Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvorfor nyser hunder?


Anette

Recommended Posts

Skrevet

Hvorfor nyser hunder? Amiga nyser nesten alltid når hun ligger på ryggen og koser og kaster masse snør på meg :P

Hun nyser aldri riktig vei, men på ryggen så nyser hun maaaaaaasse, er det for å rense nesa fordi *gulp* luft kom dit ? :(

Ja, dagen for dumme blonde spørsmål :P

Skrevet

Det er et signal hun gir for å fortelle deg at hun er vennlig innstilt. :( Noen kaller det et "dempende signal", men dette "dempende" blir ofte feiltolket spør du meg. En glad hund vil ofte nyse; min hund nyser feks når hun kommer logrende mot meg og smiler; hun viser at hun er vennlig innstilt selv om hun viser meg tenner. Hun kan også nyse rett etter at hun har gitt datteren sin en korreks, noe som gjør at korreksen ikke blir oppfattet som en korreks, men som en lekeinvitasjon.

Skrevet

Haha... Er det derfor knøttet her alltid nyser når han ligger ved siden av meg på sofaen å styrer og ordner, og helst vil leke...? Raringen!! Ligger å vrir seg og har en smule makk i rumpa, å så nyser han... :(

Skrevet

Og jeg som trodde hunder nøs av samme grunn som mennesker, for å renske opp i systemet...

(eller tuller du nå Huldra? :( tror ikke du gjør det egentlig, så sannelig lærte jeg noe nytt i natt og! :P )

Skrevet

Og jeg som trodde hunder nøs av samme grunn som mennesker, for å renske opp i systemet...

(eller tuller du nå Huldra? :( tror ikke du gjør det egentlig, så sannelig lærte jeg noe nytt i natt og! :P )

Hehe, joda - de nyser jo av den grunn også! :P Men i tillegg er det en del av språket deres. Jeg tror det noen ganger kan være en form for latter, bare for å dra en menneskelig sammenligning litt langt. Så i korreks-situasjonen kan kanskje et nys være som en "nervøs latter", type "heheh... jeg mente det ikke såå vondt altså", mens i komme-hjem-situasjonen kan det være gledeslatter for å se eieren sin igjen. Tulla nyser i alle fall veldig mye, og i veldig mange situasjoner, det er utrolig fascinerende! :P (Og nei, jeg tuller ikke. :P )

Haha... Er det derfor knøttet her alltid nyser når han ligger ved siden av meg på sofaen å styrer og ordner, og helst vil leke...? Raringen! Ligger å vrir seg og har en smule makk i rumpa, å så nyser han... :P

Jepp! Han ligger nok der og ler, og vil at du skal synes det er like gøy som han! :P

Skrevet

Hvis jeg ikke tar heeelt feil nå så nyser de vel også for å dempe litt? Hvis det er noe som blir "for mye" ? Feks hvis man kjefter... Min nyser også mye når han er i lek med noen hunder, da når han skal vise litt tenner :(

Skrevet

Hmmm, oppklarende, når Amiga og Foxi herjer hører du egentlig bare nysing og så hopper og biter de hverandre i ansiktet og har det fryktelig gøy, men er veldig lydløs lek, er snøfting, nysing og småbiting :(

Skrevet

En glad hund vil ofte nyse.

Dette har jeg også hørt :P Blondie nyser ganske ofte når hun herjer rundt og når jeg kommer hjem for eksempel :P

Jeg tror det noen ganger kan være en form for latter, bare for å dra en menneskelig sammenligning litt langt.

Jeg har også hørt at når de peser noen ganger så kan det være en slags latter. Da tenker jeg når de peser ganske fort etter å ha gjort noe morro. Det ser ihvertfall slik ut på hele fjeset til min hund når hun holder på med slik peseing at hun koser seg :(

Skrevet

Valpen nyser når jeg har vasket tisseflekken med eddikvann. "Takk for at du tørker opp etter meg"-nysing.

Du tror ikke det er fordi edikklukten er veldig sterk da? Mine nyser hvis de kommer for nært edikk, tror det har å gjøre med at det river skikkelig i en følsom hundenese.

Skrevet

Valpen nyser når jeg har vasket tisseflekken med eddikvann. "Takk for at du tørker opp etter meg"-nysing.

hm... Tror ikke akkurat de tenker "takk for at du tørket opp etter meg" nei :P

Men enig med Huldra :(

Skrevet

Aïda nyser nesten bare når hun ligger på ryggen, og hvis hun lukter på noe med sterk/ubehagelig lukt.

