Gå til innhold
Hundesonen.no

Redningsvest til hund.


Recommended Posts

Jeg planlegger å kjøpe redningsvest til bajasen, da vi er mye på sjøen om sommeren.

Men jeg har rett og slett ikke peiling på hva som er best. Er det noen forskjell i modellene? Hvordan er det for hunden å ha på? Funker de hvis bikkja havner i vannet, altså er det fortsatt mulig for den å svømme?

Jeg må innrømme at jeg aldri tidligere har brukt redningsvest på hund i båt før, da jeg igrunn ikke har tenkt så mye på båtulykke.. :icon_redface:

Men med bajasBobby melder behovet seg. Ikke fordi han ikke svømmer, men fordi han elsker det. Vist seg å være vanskelig å holde han i båten :icon_confused: .

Om det så er fordi vannet er fristende eller en svane/måke/and dom bare jages. Er da enda gøyere å "jakte" i vannet må vite :innocent: .

Hadde satt veldig pris på å høre andres evt. erfaringer, eller tips om redningsvest som er super. Tenker da spesielt på hvis han skulle hoppe over rekka litt unna land, har sett redningsvester med håndtak som skal gjøre det lettere å få 35 kg våt hund opp i båten igjen.. :getlost:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har vester herfra, den orange (gå inn på flytevester og scroll ned).

Ser de har fått en ny og "fancy" versjon nå og den ser faktisk bedre ut i forhold til flyteevne og konstruksjon. 322,- var heller ingen upris synes jeg. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også den fra Clas Ohlsson. Hatt den i mange år og den er like hel. Men den så mer fancy ut den i øverste linken da. Men så lenge den jeg har holder hunden flytende så gjør den jo nytten da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror de fleste flytevestene har håndtak!

Jeg har en fra baltic kjøpt for 170 kr på chlas olson. Er veldig fornøyd med den, de har akkurat den samme på dyrebutikken her, men til 300 kr...

Den har jeg også, funker fint til vårt bruk (nå er vi sjelden på båtturer). Men syns de remmene under magen er smale, og kanskje virker ubehagelig for hunden hvis den skal være lenge i vannet av gangen.

Her er 5 forslag, tre av dem har mageplate:

aquarius flytevest

baltic proff flytevest

doggman flytevest

pet saver flytevest

crew saver flytevest

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det nokon her som har erfaring med flytevest for STOR hund (type berner sennen-storleik)? Ser jo at vestane finst i XL, for 50 til 70 kg, men funkar det verkeleg? Og er det eigentleg vits i? Når vi er ute i båt, er han på eit lukka akterdekk, utan moglegheit for å ramle ut, så det vil evt vere i hamneområde at han ramlar uti. Vil han ikkje då halde seg sjølv flytande ved å svømme?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har som sagt den orange vesten fra waterboy til en kaukasisk ovtcharka hannhund.

Den er nok ikke like bra som den bør være, men den gir betydelig flyteevne likevel, det så jeg da han svømte med den. Han er veldig ukomfortabel med vann, og jeg så at han lå høyere og stødigere i vannet med den på og uten å føle at han måtte padle panisk for å holde seg oppe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hurtta har jo også fått flytevest nå, har ikke peiling hvordan denne fungerer, men er det noen som har erfaring med denne?

http://www.hundsomhobby.no/index.php/Hurtta-Lifeguard-flytevest.html

De funker sikkert greit, men er garantert ikke verdt 4 ganger så mye som Baltic sin vest.

Er det nokon her som har erfaring med flytevest for STOR hund (type berner sennen-storleik)? Ser jo at vestane finst i XL, for 50 til 70 kg, men funkar det verkeleg? Og er det eigentleg vits i? Når vi er ute i båt, er han på eit lukka akterdekk, utan moglegheit for å ramle ut, så det vil evt vere i hamneområde at han ramlar uti. Vil han ikkje då halde seg sjølv flytande ved å svømme?

Hensikten med vest er primært å holde hunden flytende dersom den har panikk, er bevisstløs eller er utmattet.. Akkurat som for oss mennesker.

I tillegg er det gjerne håndtak på vesten slik at man lettere kan løfte hunden ombord igjen..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Jeg syns Baltic sine vester virker veldig solide, tror de har litt forskjellige modeller, men de er jo kjent for å ha i ordentlig kvalitet. Vi har Hurrta sine også, og jeg syns iallefall de passer godt på små hunder, men har ikke noe erfaring med de til store hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...