Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele


Monica123

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en sele av merket Richo og er ikke fornøyd med den da spennen går opp å selen må strammes flere ganger på turen :)

Den gnager også i pelsen på sidene så pelsen blir slitt..Jeg har en collie og vil gjerne ha en polstret sele så den ikke gnager inn i pelsen hennes og sitter skikklig..

noen som har en sele de kan anbefale?

Den skal kun brukes til tur gåing :)

Skrevet

Hmm... Jeg tror jeg ville brukt en sele med nylon innerst mot pelsen, da det er mest skånsomt. Ville kanskje anbefalt deg Y selen til hurtta. Den andre modellen har litt lett for å ligge rett bak frembeina og gnage, hvertfall gjør den det på mine hunder. På Midas bruker jeg også den trixieselen med fleecefór, den er veldig myk og god, og jeg er kjempefornøyd med de selene. Jeg er bare usikker på om fleecen vil slite på colliepelsen...

Link til trixieselen

Link til hurtta selen

Skrevet

www.vibri.com :) Veldig bra kvalitet og service.Flotte produkter da du bestemmer selv hvordan det skal se ut.Har brukt mi nesten hver dag over 1 år nå er like så fin.Tross badet mye i den og vasket den masse i maskina.er Y sele så er behagelig for hunden også.

Skrevet

Webmaster er vel fin. Ellers hvis du vil ha fôret er vel y-selene til Hurtta ok. Jeg liker de ikke, men på collie funker de kanskje bedre.

Skrevet

Undertegner den.

Raksha her inne kan vel uttale seg om hvordan den er til collie? Hun brukte den jo til Aro :)

Er det noen som har link til webmaster selen?

Hadde vært fint om Raskha her inne kunne fortalt litt om sin erfaring om selen siden hun har en collie :)

Til dere andre skal sjekke ut de andre linkene også og tusen takk for masse forslag :)

Skrevet

Jeg liker halvnomen til Troll.

thumb_Multisele_288_0.jpg

AboXno syr lignende seler til en litt rimeligere pris.

Er vel ikke halvnome, men en H-sele, og den eneste typen vi bruker her i huset. :) (bortsett fra til snørekjøring, da er det nome)

Skrevet

Er vel ikke halvnome, men en H-sele, og den eneste typen vi bruker her i huset. :) (bortsett fra til snørekjøring, da er det nome)

En H-sele er en slik som man bruker til trekk, altså på en måte nome, men H istedenfor X.

Et eksempel er jo Non-Stop-selen.

Men skjønner at du ikke mener det er en halvnome, da det også er betegnelse på slike typiske sporseler, som har X-rygg, men kortere en "hel"nome.

Troll selv, kaller den visst for en multisele :)

Skrevet

Jeg er veldig glad i Y-seler, eneste jeg bruker på trekkdyret, har til nå brukt Trixie, super sele, men den tar litt pels, så jeg bytter nå til Hurtta som har annen foring i håp om å slippe det.

Har også webmaster sele(Den gamle modellen da, hvordan den nye er vet jeg ikke), personlig er jeg ikke så glad i den, men den funker vel helt greit til rolig turbruk.. Minsten aka trekkdyret hater den sela(Den er ikke foret, så blir nok ubehagelig for han som trekker mye), så her brukes den kun på den evig rolige gamlingen som ikke trekker overhodet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...