Gå til innhold
Hundesonen.no

Heisann


AussieStaff

Recommended Posts

Skrevet

Mitt navn er Charlotte Hagen. Jeg er 33 år, er gift og har 2 døtre på 4 og 9 år.Vi har 6 hunder hjemme; 2 Australian Shepherds og 4 Staffordshire Bull Terriere og så har jeg ei Australian Shepherd tispe ute på fôr. Har hatt hund siden jeg var 4 år og har drevet aktivt med hund i 16 år. Har da drevet med lydighet, agility og bruks, og holder fremdeles på med det. Driver også på med rallylydighet og skal nå starte med blodspor. Gjør også mye annet interessant med hundene mine. Har den første staffen i Skandinavia som har BH tittel og det er veldig moro. Driver også oppdrett, Kennel Kidachi, og har nå 8 nydelige små Staffevalper som fyker rundt her. De drar snart til sine nye hjem da de var 7 uker på søndag. Ellers passer jeg også hunder i ferier og sånt. Har de da inne sammen med oss og ikke i noe kennelanlegg. Hundene trives veldig godt hos oss og vi har mange faste kunder. Her er noen bilder av gromisene mine:

BH Kronsäter's Virvelvinda, HEFFA, 2 år og 8 mnd.

230220090355229e093deace476798.jpg

BH Aussie Gården's Prophecy To Kidachi, KIDA, 2 år og 10 mnd.

070820082106q85urjN9IBGv278tLD.jpg

BH Aussie Gården's Kleine Schumacher, SCHUMI, 5 år

070320101214f7c9afa351494fe0bf.jpg

Kronsäter's Yoga, CHIPS, 1 år og 7 mnd.

2002200902570181b7934fb64c60ba.jpg

Kronsäter's Anette, NANNY, 8 mnd.

070320101205772e08062b08451c9e.jpg

Kidachi's Energymix, SUKI, 7 uker

220320100851f702d99d13854b37a3.jpg

Easy Kiss Me Quick, DEILIG, 1 år og 9 mnd. (Ute på fôr)

030620090509320cee65802f4ea892.jpg

Skrevet

OOOooooOOOh :P Mye fin staff ja :P morro med MH titler på raser man ikke regner med å se i slike grener :P

Må si jeg syntes Heffa traff meg mitt i hjerte :rolleyes2: Vakker liten skapning :P :P

Edit: Glemte jo helt å ønske deg velkommen :rolleyes2: så da er det gjort også :)

Skrevet

OOOooooOOOh :P Mye fin staff ja :P morro med MH titler på raser man ikke regner med å se i slike grener :P

Må si jeg syntes Heffa traff meg mitt i hjerte :rolleyes2: Vakker liten skapning :P :P

Edit: Glemte jo helt å ønske deg velkommen :rolleyes2: så da er det gjort også :)

Tusen takk armagnac. Koselig å høre at du liker staffene mine. Ja, Heffa er en fantastisk hund på alle mulige måter. Hun er virkelig øyestenen min (mammas beste jente). Jeg forguder den hunden der!! Du skrev sikkert bare feil, men det er BH titler de har (ferdselsprøve).

Skrevet

Tusen takk armagnac. Koselig å høre at du liker staffene mine. Ja, Heffa er en fantastisk hund på alle mulige måter. Hun er virkelig øyestenen min (mammas beste jente). Jeg forguder den hunden der! Du skrev sikkert bare feil, men det er BH titler de har (ferdselsprøve).

ups ja :rolleyes2: liten trykkleif :rolleyes2: Nanny likner litt på staffen til søstra mi :P Intrykket av at staffen er en skikkelig "lucky going all the time" rase :P Og de gjør mye morsomme ting :P må klø seg litt i hodet av og til :)

Skrevet

ups ja :rolleyes2: liten trykkleif :rolleyes2: Nanny likner litt på staffen til søstra mi :P Intrykket av at staffen er en skikkelig "lucky going all the time" rase :P Og de gjør mye morsomme ting :P må klø seg litt i hodet av og til :P

LOL...regnet med det ja. :P Ja, Staffen er alltid lykkelig og rar. De er bare superherlige. Jeg har hatt mange raser opp igjennom, men det er ingen som kan måle seg med Staffen. Den er bare perfekt på alle mulige måter. De er så positive og utrolig lettlærte. Fantastiske hunder å jobbe med. Ja, de er noen ordentlige klovner. Ler meg skakk av de hele tiden. Finnes ikke en kjedelig dag med Staff i hus. :)

Skrevet

Quick er den nydeligste aussien jeg har sett noen gang!

