Gå til innhold
Hundesonen.no

Åpent brev til alle Cesar Millan-tilhengere som bruker uetiske metoder


Recommended Posts

Guest Admin
Skrevet

Debatten stormer omkring Cesar Millans ofte tvilsomme treningsmetoder. Og det med rette. Mange av hans oppvisninger som dukker opp i tv-ruten titt og ofte demonstrer rett og slett dyremishandling og kunne fort endt i tragedie. For eksempel; hvordan skal en regelrett hengning i en tynn snare kunne hjelpe en hund som oppviser såkalt problemadferd? Problemadferd i

Les hele artikkelen

  • Like 1
  • Svar 139
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg må le litt over hvor typisk slike diskusjoner er. Jeg personlig velger sjeldent èn person jeg syns er god. Jeg plukker litt her og der av det jeg syns gir mening. Mange fokuserer på det fysisk

Victoria Stilwell? Karen Pryor? Bob Bailey? Er sikker på at alle disse både kan og har håndtert hunder som har vært like ekstreme som en del av de CM har håndtert, de har bare ikke store tv-selskaper

Snusken da, du må jo ikke legge ut dette. CM haterne kan jo få alvorlige problemer...

Skrevet

Såvidt jeg vet er dette i forbindelse med portalen, og nyhetssiden ved den. Dette er ikke Admins mening etter det jeg har forstått, men starten på teksten som står i artikkelen...

Kom gjerne med tilbakemeldinger på portalen og nyhetene som postes der i "Spørsmål og tilbakemeldinger".

Moderator Miriam

Skrevet

Men uansett hvem som har skrevet den, så burde det stått under artikkelen i det minste (jeg så vel denne artikkelen i går?!), og eneste som står er hvem som har oversatt den.

  • Like 1
Skrevet

Men uansett hvem som har skrevet den, så burde det stått under artikkelen i det minste (jeg så vel denne artikkelen i går?!), og eneste som står er hvem som har oversatt den.

Den signerer jeg også. Artikler uten forfatternavn ser litt useriøse i mine øyne, uansett om jeg er enig i inneholdet eller ikke.

  • Like 1
Skrevet

Maken til svada har jeg ikke lest. Ingenting av det der har rot i virkeligheten. Henging av hunder i tynne snarer til de segner om av luftmangel? Seriøst? Ta en tur på utstilling og du vil se hundrevis av hunder som på samme måte "henger" i tilsvarende "snarer"... for eksempel.

Det er helt i orden å kritisere på en saklig måte men slike vanvittige overdrivelser og ville fantasier hører ikke hjemme i en seriøs diskusjon.

  • Like 1
Skrevet

Maken til svada har jeg ikke lest. Ingenting av det der har rot i virkeligheten. Henging av hunder i tynne snarer til de segner om av luftmangel? Seriøst? Ta en tur på utstilling og du vil se hundrevis av hunder som på samme måte "henger" i tilsvarende "snarer"... for eksempel.

Det er helt i orden å kritisere på en saklig måte men slike vanvittige overdrivelser og ville fantasier hører ikke hjemme i en seriøs diskusjon.

Er det mer greit fordi det skjer på utstillinger? Den skjønte jeg ikke. (men nå begynner det kanskje å nærme seg egen råd :whistle: )

  • Like 2
Skrevet

Dette var jammen meg ikke mye til en objektiv og saklig artikkel å legge ut på en seriøs hundeside. Greit nok for å være et leserinnlegg skrevet og sendt inn i frustrasjon av en eller annen privatperson til en avis, men ikke for å frontes av et stort hundeforum, synes jeg. Jeg er forøvrig enig med dem som kommenterer mangelen av navn på artikkelforfatteren.

Skrevet

Litt enig med folk over her.. Lite nyansert innlegg. Eneste jeg husker fra artikkelen er den evige gjentakelsen av hvor fælt det er når han henger hunder med båndet...

Skrevet

Jeg begynte å lese innlegget, men gadd faktisk ikke lese ferdig.

Greit å være imot en ting, men gjentagelser og et lite nyansert innlegg er for meg veldig uinteressant...

Og jeg er enig i at det artikkelforfatter bør komme tydelig fram.

  • Like 1
Skrevet

Om jeg for eksempel skriver et meeeget subjektivt "åpent brev til alle Turid Rugaas-fans", kommmer det da også på fremsiden av Hundesonen, under Nyheter?

Skrevet

Om jeg for eksempel skriver et meeeget subjektivt "åpent brev til alle Turid Rugaas-fans", kommmer det da også på fremsiden av Hundesonen, under Nyheter?

Prøv da vel... :lol:

Skrevet

Jeg er ny her, og fikk ikke akkurat et godt inntrykk av Hundesonen når det legges ut slike useriøse artikler på forsiden. Ikke det at jeg vet så mye om CM, men det det skrives om høres ikke akkurat saklig ut.

Reagerte også på at det ikke er mulig å finne navn på forfatter eller noe info om hvor dette kom fra.

Emilie: ta helst også å finn et bilde hvor det ser ut som hun gjør noe fishy, og baser hele artikkelen på at dette er hennes livsfilosofi :lol:

Skrevet

Er det mer greit fordi det skjer på utstillinger? Den skjønte jeg ikke. (men nå begynner det kanskje å nærme seg egen råd :whistle: )

Når man ikke skjønner er det greiest å spørre før man konkluderer. Poenget var bare at slike bånd brukes over en lav sko i ringen uten at noen hunder blir "hengt".

Eller vil man hevde at det i de tusen utstillingsringer slepes rundt halvt bevisstløse hunder hengende i en snare? Men som du sier, det hører vel hjemme i en egen tråd :)

Skrevet

Eg reagerte òg umiddelbart på måten dette vart fronta av admin på sida her, og sjølv om det med ein god dose godvilje kjem fram at det moglegvis ikkje er admin som har skrive artikkelen, vitner måten dette er lagt ut og fronta på om utruleg dårleg dømekraft, og kan fort bli ein svær skrape for Hundesonen som ei seriøs hundeside om det blir ståande slik det står no.

Som andre får eg slengje på at dette ikkje er eit innlegg for eller mot CM, men eit innlegg som omtalar eit forferdeleg dårleg val admin på sida har teke.

Mvh Olav Emil

Skrevet

Nye folk havnar nok ofte først på framsida, for så å navigere seg inn på forumet. Slik var det iallefall i mitt tilfelle. Og då er det jo greit at framsida er nokonlunde positiv, inkluderande og ikkje minst seriøs.

Skrevet

Er det noen her på forumet (utover de som er tatt inn som moderatorer) som har fått noe informasjon om denne "portalen"? Hva er formålet, hvem tjener pengene, hvem er ansvarlig? Eller even more so: hvem er det som skriver artikler "på vegne" av et forum og dets brukere - uten å "spørre om lov"? Satt på spissen.

Skrevet

Jeg syns artikkelen var litt søt jeg, på en sånn litt fjortisaktig måte :ahappy: Jeg likte særlig denne delen:

Det er ulovlig å utsette dyr for vold, men at en lov som forbyr vold mot et annet levende vesen skal behøves er for meg uforklarlig. Det er synd at mennesker ikke har det etiske grunnlaget til å kunne avstå fra vold. En ekte hundeekspert bruker ikke treningsmetoder som skremmer eller forårsaker smerte. Han eller hun passer først på å etablere en fin kontakt med ingredienser som tillit, varme, glede, nysgjerrighet og en sterk ambisjon om å ville hjelpe en hund i nød.

Jeg er i mot krig og fred og sult og sykdom, jeg også :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...