Gå til innhold
Hundesonen.no

Brukshunden's Keen Kiter "Kite"


borderen
 Share

Recommended Posts

  • Svar 215
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk! Har kjøpt en ny (billig)linse jeg prøver å bli venn med. Ikke helt i mål ennå, men det er i minste bedre enn det søplet jeg har igjen etter å ha knust favorittobjektivene mine! Takk!

Ny film! Filmet en snutt nå ikveld som jeg legger ut. Vi trener litt bevegelsesmønster på avstandskommandering (evighetsprosjektet) og noen triks på slutten. Jeg er veldig fornøyd med intensite

Takk for komplimenter. Han minner veldig om en show-border om dagen. Han er i det minste vakker og veldig behagelig å ha med å gjøre! Slow-motion tendensene hans har også en stor fordel for endeli

Posted Images

Gratulerer, leste hele tråden jeg :D Flinke dere er og for en herlig hund han virker som :wub:

Oi, det er godt gjort., Så koselig :)

Han har så gode øyne :wub: Skikkelig fin er han!

Ja, han har snille øyne (så lenge det ikke er en stor pelshund i nærheten... de er han ganske usikker på... det må vi jobbe med!)

Gratulerer så masse :D Dere er så flinke! Kiter er den peneste border collien jeg har sett :wub:

Å, så koselig! Takk, takk!

Det er så utrolig kult å lese om resultatene på gjetinga, jeg blir så stolt av dere! :heart:

Hihi! Takk! Jeg blir stolt av at du blir stolt :lol:

Nå har jeg lagt ut film og poengsum fra gjeterhundprøvene i bloggen:

http://teiens.com/fylkesmester-i-gjeting/

  • Utgang: 20/20
  • Løsing: 9/10
  • Inndriv: 18/25 - Her ville han absolutt ikke høre og han ville i hvertfall ikke holde seg på venstre flanke! Men jeg klarte akkurat å vinkle alle sauene inn gjennom porten. Da var jeg fornøyd! Men han tok ikke kommandoene her og det ble alt for mye store bevegelse.
  • Kryssdriv: 14/25 - helt greit, men vi må trene mye mer på å holde linja stabilt. Mistet siste port der sauene trakk veldig fordi Kiter ikke ville ta venstreflanken før det var for seint.
  • Kve: 15/15 :D

Klasse 1 gikk jo bedre enn klasse 2, men den har jeg ikke film av.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, tror ikke de har det. Han har forøvrig fått kennelnavnet deres, uten at han egentlig er fra deres oppdrett. Her er stamtavlen hans med litt info:

http://teiens.com/my-dogs/keen-kiter/stamtavle/

Aha, det forklarer jo en del ivrig og unyttig googling. Takk! Hadde alle BC'er vært som Kiter hadde jeg ikke vært i tvil om hva slags hund jeg skulle hatt neste gang. :wub: (Har forresten sett på gjeter-videoene. Får helt gåsehud).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

Igår starte vi i klasse 3 i gjeting (høyeste klasse!). Det var SÅ moro! Veldig utfordrende bane med "sprint-sau" der vi måtte holde tunga rett i munnen. Vi bommet på en av fire porter, fikk en liten tur i feil retning og fikk ikke til kve eller singling, så det ble ikke mye poeng, men Kiter var egentlig råflink og jeg var ikke så aller værst selv :D Fikk masse skryt og reiste hjem helt sinnsykt motivert og fornøyd!

Mer om banen osv ligger her i bloggen:

http://teiens.com/blog/

gjeteing_zps99a85f5c.jpg

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
    • Han er snart tre år, men har mye ungdom i seg enda merker jeg. Takk for godt svar! Jeg har tenkt at vi burde gå på et kurs sammen ja. Som du nevner så er det noe med å bli kjent med treningen sammen.
    • @BusannKan kanskje si litt om det. De krever jo litt børsting og pelsstell, men er ganske selvrensende. Det blir fort litt støvsuging også.
    • Hvor gammel er han? At en hund "kan" en ting betyr ikke at den kan det i alle situasjoner. Alt må læres inn og vedlikeholdes, og generaliseres, det vil si, lære at det kan/skal gjøres under ulike forhold og på ulike steder. Jeg vil anbefale å finne et grunnkurs dere kan gå for å bli enda bedre kjent, og lære om hundetrening sammen. Start med å repetere kommandoene inne, hjemme, og belønn med godbit eller lek når han gjør det riktig. Prøv igjen utenfor huset, i hagen, innkjørselen e.l. Det er fortsatt kjente omgivelser, og kanskje mindre forstyrrelser? Når dere er på tur i kjente områder kan du gjerne stoppe på et rolig, uforstyrret sted og gå gjennom kommandoene igjen, alltid med belønning. Slik kan han gradvis lære at "kommandoene gjelder og lønner seg her også".  Gradvis, over flere dager og uker, kan du repetere kommandoene på ulike steder, med økt vanskelighetsgrad. Men husk også å gå tilbake å repetere på steder hvor det er enkelt for ham å følge kommandoene. Jo mer ukjent stedet er, jo mer lukter, lyder, folk og andre dyr det er, jo vanskeligere er det for ham å fokusere på deg og følge med. Dette må læres inn gradvis, og tar tid.  Det er selvfølgelig også superviktig at han ikke går løs når du ikke er helt sikker på at han kommer på innkalling. Bruk langline, og la ham eventuelt løpe løs på inngjerdede områder. I langline kan du jobbe likedan som med de andre kommandoene, men jeg vil anbefale å bruke enda bedre belønning, gjerne en "eksklusiv" belønning som han får kun på innkalling. Og ja, han vil merke at han har lina på og høre bedre etter da, men treningen vil like vel sitte i når du etterhvert tar av lina.  Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...