Hvordan fungerer staffene med andre hunder? De er jo "kjent" for å ikke nødvendigvis gå bra sammen med alle, spesielt av samme kjønn, men dere har jo en håndfull... ganske mye jobb med såppas mange hunder tett i alder også?

Skrevet

Tusen takk alle sammen for en koselig velkomst. Kjempekoselig å høre at dere liker flokken min. Er utrolig fornøyd med den selv. :rolleyes2:

Quick er den nydeligste aussien jeg har sett noen gang!

Hvordan fungerer staffene med andre hunder? De er jo "kjent" for å ikke nødvendigvis gå bra sammen med alle, spesielt av samme kjønn, men dere har jo en håndfull... ganske mye jobb med såppas mange hunder tett i alder også?

Ja, Deilig er en fantastisk flott hund på alle mulige måter. Hun er bare tvers igjennom herlig. Fantastisk brukshund også med mye motor. Er kjempefornøyd med henne.

Mine staffer går sammen med alt. Jeg driver kennel og hundepass, og får til stadighet inn masse forskjellige hunder. Det er ikke noe problem i det hele tatt. Ja, jeg ser også masse staffer som utagerer mot andre hunder og ikke kan gå sammen med andre, men jeg mener at det det da står på er den rette sosialiseringen og treningen fra de er små. Staffen er terriere med stort mot og høyt aktivitetsnivå, spesielt i ung alder. Derfor er det kjempeviktig å sosialisere med masse andre hunder, ikke bare staff. En staff trenger å lære andre hunders språk. Mine hunder får lov å være valper og er sammen med utrolig mange forskjellige hunder daglig. Trener jo i klubb og der er vi veldig sosiale. Innimellom er vi 15-20 hunder på tur samtidig og da er det både hanner og tisper. Vi drar mye på konkurranser sammen og camper sammen, så hundene blir veldig godt sosialisert og vet hva som er lov og ikke lov. Jeg aksepterer overhode ikke noe tull. Det er jo også veldig viktig å kunne lese hundene godt slik at man eventuelt kan gå inn med en liten korreksjon dersom de så mye som prøver seg på noe tull. Jeg trener ikke mye med de i starten, for som sagt så ønsker jeg at de skal få lov å være valper og bare nyte livet, men en ting jeg trener mye på er innkalling. Det er det viktigste en hund trenger å lære. Ellers leker og koser vi oss masse + at vi miljøtrener mye overalt. Viktig å legge et godt grunnlag fra starten av. Synes det er utrolig viktig at man virkelig bruker staffen til noe fornuftig og ikke bare utstillings/kosehund. De har utrolig mye energi i seg og de er fantastiske brukshunder. De elsker å jobbe og man kan bruke de til hva som helst. De bryr seg ikke, så lenge de kan ha det moro! :rolleyes2:

Ja, det er en del jobb med så mange hunder og iallefall når alle sammen skal trenes mye og oppnå visse mål. Synes det er veldig viktig at alle får sitt. Men det er jo en livsstil og jeg kunne ikke tenkt meg et liv uten flokken min. Er helt fantastisk å se hvordan flokken fungerer i ulike situasjoner.

Skrevet

Tusen takk dere to. :blink: Ja, Heffa har en fantastisk farge og er en utrolig flott/herlig hund. Vet ikke om en person som ikke har fallt for henne når de har sett henne. Det er noe utrolig spesielt over den hunden der. Hun er mammas øyesten for å si det mildt. :)

Skrevet

Tusen takk milie. Koselig å se deg her også. :D Veldig hyggelig å høre at du liker hundene mine. Er veldig fornøyd med dem selv også. :)

Skrevet

Husker godt da jeg så lille Deilig hoppe rundt på Gjøvik på aussietreffet. Hun har blitt veldig flott :) Velkommen inn hit forresten :P Vet du hva som har skjedd med aussieforumet btw?

Hvor høye og tunge er en gjennomsnittlig staff-tispe? Samboeren min som spør, han er fan av "mini amstaffen" som han kaller dem.

Skrevet

Husker godt da jeg så lille Deilig hoppe rundt på Gjøvik på aussietreffet. Hun har blitt veldig flott :icon_redface: Velkommen inn hit forresten :innocent: Vet du hva som har skjedd med aussieforumet btw?

Hvor høye og tunge er en gjennomsnittlig staff-tispe? Samboeren min som spør, han er fan av "mini amstaffen" som han kaller dem.

Heisann og tusen takk for velkomsten. :innocent: Ja, hun var herlig da hun var liten altså og er kjempeflott nå også. Koselig å høre at du liker henne. Nei, vet ikke hva som har skjedd med Aussieforumet. En staffetispe bør ligge på rundt 37 cm det er en fin størrelse synes jeg. I følge standarden er 35,5 - 40,5 cm målene på staffen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...