Gå til innhold
Hundesonen.no

Å være avlshannhund


Siri

Recommended Posts

Glemte kanskje et "passe" innimellom der en plass. :P Mer enn èn-to liksom. :)

Hehehehe, ja, vi får vel håpe på at det blir litt mer enn en eller to - det kom ønske om 6 fra oppdretter her nå, så vi får holde en knapp på at det blir det :D

Lo så jeg fikk vondt i magen og tårer på genseren

*Fniser*

Spennende dette, litt ekstra kanskje fordi dei er i vårt miljø her:-))

Ja, kjempespennende må jeg innrømme :P. Jeg føler jo også litt sånn prestasjonsangst på vegne av guttungen og håper jo at valpene blir både snille og greie og velskapte :P. Jeg har nemlig hørt at det alltid er pappa'n som får skylda når noe er galt :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 308
  • Created
  • Siste svar

Hehe må le litt for meg sjøl når du skriver at det som regel er pappaen som får skylden, hos min rase er det som regel mammaen... :D

Åja, de er jo helt perfekte alle schäferhanner som går i avl ja, det hadde jeg jo helt glemt *ler*.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, kjempespennende må jeg innrømme :D. Jeg føler jo også litt sånn prestasjonsangst på vegne av guttungen og håper jo at valpene blir både snille og greie og velskapte :P. Jeg har nemlig hørt at det alltid er pappa'n som får skylda når noe er galt :P

Sånn er det på min rase også. Alltid papp'n som får skylden om det er noe galt.

Uansett, krysser fingrene for fine bebiser

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åja, de er jo helt perfekte alle schäferhanner som går i avl ja, det hadde jeg jo helt glemt *ler*.

Trur det må være et litt subjektivt inntrykk kanskje? I de kretsene jeg kjenner oppdrettere av rasen, så er det hannhunden det går på i de fleste tilfellene. Det er få tisper jeg har hørt dårlig snakk om, men de tispene har virkelig vært dårlige også. Eks som har ekstremt dårlig leddstatistikk etter seg. Om det ikke har blitt endringer, så er det kun hannhunder som har kunnet blitt sperret pga leddstatistikk, aldri tisper. Grensa var vel 10 kull, og det er heldigvis få tisper som kommer opp i det antallet, men de rekker å gjøre nok "ugang" på 4 kull egentlig, siden folk avler på den ene frie hunden i et HD befengt kull, og problemene ser man går videre i generasjoner.

Men det kommer vel an på om man har en god eller dårlig hannhund eller tispe. Gir avlshunden dårlige resultater på flere forskjellige kombinasjoner, så får den vel et kanskje velfortjent dårlig rykte uansett hva slags kjønn. Men ingen liker vel at folk setter fingeren på problemet eller feil ved deres avlsstjerne.

Men grattis med kommende Willy babyer. Så får vi håpe på at han verken for skylden for noe dårlige avkom, hverken fortjent eller ufortjent. :whistle: Og at hele hurven blir friske og fine samme hvilken farge de har...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Så utrolig pen tispa er da. :lol: Jeg er skrekkelig dårlig på å gjette på valper - så lar det bare være - men siden jeg er fryktelig forelska i slagbjørnen så håper jeg på minst en tro kopi av han. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tipper 9 stk! 3 hannhunder og 6 tisper :lol:

Og synes det er veldig spennende å følge med, Marco skal jo på date med en tispe i April/Mai en gang og det blir i såfall hans første kull :wub: Blir stas å bli "bestemor" Men da kommer det nok langt færre valper gjennomsnitts størrelsen på finske lapphund kull er 5 stk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle må da være fornøyde med 14 Willyer :wub::D

*Hoster veldig*.. Åff cårs :)

Åh, sorry, men nå klarte jeg ikke å la være å oversette den setningen til engelsk inne i hodet mitt :D

:D:D:D

Jeg tipper 9 stk! 3 hannhunder og 6 tisper :)

Og synes det er veldig spennende å følge med, Marco skal jo på date med en tispe i April/Mai en gang og det blir i såfall hans første kull :lol: Blir stas å bli "bestemor" Men da kommer det nok langt færre valper gjennomsnitts størrelsen på finske lapphund kull er 5 stk.

Ja, det er litt spesielt og morsomt :). Willy kommer jo selv fra et veldig lite kull - kun 4 valper - men jeg har jo ingen anelse om hvor mange han har greid å produsere selv :D.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siri? Hvordan så tispen din ut når hun ventet 14 stk? :wub:

Merkelig nok var hun ikke så fryktelig stor - helt til det siste hoppet hun lett opp i senga mi (den er litt høyere enn vanlige senger). Nå var fødselsvekta på valpene ganske lav da - de var jo mange som delte på næringen, så valpene lå på vekter mellom 260 gr (veldig liten) og opp til litt over 400 gr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

HOHO! Hun var stor! Jeg sier som mamsen. 14! 14 gutter som er prikklik pappaen sin. 14 Willyer :lol: Sorte hele hurven :wub:

Jeg tipper seks jenter, seks gutter og to hermafroditter.

Åh, sorry, men nå klarte jeg ikke å la være å oversette den setningen til engelsk inne i hodet mitt :)

Nå må du snart finne deg ny mann Caroline! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da var guttunge blitt pappa :). Fødselen startet i går kveld, meldingen gikk på at førstefødte var en sort hannhund. Like etter kom det kontramelding - da var det brått født 2 tisper og en hannhund - alle fawne, og siden oppdretter bare gliste da jeg sendte melding tilbake om at jeg overhodet ikke trodde det var noen fawne, så er jeg faktisk ikke sikker på hvile farger som har dukket opp :).

