Gå til innhold
Hundesonen.no

Varmedekken


eple

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er usikker på hvilket varmedekken jeg skal kjøpe til min korthårede collie, selv etter å ha lest mange eldre tråder her inne om ulike merker. Jeg skal bruke dekkenet på henne når hun må vente i bilen på vinteren og i pauser på turer når det er kaldt. I tillegg hadde jeg tenkt å bruke dekkenet når hun skal sove i telt. Er det greit å bruke dekken i telt eller bør hun ha pose?

Foreløpig har jeg sett på følgende dekken

Katahdin:

http://www.hundeutstyr.no/katahdin-varmedekken-p-394.html

Hurtta:

http://www.hundeutstyr.no/ny-farge-hurtta-...kken-p-440.html

Felleskjøpet sin dogman, fant ikke link. Noen som har funnet dette på fk sine sider nylig?

Jægerens:

http://www.fk.no/trade/productview/803396/921/

Hvilke erfaringer har folk med de ulike? Noen som har prøvd flere av dem og som kan sammenligne dem? Andre merker jeg bør se på?

Jeg har i tillegg sett på hvileposer/varmeposer. Her har jeg funnet jægerens og jerven, anbefales det ene over det andre?

Håper på svar, finnes alt for mange produkter å velge mellom der ute :lol:

Skrevet

Jeg digger Hurrta dekkenene jeg da... Synes de har super passform.. men skal du ha et skikkelig varmedekken, så er dogman sitt veldig fint. .Rimelig pris er det også.... Hilsen mammaen til en litt.. kremt.. borskjemt hund med litt stor garderobe.. :lol:

Skrevet

Tror jeg ville gått for Hurtta eller dogman. Selv skal jeg kjøpe hurtta-dekken til mine, og har 2 dogman dekken til min minste hund på 2kg som fryser veldig lett. Nå har det akkurat bikket under til minusgrader hos oss så de brukes daglig, og holder veldig bra! Virker også som de varmer godt, særlig bryst, frempart og "innvoller" for hun er alltid god og varm å ta på når vi kommer inn fra tur når hun har brukt dekkenet. Kjenner at dekkenet blir varmt i foret også, så det tyder jo på at det fungerer som det skal :lol: (holder på kroppstemperaturen og sender den tilbake til hunden)

Syns det har litt dårlig passform på henne bakpå ved lårene og rumpa, men hadde hun kunnet brukt de strikkene som skal være rundt lårene hadde det sikkert vært grei passform der og. Men hun nekter å gå med de på... :lol: Så da blir dekkenet litt høyt og luftig på rumpa og det ser ut som det slipper inn litt for mye luft. Men det løser jeg ved å bruke en genser på henne under dekkenet hvis det er veldig kaldt.

Skrevet

Her har ridgebacken et katahdindekken som hun bruker når det er kaldt/surt ute. Det beskytter magen hennes mot sterk kulde/snø og kroppen mot vind. Det brukes for det meste i aktivitet, det dekker ikke noe godt nedover skuldrene som jeg ønsker når hun skal hvile, og ikke er det tykt nok for å holde varmen når det er kaldt på vinterturene. K-dekkenet brukes kun på vinteren når det er en 10minus eller kaldere, og som nevnt i bevegelse.

Ellers har vi dogman-dekken til hele hurven. Jeg er veldig fornøyd med det. Nå kjøper jeg bestandig dekkenene i noen størrelser for store og syr de litt til i fronten og slikt. Da dekker de godt nok nedover lårene når hunden ligger sammenkrøllet. Jeg synes kvaliteten på det dekkenet jeg kjøpte for 4år siden er bedre enn det vi kjøpte for 1år siden, er noe med innerstoffet som ikke er helt likedan. Men det varmer i alle fall godt. Brukes når det er kaldt og hundene skal hvile. Ikke i aktivitet.

