Gå til innhold
Hundesonen.no

Mestvinnerliste


Synnikken

Recommended Posts

Nå er det sånn at jeg er varamedlem i Norsk Mops Klubb, har ikveld hatt ett telefonmøte med alle styremedlemmene, der jeg fikk en oppgave som bare må gjøres.

Jeg skal skrive mestvinnerlisten 2009. Men HVORDAN? Hvor finner jeg denne infoen?

Kommer rett og slett ikke på annen måte enn å bruke dogweb og nkk sine terminlister flittig jeg, for så å "søke opp en random hund" for å sjekke om den har deltatt på den og den utstillingen?

Har noen bedre ideer? Hjelp? :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slik regnes poengene i beardisklubben (Norsk bearded collie klubb):

Samtlige hunder som er blitt plassert i hhv beste hannhund- og beste tispeklasse får poeng på Årets Mestvinnende liste. De 5 resultatene med høyest poengsum vil være tellende. Det regnes ut en koeffisient for hver utstilling, og denne er antallet FREMMØTTE Bearded Collie på den aktuelle utstillingen. En hund som er påmeldt/stilt i to klasser (f.eks championklasse og veteranklasse) vil likevel kun telle som èn hund.

Koeffisienten ganges med hhv.:

6 - BIR vinner

5 - BIM vinner

4 - 2. BHK/BTK

3 - 3. BHK/BTK

2 - 4. BHK/BTK

Det gis ikke ekstra poeng for evt cert, CACIB, gruppe eller BIS-plasseringer

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det finnes en dullion måter å regne mestvinnendeliste på - i min raseklubb teller kun plassering i BHK/BTK, og en får poeng etter antall påmeldte. I raseklubbens lokalavdeling får en derimot poeng fra og med førstepremie, og mer poeng for mer resultat (HP, CK, cert, CACIB, også videre) - det har vi gjort for at flest mulig skal kunne konkurrere på lista, at det skal være en mer inkludere sak siden det bare er avdelingen. Noen raseklubber gir poeng til alle som får CK. Noen raseklubber gir lik poeng til BIR, uansett hvor mange som er påmeldt. Også videre.

Hvis ikke raseklubben deres har vedtatt et poengsystem, synes jeg det rett og slett er udemokratisk at en-eller-annen skal sitte og lage en mestvinnendeliste etter eget forgodtfinnende. Misforstå meg rett, du har fått en oppgave å gjøre - men det må jo være en mal for arbeidet ditt? I mange klubber må endringer i mestvinnendeutregningen vedtas med flertall på årsmøtet - en person kan ikke lage regler etter kreative forslag på Hundesonen.

Hvis ikke mopseklubben har et poengsystem, kanskje gamle Norsk Miniatyrhundklubb hadde et system dere kan arve? Og få et styrevedtak på det, i så fall, så ikke du blir stående personlig ansvarlig for å kåre en vinner, for det vil alltids kunne være noen som mener at det er urettferdig satt opp.

Jeg ser du skal plukke resultat fra DogWeb - vær klar over at hvis du skal gi poeng etter antall PÅMELDTE, må du kontakte hver arrangør for å få vite det tallet, da det jo bare er resultatet på de FRAMMØTTE som er på DogWeb.

Kopi av premieliste skal forresten sendes hver enkelt arrangør, og du burde da som poengregner be om å få dette sendt til deg, så du slipper å gjete DogWeb. Mange arrangører sender også med kopi av katalogen, slik at du lettere ser hvilke hunder det er snakk om (i premielista står bare registreringsnummer), og du kan se hvor mange som var påmeldt versus møtte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har sittet med utregninga til beardisklubben i mange, mange år og det jeg gjør er å KUN regne med de utst. som er godkjent av NKK (dvs ta de med når de er på DogWeb).

Dessuten har jeg en terminliste som jeg "krysser av" hvile utst. som er medregnet, så jeg er sikker på at jeg får med alle.

Selve utregningen gjør jeg på et Excel-ark hvor det er 7 kolonner - 1: hundens navn, 2-6: de 5 beste poengsummene, og 7: totalsummen.