Jeg har ikke opplevd at hun nyser som språk.

Skrevet

hm... Tror ikke akkurat de tenker "takk for at du tørket opp etter meg" nei :hmm:

Men enig med Huldra :aww:

Amiga slikket på ublandet eddikk og hun nøys masse og løp løpsk rundt, drakk masse vann og nøys. Tvilsomt det er takk for at du tørket opp ja :lol:

Skrevet

Jeg har en hund som nyser "av og til" og en som nyser OFTE. My er den sistnevnte.. Hun nyser når hun er ivrig/glad og når hun "gjør seg til" for oppmerksomhet. Spesielt nyser hun hvis man "herjer" med henne, dulter henne i siden og "tuller" med henne. Hun kan også begynne å nyse tilbake hvis vi nyser til henne :aww: Hun kan også nyse under trening hvis hun er veldig glad/ivrig. Ikke sjeldent at hun nyser en gang eller 4 under fvf hvis hun er høyt i gir.

Når hun var liten trodde jeg kanskje det var nesemidd som var i anmarsj, men det er jo rart om jeg skulle prestere å få nesemidd på den ene hunden min og ikke den andre :hmm: Så jeg har forsonet meg med at det bare er My som nyser, og at det er normalt for henne.

Skrevet

Så jeg osm bruker å herme etter hundene mine når de nyser signaliserer da at jeg ikke er noe farlig og vil leke? De bruker å bli supergira og nyse mer hver gang jeg hermer etter dem, jeg tenkte ikke på at det kunne være noe annet en støv i nesa jeg :aww:

Skrevet

Du tror ikke det er fordi edikklukten er veldig sterk da? Mine nyser hvis de kommer for nært edikk, tror det har å gjøre med at det river skikkelig i en følsom hundenese.

Jo, det er garantert derfor :aww: Hunden nyser kun når han har luktet på noe sterkt.

Skrevet

Så jeg osm bruker å herme etter hundene mine når de nyser signaliserer da at jeg ikke er noe farlig og vil leke? De bruker å bli supergira og nyse mer hver gang jeg hermer etter dem, jeg tenkte ikke på at det kunne være noe annet en støv i nesa jeg :aww:

Hehe, jeg hermer også innimellom når de nyser, synes det er morsomt, for da nyser de jo bare enda mer! En herlig måte å kommunisere på! :hmm:

Skrevet

Det forklarer Bamse, hunden til søskenbarnet mitt. Han nyser når han blir glad, og da spesielt når det kommer besøk. Da står han og tripper på frambeina sine og nyser og nyser og nyser. :aww:

Skrevet

Og så kan de snøfte hvis de er oppspillt eller skeptisk mot noe. Litt slik som hester. Blåser luft ut av nesa. Nitro pleier å gjøre det hvis han ser noe skummelt, og han gjorde deg også på K-testen ved et moment. Stamper med beinet og snøfter. hehe

Ellers nyser mine mest av naturlige årsaker, lukte sterkt, støv i nesa etc. slik som med oss mennesker.

Skrevet

Zizco (bc'n) lo han, ja av og til er jeg nokså sikker på at han hadde latterkrampe *ler* Det var alltid når han var fornøyd med noe, eller glad for noe (ruta kunne av og til utløse voldsomme nysanfall). Selv om jeg mistenker at mye av den nysingen som jeg likte å kalle latter, var mer stressrelase.

Så jeg tror nok det kan være flere greier med den nysingen, som vennlig innstilt, rense nesa for gørr eller for å slippe løs litt stress.

Skrevet

Frøya nyser alltid når hun har ligget på rygg en stund, så hun orker ikke det lenge av gangen med mindre hun virkelig koser seg. Ellers nyser hun også når hun ikke får lov til noe, selv om jeg ikke sier noe mer enn "nei" og holder på det. Har tenkt på det litt likt som med når hun rister av seg små-stressende opplevelser; som f.eks. når en stor hund kommer løpende rett på henne, så rister hun seg når hun kommer til hektene igjen sammen med nysing.

Skrevet

Orry nyser når han stresser seg opp eller blir ekstra glad, samt når han ligger på siden/ryggen og blir kost skikkelig med. Han har et veldig søtt rynkenysefjes :aww:

Norma nyser sjelden, og nysingen hennes skyldes oftest at hun har dyttet nesa bort i noe hun ikke burde ha dyttet nesa bort i *flir*

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...