Gå til innhold
Hundesonen.no

Arwens siste Whippet kull


Kristinh

Recommended Posts

Skrevet

Hei sann alle sammen.

Nå er jeg her igjenn med nytt whippetkull på gang, så følg med her blir det mange oppdateringer med bilder av foreldrene og dere får være med på hele svangerskapet til Arwen.

Foreldre Far: Twyborn Big Ben og Mor: Sergon Arwen

Arwen er i denne skrivende stund 1 uke drektig, så vi vil få en kjempe spennende tid fremover.

Bilder skal jeg legge ut når jeg kommer hjem igjenn.

Ha det så fint så lenge

Klem

Kristin

  • Svar 188
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Der kom tråden jeg har ventet på :D:D Spennende kombinasjon, lykke til med drektighet, fødsel og kull! :) Skal bli en spennende tråd å følge dette her, whippser er noe av det fineste :D

Skrevet

Så koselig av dere:)

gir masse skriveglede dette vet dere:)

Er akkurat hundepasser hos mine foreldre, så når jeg kommer hjem så blir det oppdateringer med bilder osv.

Ha en fin natt

Klem

Kristin

Skrevet

Hei sann

Da er det på tide med litt oppdateringer ang. Arwens valpekull som vi gleder oss veldig til.

Dette er som trådens overskrift Arwens siste valpekull. Og jeg vet at hun har gledet mange whippethjem med ett eller flere av sine avkom som hun er mor til.

Jeg tor og mener at hun er drektig, sover mye og matinntaket er jo på topp kan mann si og mener faktisk at jeg syns å se en liten kul på magen, selv om hun bare er på Torsdag 2 uker drektig.

Jeg vil starte første bildespam av pappan til det ventede kullet. Dette er en ung hannhund som akkurat er fylt 2 år. Jeg kan jo fortelle litt om hvorfor valget falt på han: for litt over 1,5år siden var vi på en stor utstilling i Sverige som vi drar på hvert år. Dette er en utstilling hvor mange whippetelskere møtes, det var omtrent 300 whippets som ble vist på denne utstillingen.. En fantastisk opplevelse som jeg overhode ikke klarer meg uten.

Der ble " Kenzo" vist som valp av sin oppdretter fra Twyborn og jeg bare falt pladask over hans rolige, showende vesen og sefølgelig hans fantstiske utseende som jeg ikke kunne ta blikket bort i fra.

Jeg greide ikke å få han ut av hodet mitt og begynte å se på stamtavlen hans, dette kom til å bli en flott match til Arwens linjer...

I fjor på samme utstilling fikk jeg gleden av å virkelig bli kjent med han. Fikk ta,kjenne og virkelig få se hvordan han var mentalt også, det er jo klart det som er viktigst når det gjelder hannhunder man skal ta inn i sitt videre avls progam. Dere aner ikke,, han var ikke bare pen utenpå men også innvendig, et så fantastisk hærlig gemytt og så rolig og trygg på seg selv. Kan si at jeg ble ikke mindre betatt over at dette var den jeg vill ha med inn i mine linjer.

Han har prøvd seg på Lc og har lisens der, på utstilling hevder han seg også med flere cert og strålende resultater. Og hjemme er han bare herligheten selv.

Nå skal jeg ikke oppholde dere lengre på pinebenken så her kommer bilder på mitt valg av hannhund:

Twyborn Big Ben:

aakenzo.jpg

aakenzo3.jpg

aakenzo2.jpg

Kos dere med bilder

Klem

Kristin

Guest Jonna
Skrevet

*sukker henført*

(når jeg blir lei av å løpe i skogen og lete etter folk da....)

  • 2 weeks later...
Skrevet

De er ganske fine de altså :blink:

(når jeg blir lei av å løpe i skogen og lete etter folk da....)

*fnis* :)

Skrevet

*sukker henført*

(når jeg blir lei av å løpe i skogen og lete etter folk da....)

DU kan jo fortsatt løpe i skogen og lete etter folk da, det har jo ikke noe å si for hvilken hunderase man har :blink: Men kanskje ikke forvente at bikkja gjør det for deg? ;)

Gleder meg til å se bilder av de ekle whippsebarna jeg :)

Skrevet

Neeeheeei... Værsåsnill.. Ikke en ny whippetvalp-tråd... Buhuu.. det er så hardt for sjela og gå hver dag å si til seg selv "skal ikke ha, skal ikke ha, skal ikke ha.. SKAL IKKE HA.." Haaaar lyst på....! :blink::)

Ben var LEKKER! ;)

Guest Jonna
Skrevet

DU kan jo fortsatt løpe i skogen og lete etter folk da, det har jo ikke noe å si for hvilken hunderase man har :blink: Men kanskje ikke forvente at bikkja gjør det for deg? ;)

:) Ja det er noe med hva jeg forventer at dyret skal gjøre og resultatet ;)

Nei enhver rase har sine egenskaper tilpasset sitt bruk. For øyeblikket passer ikke mynde til mitt bruk, men en gang...en gang *drømme*

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...