Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Ulla-Britt
Skrevet

Var innom en tyrkisk butikk og fant et glass det sto mors makedonske ajvar på. Hadde aldri hørt om det før, men jeg tror så gjerne at makedonske mødre er gode på å lage mat, så da måtte jeg bare prøve. Freste blomkål, sqush og en liten håndfull hvitløk sammen med et halvt glass av den sterke typen. Sammen med tabbouleh, hummus og grove pita ble det dritgodt. Mors ajvar anbefales. 7 fedd hvitløk ble det i middagen min i dag. Like greit planen er å holde seg hjemme og legge seg tidlig, tror jeg. :fear:

  • Svar 3.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg tror jeg sprekker... To flotte blomkålhoder brekt i store buketter, forvellet i vann til nesten møre. En god liter hvit saus med muskat over blomkålen (som ble sirlig stappet ned i en ildfast fo

Omnomnomnomnom!!!

Jeg leste først... Morrabrød

Posted Images

Skrevet

Her skal det lages taco. Litt mye arbeid når det er bare jeg som skal spise, men siden jeg er dobbelt så glad i taco som to vanlige personer så er det jo verdt det.

Skrevet

Her skal det lages taco. Litt mye arbeid når det er bare jeg som skal spise, men siden jeg er dobbelt så glad i taco som to vanlige personer så er det jo verdt det.

Ditto :D Nammis!

Skrevet

Grillet BBQ marinert ytrefilet med salat (salatmiks, rødløk, avocado, agurk og dampede cherie-poteter m/ olivenolje og salt/pepper/flaksalt) :)

  • 4 weeks later...
Skrevet

Dette er min go-to-middag når sambis vil ha noe jeg ikke liker, og som jeg skal ha i dag:

Nudelsuppe (bruk gjerne risnudler! Særlig hvis du ikke tåler hvete...) med kyllingbuljong, en boks wokgrønnsaker, en boks sopp og en boks kikerter (valgfritt, men de metter). Dette er skikkelig nam og utrolig kjapt og enkelt!

Guest Yellow
Skrevet

Kyllingfilet med fullkornsris, stekt mais og paprika med hvitløk- og paprikasaus.

Skrevet

Jeg kjøpte en bit høyrygg av okse, billig og bra kjøtt til gryte. Skar opp i biter, brunet det sammen løk i store biter og puttet alt i en jerngryte med en skvett vann. Lot det koke i bortimot en time før jeg puttet oppi stekt sopp, paprika og purre. Salt + pepper, serveres med ris. Kjempegodt! Og så har jeg resten til i morgen. :)

  • Like 1
Skrevet

Kjip middag i dag - det kunne blitt godt, men...

Tok opp noe ferdiggrillet elgkjøtt fra fryseren, delte det i biter og varmet, helte over noen choppa tomater på boks, ketchup og fløte - med pasta (IKKE fullkorn :x) - og det ble både tørt og kjip smak... jaja, mett ble jeg læll :D

Skrevet

I dag lager jeg en rett som sikkert står for minst 1/3 av middagene i huset, med variasjoner.

Du tager en ildfast form, og dekker bunnen med skivede poteter. Deretter lemper du oppi det du måtte ønske av grønnsaker (i dag ble det gulrøtter, brokkoli - og fordi jeg er gærn, tester jeg å lage spinat for første gang i mitt liv. Jeg har brukt mye sopp, men akkurat nå er jeg skikkelig lei sopp. Men jeg har lyst på kålrot, jeg må huske å kjøpe kålrot en dag). På toppen legger du ønsket proteinkilde, dypfryst går finfint - i dag ble det en 600 grams blokk med seifilet, men jeg har også brukt kyllingfilet, annen fisk, koteletter, etc. Over det hele heller du ønsket saus - jeg er veldig glad i bretagne kyllingsaus.

Har jeg ikke mulighet til å bruke saus, smører jeg forma og har oppi noe væske (vann, cider, fløte, smør, whatever som er flytende, jeg er skikkelig ingen Arne Brimi) for at potetene skal ha noe å trekke i mens de stekes.

Dette lar jeg stå i stekeovnen på 200 grader i en times tid, og deretter varmer jeg opp igjen halvparten i morgen for ny middag. Enkel latmannsmiddag, også kan en bruke den timen til å gjøre noe fornuftig, og spise god mat med god samvittighet etterpå.

Skrevet

Pulled pork og coleslaw. Er ingen fan av coleslaw, helt til jeg lagde min egen!

Finhakket kål, revet gulrot og revet eple, blandes med creme fresh, majones, HPsaus og sukker og en dæsj sitronsaft! :heart:

Skrevet

I dag puttet jeg løk, hvitløk, paprika, squash, gulrot, brokkoli, ananas og en del krydder i en gryte og lot det stå og godgjøre seg mens jeg kokte ris med tandoori-krydder oppi. Så blandet jeg sammen og spiste med litt matyoghurt til. Det ble veldig godt! Og bra er det, for jeg har rester til tre måltider til. :P

Skrevet

Mmm, middagsrester fra i går og jordbær med litt for søt pisket krem til dessert. Jeg trodde ikke jeg kunne få noe som var for søtt, jeg :icon_confused:

Nå må jeg pønske ut noe lurt til middagen i morgen. Denne uka har jeg nemlig begynt et nytt og bedre matliv, og det innebærer både frokost og middag hver dag. Men sånt tar jo tid!

Guest Gråtass
Skrevet

Superfries og risbrød med blåbærpai til dessert. Jeg vet, matvaner som suger i varmen.

Skrevet

Blir så lite tid til å lage mat for tiden, så i går lagde jeg en stor hjemmelagd pizza. Enkelt, billig og middag for mange dager. Litt lat, ja..

Skrevet

Spaghetti med kjøttsaus, ketchup oooog sånn olje fra fetaost-glasset. Tåler ikke feta, men later litt som at jeg spiser det når jeg har oljen på, fortenk :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...