Gå til innhold
Hundesonen.no

Finnes det en rase som ...


Aya

Recommended Posts

Er stor (iallefall større enn en BC), lett å ha løs - dvs, lite jaktinnstinkt -, som allikevel har muligheter for å bli trent noe i lp/bruks (eller blodspor!), som kan være med på rolige turer med hest og som har relativt god helse?

EDIT:

Litt flere ting:

- Kan godt være en type vokterhund

- Må ha nok pels til å kunne være mye ute

- Må ikke være retriever

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De fleste store hunder (type gigant) kan vel gå unnder de kriteriene. Kjenner newfoundlandere som har kommet i elite i lp, min ser ut til å gjøre det bra på blodspor, og så har du og leonbergere, berner senner ol. Eg kjenner i hvertfall ingen av denne størrelsen som har noe spessielt jaktinnstinkt (i forhold til jakthunder) og de tåler godt kaldt vær.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De fleste store hunder (type gigant) kan vel gå unnder de kriteriene. Kjenner newfoundlandere som har kommet i elite i lp, min ser ut til å gjøre det bra på blodspor, og så har du og leonbergere, berner senner ol. Eg kjenner i hvertfall ingen av denne størrelsen som har noe spessielt jaktinnstinkt (i forhold til jakthunder) og de tåler godt kaldt vær.

*kremt* Rasen skulle ha relativt god helse, og det er ikke akkurat giganthundene kjent for. Og det er ikke akkurat normalen at nuffer kommer til elite lp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*kremt* Rasen skulle ha relativt god helse, og det er ikke akkurat giganthundene kjent for. Og det er ikke akkurat normalen at nuffer kommer til elite lp.

Spørs vel kanskje ken som trener hunden det? Og helse med tanke på de andre store rasene har jeg vel egentlig ikke mye kunnskap om, men min egen rase er frisk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spørs vel kanskje ken som trener hunden det? Og helse med tanke på de andre store rasene har jeg vel egentlig ikke mye kunnskap om, men min egen rase er frisk.

Hadde alt kommet an på hvem som trener hunden, så hadde det med rasevalg vært himla enkelt. Gigantraser er ikke særlig egnet for satsing i bruks eller lydighet, sånn er det bare.

Og en rask titt på HD og AA statestikken for din rase, så er jeg ikke akkurat imponert. De fleste gigantrasene har sitt å slite med når det kommer til helse, og jeg tror ikke landseer er noe unntak. Newfoundlandshund ville jeg hvertfall ha styrt langt unna dersom man vil ha en sykdomsfri hund. Det er en grunn til at levealderen er lav på disse rasene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor stor da?

Nå skal jeg ikke være en som anbefaler egen rase som ikke passer til alle kriteriene (kort pels) her, men tenkt på dalmatiner?

(frisk rase, liker å brukes og egner seg godt til blodspor. Noe vaktinnstinkt, klassisk "hesterase", trenger ikke bare være rolige turer, lite jaktinnstinkt, lett å ha løs. Veldig aktiv rase )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan bare signere at Newfoundlandshund neppe passer til TS sine kriterier. Jeg vet om en nuffe i Finland som konkurerer i elite, men så vidt jeg vet er det ingen som har kommet over kl 3 i Norge. Å få en nuffe til eliten krever virkelig flaks med individet kombinert med en meget dyktig og tålmodig trener.

PS: At en hund har høyt jaktinnstinkt betyr ikke at innkalling blir noe problem med rett trening. Mallen min har en bedre innkalling enn nuffen min.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med Howavart? Eller en belgisk fårehund? Rottweiler?

Dalmatiner har ikke akkurat god helse da... hudsykdommer og allergier til tusen! Ellers hadde jo ikke det vært en dum rase.

Gjeterhund-rasene (belger, schäfer o.l) er jo de få hundene som har høye drifter uten at det dreier seg om jaktdrift, og dermed de rasene som er morsomst å trene i hundesporter. De kan bli litt masete rundt hester, selv om jeg aldri har hatt problemer med det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for alle svar! Jeg har liksom vippet mellom to typer hunder de siste årene; enten schäfer eller en type berner sennen, pyreneer osv. Har fremdeles ikke funnet ut av det ... Har jo BC selv, og de fungerer absolutt ikke rundt hestene, dessverre. De er riktignok ikke vokst opp rundt hestene, men det er ikke noe jeg vil sjanse med. I tillegg har begge mye jakt, og kan aldri stoles på løse- ønsker noe med litt mindre interesser i den retningen:p Vet om mange schäfere som fungerer rundt hester, og mange som såvidt kan være løse (cluet her er jo at hunden må kunne gå løs, for hund i bånd og hest er en uting synes jeg). Funderer videre ... Howavart kunne nok kanskje vært noe. Riesen og- jeg trodde egentlig det var mye jakt i de jeg? Dalmis blir for lite pels, korthåret er utelukket (det glemte jeg å nevne). Tusen takk for svar, leser videre!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker at leonbergeren eller noe liknende passer god som noen, skal du ha stor hund får du leddproblematikken med, og det er vel neppe noe mer sykdom på den enn på schäferen liksom.

Det er ingen tradisjonell LP-rase, men det handler kanskje litt om fart også? Spor bør den kunne egne seg til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke ofte jeg involverer meg i slike tråder som det her, og for første gang vil jeg foreslå min "egen" rase. Jeg synes du bør se nærmere på belger, en av langhårsvariantene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hest og BC er vel litt varierende hvor bra det går sammen. Min BC hadde nok utmerket kunne vært med på rideturer, og han er såpass lydig at han ikke jakter andre dyr, selv om lysten er tilstede (han kan støkke rådyr, har enda til gode å forfølge). Og oppdretter til Nirm har hatt med BCene sine på ridetur. Vida derimot hadde jeg ikke sluppet i nærheten av en hest overhode, da hun har alt for høyt jaktinstinkt. Men hadde jeg hatt hun fra valp, kan det hende at hun hadde vært bedre på det området for alt jeg veit. Så trur det er en del varierende innen individene der.

Hvor mye du ønsker å trene lp/bruks vil jo avgjøre hva du skal velge. Har du høye ambisjoner, og trives veldig godt med BCen, så hadde jeg ikke latt hestedelen vært avgjørende for å velge bort rasen. Flere gjeter jo fra hest med BC, og da må man ha en hund som fungerer sammen med hesten i tillegg til å være lydig fra hesteryggen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar alle! Det lagres på den mentale harddisken!

BC blir det ikke, har lyst til å prøve noe nytt og større .. Ellers tar jeg alle råd til etterretning, og funderer videre. Blir uansett ikke noen ny hund nå, men jeg synes det er sååå vanskelig å bytte rase, så derfor vingler jeg frem og tilbake tusen ganger og tenker altfor mye:p Igjen- tusen takk for at dere har tatt dere tid til å svare:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...