Det viktige er jo at man er super-nøye, og har full kontroll på hvilke utst. som er medregnet og hvilke som mangler. Tro meg - det er fort gjort å miste oversikten!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har sittet med utregninga til beardisklubben i mange, mange år og det jeg gjør er å KUN regne med de utst. som er godkjent av NKK (dvs ta de med når de er på DogWeb).

Dessuten har jeg en terminliste som jeg "krysser av" hvile utst. som er medregnet, så jeg er sikker på at jeg får med alle.

Selve utregningen gjør jeg på et Excel-ark hvor det er 7 kolonner - 1: hundens navn, 2-6: de 5 beste poengsummene, og 7: totalsummen.

Det viktige er jo at man er super-nøye, og har full kontroll på hvilke utst. som er medregnet og hvilke som mangler. Tro meg - det er fort gjort å miste oversikten!

Susanne

Jeg bruker også excel ark til å regne ut ti på topp lista i wheatenklubben,

og sjekker alltid med utstillingene på terminlista så alt kommer med.

Er en veldig lettvint jobb hvis man gjør det fortløpende i løpet av året,

men kan bli en del å gjøre hvis du skal regne ut alt på slutten av året.

Jeg er heldigvis ferdig med listen for 2009! hehe..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har sittet med utregninga til beardisklubben i mange, mange år og det jeg gjør er å KUN regne med de utst. som er godkjent av NKK (dvs ta de med når de er på DogWeb).

Dessuten har jeg en terminliste som jeg "krysser av" hvile utst. som er medregnet, så jeg er sikker på at jeg får med alle.

Selve utregningen gjør jeg på et Excel-ark hvor det er 7 kolonner - 1: hundens navn, 2-6: de 5 beste poengsummene, og 7: totalsummen.

Det viktige er jo at man er super-nøye, og har full kontroll på hvilke utst. som er medregnet og hvilke som mangler. Tro meg - det er fort gjort å miste oversikten!

Susanne

Jeg har også sittet med poengregningen for årets briarder i mange år, og vi har et rimelig komplisert system for dem som ikke kan utstillingssystemet *ler*. Jeg skriver også inn i excel, men registerer to steder - både hver utstilling for hver hund, men også ei liste over de fem beste utstillingene til hver utstilte hund.

Hos oss får man poeng fra og med 2. premie, faktisk (hvilket jeg synes er litt idiotisk og unødvendig, men det spiller jo heller ingen rolle). Vi får poeng for antall deltakende hunder i rasen, og ekstrapoeng for CERT/CK (5 poeng), samt for CACIB (4 poeng) og res. CACIB (2 poeng). Har man en hund som har fått CK, så får den et poeng for alle andre hunder i motsatt kjønn som ikke har fått CK, for i teorien har jo den hunden med CK slått dem uten CK. Det er enkelt når man kan det *ler*, men det gjelder å holde tunga rett i munnen iallefall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Jepp...Om du vil kan du se på vår side www.nmk-nord.no hvordan vi regner mestvinnerlisten. Gå på top 10 og inne der finner du en link som heter "slik regner vi mestvinnerlisten"...

Litt OT: men den oversikten fungerer ikke for oss som ikke bruker IE som nettleser :) Står bare noen tomme tabeller på siden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skulle poste dette i går, men Internettet sviktet meg, gitt. Så da kommer det nå i stedet:

Jeg syns det er merkelig at styret har satt en vara til å lage mestvinnendeliste uten å gi deg noen som helst instrukser om hvordan poengene skal regnes ut, hvordan du skal finne resultatene og lignende. Det er jo en veldig stor jobb å gå gjennom resultatene fra alle utstillingene som har vært i løpet av året, og særlig om du er nødt til å ta kontakt med alle arrangørene for å få vite hvor mange påmeldte hunder det var (om det er det poengene skal regnes ut fra). En slik liste bør i grunnen føres kontinuerlig i løpet av året - slik at man kan oppdatere den etter hver utstilling, eventuelt en gang i måneden eller så, framfor å sitte og grave seg gjennom mange resultatlister i januar.

Hvis jeg var deg, ville jeg derfor i første omgang tatt kontakt med lederen i styret og spurt hvilke poengregler som finnes også videre. Om dere ikke har fastsatt noen poengregler enda, vil det kanskje være mer fornuftig å la mestvinnende år 2009 ligge, og på neste styremøte vedta hvordan mestvinnende skal kåres. Så kan dere heller starte nå i januar med å begynne å telle poeng kontinuerlig.

