Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hannhunder! fordi de har et jevnt humør og blir ikke "ødelagt" av løpetid og påfølgende innbildt :twisted: (jada, fikk hele sporsessongen ødelagt pga det tullet og ei bikkje som ikke fungerer :angry: )

Skrevet

Tisper. De modnes mentalt mye raskere enn hannhunder. Hannhunder er litt treige i topplokket og har problemet med å gjøre flere ting på en gang... :lol:

Akkurat som mannfolka :lol:

Tispe er også favoritten her. Jeg opplever hannene litt mer sta og hører kun på 1 person. Tisper er litt mer med i familien og er ikke avhengi av bare en herre.

Skrevet

Hannhunder. Er noe spesielt med gutta synes jeg :wub: Liker og stort sett utseende på hannhundene mest og, bredere og kraftigere, med mer hode. Men kommer litt an på rasen og.

Enig. + at jeg føler hannhunder er mer lojale :lol: Tok mannen hele 2 minutter før Ivy var mer hans enn min... :P

Skrevet

Tispe, mindre styr med dem :lol: Men jeg synes ofte de blir litt vel feminin i utseende.

Jeg digger hannhunder også da, både utseende og at de er litt sånn "peace and love" hele tiden :wub:

Hmh, så begge egentlig da, på hver sine måter! Men blir nok aldri hannhund her igjen!

Skrevet

Tisper, utvilsomt :lol:

Scilos er en utrolig morsom hund. Men for å være ærlig, tror jeg ikke det er så veldig mye i hodet hans. Han er forresten mye mer feminin i utseende en tollertispa :lol:

Jeg personlig elsker et feminint utseende, jo nettere de er jo bedre. Så små, kloke jenter er det beste for meg. Og se hva jeg har :wub:

Skrevet

Hm... Vel, hanner er flottere å se på og er gjerne mer ukompliserte, men blir kanskje litt vel enkle... Tisper har ofte litt mer særpreg personlighetsmessig, men de kan også være desto mer egenrådige. Klarer ikke velge! Lener kanskje mot tispe.

Skrevet

Hannhunder, definitivt. Jeg vokste opp med flere hannhunder i hus, uten egentlig å reflektere stort over forskjeller på hannhunder og tisper. Det var hunder, liksom.

Da jeg skulle få min helt egne hund etter at jeg flytta hjemmefra, og gikk for en stor rase, fant jeg ut at tispe nok var det smarteste. Jeg tror ikke jeg tenkte så mye over at hun var tispe egentlig - drittbikkje var det åkke som. Så kom det en hannhund i hus - som var om mulig en enda større dritthund, og jeg fikk skikkelig skrekken for å skaffe hannhund igjen. Dermed ble de to neste hundene tisper, men da guttungen her kom i hus, følte jeg at NÅ - NÅ har bikkja kommet i hus. Det var DETTE jeg leita etter i mine tidligere hunder. En hund med stor personlighet, litt egenrådig, men veldig hengiven og "nær" på et vis. Tispene har på en måte vært litt mer distanserte og sære.

Joda, hannhunder har sine greier, men de er reale og relativt enkle i tankegangen, rett fram og herlige :).

Utseendemessig er jeg nok rimelig svak for et realt maskulint hannhundhode med godt snuteparti og bredde i skallen :).

Skrevet

Tisper tror jeg. Veit ikke helt hvorfor egentlig, trives godt med tispene. Men hannhunder er utrolig gode de også, litt mer "dum og deilig" :P

Har jo tisper selv, men skal ikke se bortifra at det blir en hannhund senere. Utseendemessig liker jeg helt klart hannhunder best. Kraftigere og oftest bredere i skallen :wub:

Skrevet

Hannhunder, definitivt. De er mye mer "ærlige" og mindre slu enn tispene. Mer rett frem og what you see is what you get. På ein måde. Også er de staselige da. :wub:

Skrevet

Hannhunder er favoritten her også enda jeg har hatt min del av utrivelige hannhundgreier. Enkle sjeler med masse sjarme. Jeg tror jeg har truffet for mange sære tispeskinn :P

Skrevet

Jeg har blitt mer og mer individ fokusert egentlig og ikke fullt så kjønnsfokusert etter å ha hatt 4 av hvert kjønn i hus. Ikke minst veldig rasebetinget. Enkelte raser kunne jeg ikke tenkt meg hannhund av og omvendt. Skulle jeg hatt Labbis igjen så hadde det blitt tispe og skulle jeg hatt Schäferhund så hadde jeg antagelivis endt med en hannhund.

Desverre er det vanskelig å ha kull på hannhund, så derfor har jeg tisper nå :P Ellers hadde det ikke spilt så stor rolle med den rasen jeg har nå.

Skrevet

Jeg foretrekker tisper!

Hanner er for opptatt av å lukte og smake på alt, tisser overalt, også på seg selv hvis man er uheldig. (som Nitro). Kan være grisete og ekkel rundt tisper. Generellt sett er de mer bøllete og skal vise seg. Litt for seksuellt opptatt syns jeg. Veldig stress ved løpetid. Mye lettere med tispeløpetid.

Syns dobber tisper er mye finere enn hannene. Men motsatt på greyhound hvor hannene er finere.

Men det blir nok tisper i fremtiden ja :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...