Også har vi helforede hvileposer til alle sammen. De vi har er ganske tynne og lette og ikke helt vanntette, men vi bruker de stort sett bare i telt så det går helt fint. Ned til -5grader ligger aussien min kun med dekken på, da synes han det blir for varmt i posen med dekken på, og han vil helst ligge helt utstrakt, noe han ikke får til i posen. Når det er kaldere enn det har han dekken på i posen. Ridgebacken ligger helst varmest mulig så hun ligger gjerne med dekken i hvileposen når det er nærmere 0 ute. Når det er skikkelig kaldt (-35/-40 som i påska) så hadde hun katahdin innerst, dogman utpå og lå i hvileposen. Skikkelig god og varm.

Har prøvd hurrta sitt på mine, men var ikke noe fornøyd med passformen, syntes ikke det dekket nok til hvile. Men det kommer jo annpå hva man trenger:) Også er ikke jeg noe fan av teddystoff som er inni kennel sine dekken og i jægerens. Det fester seg fort snø i det og blir vått.

Edit: for meg er det viktig at det dekker godt nedover skuldrene,helst til albuen, og nedover lårene, helst til knærne. Det bør også være såpass stort at det dekker hele ryggen når de ligger sammenkrøllet, og det bør være lukking med et skikkelig bryststykke og så det går langt under magen, helst hoftene omtrendt. For meg er dekken noe å hvile i og da skal det være varmt nok. Jeg syr de litt så de kan bevege seg i de, og setter på en ekstra jord bak frambena så de ikke trør seg inn i det.

Skrevet

Har selv Dogman dekkenet og er veldig fornøyd med det. Har kjøpt det på felleskjøpet og det er billigere og så langt bedre enn mange av dem dyre. Flere av mine bekjente har kjøpt det når dyrere dekken ikke har strekt til.

Skrevet

Jeg er også veldig fornøyd med dogman sitt.

Har både dette og Jægerens. Blir dogman på nye hunden også.

I telt synes jeg varmedekken er bedre enn hvilepose, om man ikke har begge deler da...

Skrevet
Jeg er også veldig fornøyd med dogman sitt.

Har både dette og Jægerens. Blir dogman på nye hunden også.

I telt synes jeg varmedekken er bedre enn hvilepose, om man ikke har begge deler da...

Eni i det. Skal jeg velge en ting til hundene for å ha i teltet så må det bli dekken.

Skrevet

Har hatt hurtta (før yippie kloret det av seg) og var fornøyd med det. Har både dogman og jægerens nå, og er uten tvil mest fornøyd med jægerens. Det sitter veldig godt og er solid. Det dekker magen veldig godt og det fester seg ikke snø i dekkenet + at snø ikke legger deg under dekkenet.

Skrevet

Har selv både Jegerens varmedekken + hurrta fleecedress, den siste går jo helt ned på beina. Begge disse er veldig bra for hvile, Jegerens er bra også til aktivitet.

Skrevet

Har dogman, katadin, et hjemmelaget og et fleecedekken. Dogman og det hjemmelagedet er jeg desidert mest fornøyd med. Det hjemmelagedet har ull innerst og kamostoff ytterst. Ypperlig. Bare synd Arn er allergisk mot ull... Minuset med det er at det er litt tungt. Katadin brukte vi på vår forrige aussie som var noe tynnpelset i buken. Hadde det på ham under bevegelse på kalde vinterdager. Har også brukt det på Arn under hvile på sene sommer -og høst kvelder. Fleecedekkenet bruker jeg knapt. Jeg er ikke så fan av fleece da det ikke varmer når det blir vått. Jeg liker ull best og ville foretrukket ulldekkenet (det hjemmelagedet), men når kanutten ikke tåler ull, er dogman en veldig god erstatning.

Ja, også kom jeg på at jeg har et til dekken til under bevegelse som dekker brystkassen mest. Det brukes nesten ikke, såe... hehe. Kjære vene, så mange dekken jeg har :whistle: BOT-dekken har jeg også...