En annen løsning er å la medlemmene selv sende inn resultater for 2009, men da vil det vel bli en mer uoffisiell liste siden tross alt ikke alle kan både få med seg at man skal sende inn resultatene, og også faktisk ta seg bryet med å sende dem inn. I tillegg må jo en slik poengberegning utformes uansett, og det vil jo ta flere måneder før dere har tilstrekkelig annonsert det til dere kan kåre en vinner blant de innsendte resultatene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei  min hund er 3 år. I vår fanilie er det meg, som er mammaen til hunden og to barn. Ei på 14 og en på 18. Jeg har veldig respekt i forhold til hund og små barn. Vår hund forstår ikke konseptet med barn og jeg ønsker tips til hvordan man kan lære hunden ro når det er barn i nærheten.  I dag blir hun vil, bjeffer og når noen løfter opp barnet blir hun sjalu.. enn så lenge ikke i form av aggresivitet, men i form av bjeffing og ønske om å bort å leke, snuse og er veldig voldsom.  Det er vanskelig å øve når det gjelder barn, men tar i mot alle tips jeg kan få.    
    • Kloklipp ok igjen. Å lide for skjønnheten er ikke hans greie, men Vom er han villig til å lide for. Vi har hatt kjempefremgang på både kloklipp, dusjing og pelsstell. Å få børste, rake, dusje og klippe med maskin, med begge hender og godisen på hylla, kjempefremgang! Når det kommer til stress på treningssenteret er vi langt fra mål, som er en rolig og stille og perfectly well behaved gentleman Edeward, men det er fremgang, både i kurssetting og innom butikken.  Når det kommer til å gå pent i bånd uten bestikkelser hadde vi MASSIV fremgang, før vi plutselig hadde en hævletes setback i dag.  Han gjorde riktignok bare ett eneste bysk etter syklist, av sikkert mer enn 30 forbipasserende jevnt og trutt, så den delen er nesten i mål. Han var SÅ behersket og fin på alle de andre syklistene som passerte.  MEN, han insisterer på å konsekvent gå med hele skulderen foran beinet mitt når han ikke forventer å få betalt. Det er ufattelig irriterende. Luksusproblem, kanskje? Instruktør mener han skal holde frembeina bak skotuppene mine, men å enforce det kravet er BARE stress, så vi har hatt en helt ****** tur i dag. Om jeg fjerner det kravet under casual walking, så har vi det helt fint. Usikker på den avgjørelsen. Det ER greit å ha ham langt nok bak til at han ser meg og følger meg i hva jeg gjør uten å måtte varsle ham først, dersom jeg vil stoppe eller svinge. Samtidig er det dumt å ha dårlig stemning mellom oss over en sånn bagatell.  Jeg oppfatter ham ikke som for selvstendig eller dominant, så jeg tror ikke det å bare la ham gå de 30 cm for langt frem er et lederskapsproblem. Han er bare misfornøyd med hvor treigt jeg går, og føler vel at det går fortere om han er et hode foran.  Å fjerne kravet er å fjerne en stressfaktor for oss begge. Får høre med privatinstruktøren vår hva hun mener før vi gir opp eller finner en annen tilnærming. Ellers var det en massiv skuff å komme til klubbens første utendørstrening i LP for året. Det var INGEN der da vi kom. To stk kom ca 45 min etter start, da vi gikk igjen. Oh well. Planen var å ha det litt dølt der, med døll mat og en døll leke lekt dølt med av en døll muttern, for å ikke få samme problem med forventningsstress som vi har på senteret. Full måloppnåelse på den. Ede forbinder ikke spaserturen dit med noe spennende nå, mer som 2x30 min med krangling om hvor han skal gå ifht meg -_- Vi prøver igjen på torsdag, uten kravet om å holde seg bak skotuppene mine i casual walk. Kanskje legge på mer andre øvelser underveis for å forbinde turen i seg selv mer med mestring.  Utgangsstilling uten godis i hånden? Jeg fikk en på turen i dag. Ikke verst. Den var en opptur  
    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...