Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har ikke trent så mye med miniatyrraser, så min erfaring er litt laber. Men jeg har trent litt med en tibetansk spaniel, og hun var supermorsom å trene med, og tok ting kjempelett. Og var/er også veldig lett å motivere ved lek eller godbit som belønning.

Skrevet

Det er flere små raser som kan være lette å trene, men det kommer jo litt an på hva du skal trene hunden din til også. Agility, lydighet? Skal hunden i hovedsak være turkamerat? Kanskje du kan utdype litt mer? Har du ellers noen andre ønsker? Med tanke på aktivitetsnivå f.eks.? Hvor går grensen når det gjelder størrelse?

Skrevet

Det er familie hund vi er ute etter og tur/trenings kamerat. Og vi bor liksom på en liten gård med fler familier og en over oss. Skal vi ha hund så må vi følge noen strenge regler. Lydighet så klart og må kunne være hjemme alene de 4 timene jeg er borte innimellom.

Vi er innstilt på at det kan ta mange år før vi finner den rette.

Skrevet

De aller fleste miniatyrer er avlet som selskapshunder, og har vel dermed ikke så veldig gode anlett for å jobbe sammen med fører. Derimot finnes det miniatyrhunder som er enklere å ha enn andre. Papillon vil jeg si er en av dem, av de jeg kjenner best.

Skrevet

Løwchen er en liten lettlært hund som kan brukes til det meste og er ikke en rase som i utgangspunktet bjeffer mye. Den liker å lære nye ting og er i seg selv en veldig morsom rase å ha. Søsteren til min eldste går nå lydighet kl. 2, så vi er spent på neste start. Det er ikke så mange av dem og få som bruker de aktivt, men er også herlige familiehunder som går sammen med både store og små barn.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...