Skrevet
Har dogman, katadin, et hjemmelaget og et fleecedekken. Dogman og det hjemmelagedet er jeg desidert mest fornøyd med. Det hjemmelagedet har ull innerst og kamostoff ytterst. Ypperlig. Bare synd Arn er allergisk mot ull... Minuset med det er at det er litt tungt. Katadin brukte vi på vår forrige aussie som var noe tynnpelset i buken. Hadde det på ham under bevegelse på kalde vinterdager. Har også brukt det på Arn under hvile på sene sommer -og høst kvelder. Fleecedekkenet bruker jeg knapt. Jeg er ikke så fan av fleece da det ikke varmer når det blir vått. Jeg liker ull best og ville foretrukket ulldekkenet (det hjemmelagedet), men når kanutten ikke tåler ull, er dogman en veldig god erstatning.

Ja, også kom jeg på at jeg har et til dekken til under bevegelse som dekker brystkassen mest. Det brukes nesten ikke, såe... hehe. Kjære vene, så mange dekken jeg har :whistle: BOT-dekken har jeg også...

Kanskje det ulldekkenet passer noen av våres...?:whistle:

Skrevet
Kanskje det ulldekkenet passer noen av våres...?:whistle:

Ja, det passer nok både aussiene og Zima, men jeg skal spare det til vår neste hund som kan passe det. Tanta mi laget det, så det betyr mye for meg, også står det "Brimi" på det :ahappy:

Skrevet

Nå har jeg prøvd dogmandekkenet, men synes det hadde litt dårlig passform til henne. Kjøpte gresshoppa selv om det var en smule kort bakpå rompa.. Så nå prøver vi dette på telttur, så får vi se om jeg må investere i ett nytt :icon_confused:

Skrevet

Har jægerens varmedekken og er fornøyd med d, dog jeg bare har prøvd det en gang da.. :) Blir vel mer til vinteren. Men det er skikkelig greit med et vannavstøtende ytterlag og godt varm stoff inni.. :wub:

Skrevet
Har jægerens varmedekken og er fornøyd med d, dog jeg bare har prøvd det en gang da.. :) Blir vel mer til vinteren. Men det er skikkelig greit med et vannavstøtende ytterlag og godt varm stoff inni.. :wub:

Ulempen med Jægerens er at snøen fester seg i inner foret. Det er synd, for jeg liker nemlig denne passformen mye bedre enn dogman sitt. Nå spiller det kanskje ikke så mye rolle for de som ikke vasser i snøen slik fuglehundene gjør. Så sånn sett synes jeg Dogman sitt er bedre, fordi snøen ikke setter seg fast og gjør hunden kald.

Skrevet

Håper det er greit at jeg joiner med noen spørsmål. Ser nettopp etter det samme som deg, men til en langrygget Phalene? Dvs. hun er 27cm høy og 47cm (dette er målt fra halsbåndet til "inn i" haleroten). Jeg ønsker uansett et langt dekken som hun kan ha på når hun hviler. Da jeg allerede har Hurtta Pro-fleecedekken, det med vanntett fleece som jeg tenker å bruke til aktivitet. Hadde nemlig det dekkenet på telttur forrige helg med ca. 0grader og da frøs hun veldig.

Hun er også ganske slank, og ikke særlig bred over ryggen.

Jeg har vært å prøvd et dekken sånn ala Jægeren's, annet merke. Men for at det skulle bli langt nok så ble det liksom for stort (sånn baggy) og lå absolutt ikke godt nok inntil.

Et must er også at det skal være lett og ta av og på. Ikke sånn glidelås på ryggen osv. Jeg skal med andre ord, kunne dra det enkelt på når vi tar pauser i fjellet på skitur osv.

Hun skal også kunne sitte med meg foran bålet uten å være kald, evt. ligge oppå et saueskinn. Det skal altså ligge godt rundt ryggen og sånn

Er det noen som har en sånn hund? Eller har noen anbefalinger?

