfôret hund som vaskes (og virkelig skrubbes flere runder med sjampoo pr dusj) som fortsatt stinker. Selv etter en ordentlig runde i dusjen så får jeg sånn fettlag på fingrene når jeg koser på henne. Vetta pokker hva som feiler denne hunden, har nevnt det til både en og to veterinærer, men stinker det gjør hun. Uansett sjampoo og uansett hvor ofte eller sjeldent hun vaskes.

Men egentlig så passer det jo til personligheten hennes, hun er gjennomført heslig og herlig. Det er veldig kjærlig ment altså. :heart:

  • Like 1
Skrevet

Noen som vet hva lukten kommer av i utgangspunktet?

Det er jo noen hunder og raser som lukter mer enn andre, uansett om de vaskes eller ikke, hvorfor er det slik? :icon_confused:

Skrevet

Jeg har ikke peiling på hva du kan gjøre utenom å vaske bikkja.

Men det er jo en ting som varierer hos de forskjellige rasene. Chow Chowen har vel ganske tett pels,kanskje det blir mer "innestengt" inni der og da lukter fortere? :icon_confused:

Noen som vet hva lukten kommer av i utgangspunktet?

Det er jo noen hunder og raser som lukter mer enn andre, uansett om de vaskes eller ikke, hvorfor er det slik? :icon_confused:

Jeg aner ikke hva lukten kommer av. Men jeg har to hunder med helt forskjellig pels som vaskes sjeldent og ingen av de lukter. Eldstemann er veldig korthåret og minstemann er en shiba, så hun har lang og tett pels. Det eneste er hvis jeg dytter labbene oppi nesa mi så lukter det labber(Godlukt! :wub: ). Til og med når de er våte, så tror jeg kun at shibaen lukter littepittegrann. Så jeg tror ikke det har noe med pelslengde/tetthet å gjøre. Jeg tenker at det heller har noe med fettet i pelsen kanskje? Jeg tror de hundene jeg har vært borti som har luktet har ganske fettete pels?

Skrevet

I går så jeg et tv-program, der det var et kort innslag fra en salong for kjæledyr. Vask av hund og katt. De "avslørte" et inside-tips; en dråpe med oppvaskmiddel ble blandet i katte- eller hundeshampooen hvis dyret var veldig møkkete eller feit i pelsen, for det løste opp fett bedre enn shampooer gjør.

Så kanskje andre kan bruke samme tipset? Spe ut hundeshampooen i et litersmål med vann og en dråpe Zalo, og så tømme over ferdigvætet hund?

Skrevet

Du, jeg har vasket hele hunden med ren zalo jeg. Hjalp ikke det spøtt. Men jeg tror Fydas stank bare er sinnsykt motstandsdyktig altså. :D

Skrevet

Du, jeg har vasket hele hunden med ren zalo jeg. Hjalp ikke det spøtt. Men jeg tror Fydas stank bare er sinnsykt motstandsdyktig altså. :D

Ojda. Ja, når ikke engang proffenes inside-tips hjelper, så... her må det kraftigere lut til! :-)

Skrevet

Ojda. Ja, når ikke engang proffenes inside-tips hjelper, så... her må det kraftigere lut til! :-)

Oooh! Lut! Der sier du noe! :lol:

(Tuuuulip, kan jeg spraye henne med eddik? :D)

Skrevet

En kunde av oss har exotic korthår ( katt ) Han er nå ufør og får ikke badet enkelte av kattene sine selv. Så da kommer han til oss for hjelp. Og han har med seg alle ingredienser selv..

Først skal de gjennom'vannes'

Så skal de innsmøres med HÅNDRENS ( hansker er et MUST )

Etter en eviglang gnikkeseanse skal alt dette ut av pelsen igjen, før en eller annen fargeshampoo skal overta plassen.

Etter at shampooen er ute må det skylles med stooore mengder vann.

Til slutt er det en balsamgreie fra en utrolig stor dunk som skal virke i 15 minutter før den skylles ut og katten føhnes opp.

Vips så står vi der med en nybadet korthårsperser :)

Jeg aner ikke hvor lenge det varer før fettet i pelsen kommer tilbake igjen da...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...