Gå til innhold
Hundesonen.no

Alternativ til lightfor?


Henriette

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har noen råd til hva jeg kan bruke til en aktiv golden tispe på 5 som skal slankes en kilo eller to men allerede får "for lite" mat? hun får bare 1 beger om dagen liksom.

Emma skal slankes bittelitt siden hun har litt for mye, hun er langt ifra feit, men den/de kiloene hemmer henne jo litt i trening(gråtass så faktisk det samme på kurs ifjord). Men etter litt diskutering med vet og en opdretter så sa vel det at hun er ikke helt den typen som skulle gått på light for, men om det ikke er noe annet som kan brukes så går jeg over på det.

Fortype har ikke så mye og si siden jeg har ganske lett tilgang på det meste, V&H og Norwegian polar utgår pga liten fryseplass, men V&H får hun "steinbæsj" av.

Skrevet

Tinka gikk fast på light-fôr før, mer forebyggende enn fordi hun var kraftig, men jeg syns hun ble så dårlig i pelsen av det at jeg byttet til labradorfôret. Dette fôret skal også være bra for hunder som legger lett på seg, samtidig som det skal være bra for pelsen. Jeg er i alle fall fornøyd, og har ingen utfordringer med verken vekt eller pels på dette fôret - og hun får nesten mer nå enn da hun gikk på lightfôr.

Med andre ord - det kan jo være verdt å prøve enten goldenfôr (Royal Canin) eller labradorfôr (RC + Eukanuba. Det er jo ikke så forskjellige raser).

Skrevet

Tinka gikk fast på light-fôr før, mer forebyggende enn fordi hun var kraftig, men jeg syns hun ble så dårlig i pelsen av det at jeg byttet til labradorfôret. Dette fôret skal også være bra for hunder som legger lett på seg, samtidig som det skal være bra for pelsen. Jeg er i alle fall fornøyd, og har ingen utfordringer med verken vekt eller pels på dette fôret - og hun får nesten mer nå enn da hun gikk på lightfôr.

Med andre ord - det kan jo være verdt å prøve enten goldenfôr (Royal Canin) eller labradorfôr (RC + Eukanuba. Det er jo ikke så forskjellige raser).

Golden foret til både Eukanuba og RC har vi brukt, men det kunne jo evnt blitt prøvd igjen, labrador for går nok fint til golden ja, så det er en mulighet. Er det RC eller eukanuba du har brukt? bruker mest RC så det spørst om jeg skal prøve det.

Skrevet

Noen som har noen råd til hva jeg kan bruke til en aktiv golden tispe på 5 som skal slankes en kilo eller to men allerede får "for lite" mat? hun får bare 1 beger om dagen liksom.

Emma skal slankes bittelitt siden hun har litt for mye, hun er langt ifra feit, men den/de kiloene hemmer henne jo litt i trening(gråtass så faktisk det samme på kurs ifjord). Men etter litt diskutering med vet og en opdretter så sa vel det at hun er ikke helt den typen som skulle gått på light for, men om det ikke er noe annet som kan brukes så går jeg over på det.

Fortype har ikke så mye og si siden jeg har ganske lett tilgang på det meste, V&H og Norwegian polar utgår pga liten fryseplass, men V&H får hun "steinbæsj" av.

En kilo eller to burde vel kunne jobbes vekk ved mer fysisk aktivitet? Svømming etc?

Skrevet

En kilo eller to burde vel kunne jobbes vekk ved mer fysisk aktivitet? Svømming etc?

Som skrevet så er hun aktiv, hun både svømmer daglig, trener jakt, lp og endel triksetrening, og uansett hvor aktive vi er i perioder så har hun desse kiloene dessverre.

Skrevet

ha belønner dere med i trening? hu får jo i seg nok mat så lenge hun har litt ekstra. trapp ned på godbiter/bruk foret som godbiter? gi mindre mat? for 2-3 ganger pr dag? (få opp forbrenning)

Skrevet

Gi mindre mat er ikke et alternativ :lol: Sulten golden som får et halvt beger for om dagen er ikke en god kombo :wub:

men når har vi kjøpt in RC sitt labrador for, så skal hun gå 3/4 på det og 1/4 på det gamle :D så ser jeg om det funker :lol:

Av godbit så er det som oftest for de får, evt leversnitter eller handlers trenings godis.

Skrevet

Hva med å erstatte en liten del av foret med kokte, moste grønnsaker, kokt, mager fisk o.l. ? Det funker veldig bra på mine labradorer i litt " tunge" perioder.

Skrevet

Jeg tror jeg ville prøvd å fôre rått en stund, det virker som hun "samler" på karbohydratene. Og det er ikke så dyrt å fôre på svinekoteletter/ukrydret grillribbe, kyllingvinger, laksestykker ol som man skulle tro. Den harde bæsjen unngår du lett med en skje kruskkli/linfrø pr dag. Knuser du linfrøene er det en ypperlig omega-3 kilde i samme slengen. (det er synd at 1/2kg pølsene med V&H selges til sånn blodpris, men 5 kg er "rimeligere" om du har så liten fryseplass)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Hei,

Hunden min likte veldig godt Royal Canin sitt lightfôr, men fytti katta så dyrt det er ! 400 kroner for 3,5 kg!! Syns det er helt hårreisende. :aww:

Skrevet

Hei,

Hunden min likte veldig godt Royal Canin sitt lightfôr, men fytti katta så dyrt det er ! 400 kroner for 3,5 kg! Syns det er helt hårreisende. :aww:

Huh? Hvor kjøper du? Tok et raskt googlesøk og fant fóret til 275kr, for 4kg. Og 609kr for 15kg :lol:

Skrevet

Huh? Hvor kjøper du? Tok et raskt googlesøk og fant fóret til 275kr, for 4kg. Og 609kr for 15kg :aww:

Orry har nylig begynt på RC light, og jeg mener det kostet 609 kr for den sekken, ja :lol:

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg har en feit bc tispe som ikke kan få lightfor for da forsvinner pelsen, hun får seniorfor og det fungerer utmerket for henne (RC mature).

Hadde TS ønsket slanketips, så hadde hun sannsynligvis spurt om det og ikke om spesifikke fortips antar jeg..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...