PS. Betaler det det koster, så pris er ingen "hindring", men noe mer enn tusen vil jeg helst unngå.

Har kikket litt på BOT-dekken da jeg har god erfaring med denne typen for hest. Men blir det liksom varmt nok?

Hun er forresten klipt, og har lite underull. Så hun har ikke den typiske lange og "kraftige" pelsen til en vanlig papullon/phalene.

Skrevet

Jeg kjøper hunde dekken fra høøks (egentlig heste butikk men de fører nå også hund) de har billige bra dekken. Har kjøpt to stk til min hund, et regndekken med flees for og et tykkere dekken, veldig fornøyd med de begge, ligger godt og sklir ikke rundt.

Billig og bra;)

Skrevet
Håper det er greit at jeg joiner med noen spørsmål. Ser nettopp etter det samme som deg, men til en langrygget Phalene? Dvs. hun er 27cm høy og 47cm (dette er målt fra halsbåndet til "inn i" haleroten). Jeg ønsker uansett et langt dekken som hun kan ha på når hun hviler. Da jeg allerede har Hurtta Pro-fleecedekken, det med vanntett fleece som jeg tenker å bruke til aktivitet. Hadde nemlig det dekkenet på telttur forrige helg med ca. 0grader og da frøs hun veldig.

Hun er også ganske slank, og ikke særlig bred over ryggen.

Jeg har vært å prøvd et dekken sånn ala Jægeren's, annet merke. Men for at det skulle bli langt nok så ble det liksom for stort (sånn baggy) og lå absolutt ikke godt nok inntil.

Et must er også at det skal være lett og ta av og på. Ikke sånn glidelås på ryggen osv. Jeg skal med andre ord, kunne dra det enkelt på når vi tar pauser i fjellet på skitur osv.

Hun skal også kunne sitte med meg foran bålet uten å være kald, evt. ligge oppå et saueskinn. Det skal altså ligge godt rundt ryggen og sånn

Er det noen som har en sånn hund? Eller har noen anbefalinger?

PS. Betaler det det koster, så pris er ingen "hindring", men noe mer enn tusen vil jeg helst unngå.

Har kikket litt på BOT-dekken da jeg har god erfaring med denne typen for hest. Men blir det liksom varmt nok?

Hun er forresten klipt, og har lite underull. Så hun har ikke den typiske lange og "kraftige" pelsen til en vanlig papullon/phalene.

Det enkleste er ofte det beste; kjøp et som er for stort og som henger litt godt nedover sidene, også syr du det til så det passer henne når hun ligger i ro. Som "løpsdekken" burde du ha et som sitter godt på, men kanskje ikke så dekkende.

Skrevet
Det enkleste er ofte det beste; kjøp et som er for stort og som henger litt godt nedover sidene, også syr du det til så det passer henne når hun ligger i ro. Som "løpsdekken" burde du ha et som sitter godt på, men kanskje ikke så dekkende.

Hmmm.. jeg er dååårlig til å sy. Men kan jo evt. spørre tante eller mor.. Løpsdekkende jeg har er ikke så veldig dekkene men sitter forholdsvis godt, bortsett fra at strikkene gnager, men da har vi de ikke på. Det er vanntett fleece og fungerer nok veldig bra til vinteren. Men uansett så holder hun seg ganske varm, med mindre det blåser kaldt og er gufsete.

Men isåfall hvilke dekken er lette å sy om, eller hvilket er best!?

EDITED:

Da tro jeg innom den lokale hundebutikken! Han hadde et dekken ala Jægeren's som virket altfor stort. Men vi prøvde det på og det satt ganske fint. Ihvertfall til sånn "stille" bruk. Og siden det var noe reklame på siden fikk jeg det til halv pris, pluss mine vanlige 15%. Så dekkenet kom på en litt under 250kr!

Så får vi bare se hvor godt det virker når vi får mulighet. Men til den prisen er det ikke så farlig liksom!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...