Men - meldingen på tlf i morges sa 5 hannhunder og 2 tisper. Ingen ønskefordeling kjønnsmessig, men vi får da håpe det finnes gode hjem til små, søte willygutter også :P.

Fødselen hadde gått fint og alle valpene virket å være sunne og friske. Vi får håpe det fortsetter sånn.

Årsaken til at jeg er litt opptatt av dette med fargefordeling er jo at det oftest er størst etterspørsel etter fawne hunder - helst tisper. Får man fawn tispe er den som regel solgt med en gang, mens sorte gutter er det som er vanskeligst å bli kvitt (om man skal si det på den måten). Gudene vet hvorfor det er sånn - men folk er jo generelt litt skeptiske til hannhunder når det kommer til en såpass stor og "heftig" rase, hvilket jeg jo skjønner. Jeg var jo selv skeptisk til å gå for hannhund da jeg fikk Willy, men jeg har jo virkelig ikke angret på valget.

En annen ting mht farger er jo at jeg er spent på om Willy faktisk kan gi fawn. Sort er en dominant farge på rasen, mens fawn er recessiv. Dvs at om man parrer to fawne hunder kan man kun få fawne valper. En sort hund derimot, kan gi enten bare sorte valper dersom den kun bærer på genet for sort farge, eller den kan gi både sort og fawn dersom den bærer begge (og parres med en hund som bærer fawn - eller selv er fawnfarget).

For Willys der antar vi at det er 50/50 sjanse for at han bærer fawn-genet. Hans mamma tror vi kun gir bare sort farge videre, mens hans pappa vet vi er bærer av fawn-genet - og kan da i teorien ha gitt et fawn-gen videre til Willy.

Jaja, jeg skal nå bare smøre meg med tålmodighet og vente på å høre om det dukket opp noen fawne valper, eller om hele hurven ble sorte :).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Noterer en nydelig dag med no stress. Virker som lysterapi, magnesium og lakseolje begynner virke. Ble bekymret da han begynte trekke i selen i forrigårs. Han har gått så naturlig pent i bånd hele tiden, som om programvaren var preinstallert da han kom ut av esken. I forrigårs begynte han plutselig trekke med viten og vilje. Flaks da, at vi hadde en privattime i går.  Hjemmeleksen vi fikk, med metoden for å reinforce krav om å holde seg bak skotuppene mine, den er litt i konflikt med stress-ned-prosjektet vårt, fordi Ede går høyt i stress når hans autonomitet blir utfordret. Peser og får virkelig vondt av det. Å bli stilt absolutte krav til er noe annet for ham å forholde seg til enn å bli tilbudt frivillige oppgaver mot god betaling.  Fordi jeg måtte ta en selvstendig avgjørelse i hva jeg oppfatter som et dilemma: belaste det nevroendokrine stressystemet ved å kreve disiplin i halsbånd, eller prioritere stress-ned-prosjektet, så valgte jeg utsette hjemmeleksene og gå rolig tur med "ikke trekke" og "ikke gå i veien for meg" som eneste krav, og så være veldig bevisst på å bare belønne når han selvstendig gjør de riktige valgene uten å bli bedt, uten godbit i hånda eller hånda i lomma.  Jeg har nemlig ikke nok erfaring til å føle meg sikker på å klare gjennomføre hjemmeleksene fra privattimen alene uten å forårsake mer stress på det endokrine systemet hans enn godt er.  Det viste seg å være en god vurdering. Foruten noen få barnlige byks av glede som i korte øyeblikk strammet båndet mer enn akseptabelt, så var Ede SÅ flink og rooolig og grei hele veien. Naturlig slak line. Når han vimser bytter han i de aller fleste tilfellene side bak meg. Kun noen få uakseptable avskjæringer rett foran meg, og de kom helt på slutten av turen, tett på hverandre, antakelig fordi han er sliten og i bakhodet husker at det der var måten å få bli plukket opp i bæreslynge på. Han velger å gå pent og pyntelig på min venstre side mesteparten av tiden, uten å forvente belønning for det. Det går nå an å hale tiden ganske lenge uten at det stresser ham når han selv velger å gå fot for å se om det kommer en utbetaling. Selv hjemveien gikk rolig og avslappet. Først 10 meter fra porten hjemme kom første stressutbrudd med trekking. Gladstress de siste meterne av en timelang spasertur i mitt tempo. En klar forbedring. Han ble skuffa og såret av grensesettingen de siste meterne, for det virket helt sykt autoritært og tyrannisk og uten mål og mening for ham å bli hindret i å gladbykse gjennom porten og døren, inn til godis og myk og varm seng, men han tok det til seg at kravet "ikke trekk" gjelder de siste meterne av turen også. Ingen raptus da vi kom inn heller. Det var en milepæl. Bare la seg rolig og pyntelig til å sove. Perfect day. ..og det er før vi har fått noen CBD i posten.  Vi fikk forøvrig mail om å huske båndtvang fra i dag. Det har Edeward tydeligvis fått med seg.  Snudde seg utålmodig mot lykkeland mens muttern fomlet med kamera:   Oppdaget at muttern begikk en kriminell handling!! Reiste seg og kom inn hver gang muttern forsøkte gå lenger unna enn båndlengden for å få tatt et godt bilde. Her har han til slutt gitt opp å få muttern på rett kjøl og bare håper hun får tatt det ***** bildet før han svimer av i bekymring for å bli tatt og få et kriminelt rulleblad. Genetikk er ingen spøk. Ede identifiserer seg som sikkerhetspersonell og tjenestehund, og han tar de oppgavene alvorlig.   
    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...