Gå til innhold
Hundesonen.no

Hilser pent på alle sammen.


Ann-C.

Recommended Posts

Skrevet

Ja, jeg får prøve jeg også da.

Ble anbefalt denne siden via et annet interesseforum og prøver meg frem litt her.

Er relativt nygift og har 3 barn på hhv 9, 10 og 13 år.

Har nettopp mistet pusen vår, men kanskje han dukker opp igjen? Håper det iallfall.

Det er ikke mindre enn 5 akvarier i huset i tillegg til våre to hunder.

Mazik er en border collie født 27 oktober 2007. Faren er svensk gjeter-champion og moren er en uregistrert, men renraset bc.

Han syns det er gøy å trene på ting, men helst bare på sånt han kan, for da slipper han å tenke for å få godbiter.

Gullet er bullshit-terrieren vår.

Hun er en suveren blanding av malteser, dansk svensk gårdshund, bichon frisèe, dachs og jack russel, født 17 juni 2009.

Liker å leke dum og blond, og favorittrikset er å se søt ut. Det funker hver gang!

Ei skikkelig jåledukke som går med strupehalsbånd som pynt. Ingen får ta fra henne kjedet hennes, og tar du det av har hun hodet inni igjen før du rekker å trekke til deg hendene. Det er selvsagt i gull og har fått på en bling-blomst. Hun er sååååå fin.

Selv er jeg rundet 30 for noen få år siden, hjemmeværende pga sykdom og har litt problemer med å komme meg ut blandt folk.

Dataen min står på døgnet rundt, så selvom jeg er å finne her inne er jeg ikke nødvendigvis aktiv. :whistle:

Mannen jobber i akvarieforretning med dyreutstyr i tillegg. Han har lang reisevei og jeg er mye alene med dyrene.

Hadde vært fint med noen å gå turer sammen med og å trene lydighet etc med. Skulle gjerne trent opp bc'n så han får det litt bedre hos oss.

Ja, det var vel nok om oss...

post-6495-1278187975,4751_thumb.jpg

post-6495-1278188119,2856_thumb.jpg

Skrevet

Velkommen hit! :whistle:

Hvis du sier sånn omtrent hvor i landet du bor, så kan det vel godt tenkes at noen tar kontakt for turgåing, trening og hundelek! :whistle:

Skrevet

Takk for det, alle sammen.

Hvor jeg bor ja... Svarte bananaer, nå har jeg endelig klart å bytte til riktig kjønn OG få avatar, jeg må vel klare å få registrert at jeg holder til i Horten også. :whistle:

Skrevet

Horten er ikke langt unna :)

Jeg kan sikkert være med på tur engang om du orker å gå tur med en 17 åring :)

Skrevet

Velkommen hit!

Ser ut som det er noen som tjener fint med penger på den blandingen, har møtt flere av dem, og vet det er minst to tidligere kull på same kombinasjon. :) Hunden din er helt sikkert flott (det må den jo være, siden det er dsg i den :) ), men jeg blir litt oppgitt over de som masseproduserer små blandingshunder.

Skrevet

Velkommen hit!

Ser ut som det er noen som tjener fint med penger på den blandingen, har møtt flere av dem, og vet det er minst to tidligere kull på same kombinasjon. :icon_cry: Hunden din er helt sikkert flott (det må den jo være, siden det er dsg i den :whistle: ), men jeg blir litt oppgitt over de som masseproduserer små blandingshunder.

Det er ikke fra hennes kull iallfall, for dette var et rent uhell med ei tispe som stakk av. Ingen planlagte kull der i gården gitt.

Ikke skjære alle over èn kam, det er ikke bra.

(og ja, jeg vet hva jeg snakker om, for det er ei god venninne sin tispe som er mora)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...