Gå til innhold
Hundesonen.no

Navn til Etnahund-tispe?


Nowisclee

Recommended Posts

  • Svar 54
  • Created
  • Siste svar
Med denne referansen, så kan navnet ha en betydning :rolleyes2:

Tusen takk for link!

Disse to er Egyptiske

Nailah - betyr suksessfull

Tabia - betyr talentfull

Shiloh - fredelig (kanskje ikke helt treffende det første året men :getlost: )

Suki- Elsket

Ellers var jo Lichia fint det :blink:

Tusen takk for forslag! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fytti for ei søt lita snelle! :P

Dessuten har jeg et VELDIG godt navneforslag. SARA! :rolleyes2: Det betyr fyrstinne, prinsesse og herskerinne (eller noe i den duren) og er brukt i Italia...og alle andre land i verden omtrentlig :getlost:

På Italiensk betyr navnet: Den vakre sonenjenta med den flotte lille hunden som er sort og hvit... :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fytti for ei søt lita snelle! :getlost:

Dessuten har jeg et VELDIG godt navneforslag. SARA! :rolleyes2: Det betyr fyrstinne, prinsesse og herskerinne (eller noe i den duren) og er brukt i Italia...og alle andre land i verden omtrentlig :P

På Italiensk betyr navnet: Den vakre sonenjenta med den flotte lille hunden som er sort og hvit... :o

Hehehe! :P Det er et veldig fint navn, det skal jeg være enig i! :blink: Men neeh, du heter jo det, da kan jeg ikke kalle hunden det! :D Blir så teit når jeg sier "å, vet dere hva, i dag spiste Sara opp hele kosedyret sitt" eller noe slikt. *flir* (dersom ikke du ofte pleier å spise kosedyr da, da gjør det jo ingenting!) :D:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehehe! :getlost: Det er et veldig fint navn, det skal jeg være enig i! :rolleyes2: Men neeh, du heter jo det, da kan jeg ikke kalle hunden det! :P Blir så teit når jeg sier "å, vet dere hva, i dag spiste Sara opp hele kosedyret sitt" eller noe slikt. *flir* (dersom ikke du ofte pleier å spise kosedyr da, da gjør det jo ingenting!) :blink::D

:D .... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lichia? Det datt meg inn i hodet nå, uten at jeg har noen preferanser til det, aner ikke om det betyr noe.. Uttales Litsjia i mitt hode. Og jeg liker det.

Lichi, eller kjærlighetsfrukt, er iallefall en utrolig god tropisk frukt! Hva med Lichi?

Edit: Så nå at du allerede har fått det forslaget i Akkuratt nå tråden :getlost:

Go for Lichi :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal hun kalles opp etter en frukt, burde det kanskje være etter en av sitrusfruktene Sicilia er kjent for? Med tanke på fargen, synes jeg jo Appelsin hadde vært et høyst passende navn...

Eller f.eks.;

ˡscorza noun, feminine peel;

(crosta) crust;

(corteccia) bark;

fig exterior. scorza d'arancia orange peel

...

ˡzagara noun, feminine orange-blossom

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lichi, eller kjærlighetsfrukt, er iallefall en utrolig god tropisk frukt! Hva med Lichi?

Edit: Så nå at du allerede har fått det forslaget i Akkuratt nå tråden :lol:

Go for Lichi :D

Lichi, Lichia, Terza, Cuda... Vanskelig å velge!

Lichi var et fint forslag synes jeg :)

Søt valp!

Tusen takk!

Likte også Lichi. Også var ho en utrolig søt valp da :)

Tusen takk til deg også! :D Hun er supersøt! Bare 2 dager igjen nå! :hug:

Her er link til Lichi (Lychee) planten:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lychee

Skroll nedover og les :-)

Takk! *kikke på*

Skal hun kalles opp etter en frukt, burde det kanskje være etter en av sitrusfruktene Sicilia er kjent for? Med tanke på fargen, synes jeg jo Appelsin hadde vært et høyst passende navn...

Haha, appelsin du liksom. :P

Eller f.eks.;

ˡscorza noun, feminine peel;

(crosta) crust;

(corteccia) bark;

fig exterior. scorza d'arancia orange peel

...

ˡzagara noun, feminine orange-blossom

Takk for fine forslag! Likte Scorza godt, men det er kanskje litt tungt?

Eller MafiAppelsin ;):P:P

*vente seg et kakk i hodet fra Nowisclee for alle de flotte navne-forslag*

*se stygt på* :wub: Hun skal ikke hete noe sånt, hun er så pen og søt at hun må ha et pent og søtt navn! (vi får se hvor lenge det varer før jeg begynner å kalle henne MiniMonster eller noe slikt..) :cry:

BlodAppelsin? :P

..Neida, jeg likte Lichi kjempegodt! :)

Haha! :) Lichi er fint ja. Det er så vanskelig å bestemme seg når jeg ikke kjenner henne så godt!

... Mamman heter Iza, pappan heter Don.. Diza? Oza? Ozi? Dia? Doniz? Izon?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jaja, da reiser jeg snart for å hente valpis, er kanskje litt nærmere et valg av navn, men ikke bestemt meg helt enda. Får se hvem hun er, først! :) Tusen takk for alle forslag! :hmm:

Edit: glemte å skrive at de jeg først og fremst vurderer nå er Dia, Lichi, Terza og Spinta. Så får vi se! :|

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jaja, da reiser jeg snart for å hente valpis, er kanskje litt nærmere et valg av navn, men ikke bestemt meg helt enda. Får se hvem hun er, først! :) Tusen takk for alle forslag! :|

Edit: glemte å skrive at de jeg først og fremst vurderer nå er Dia, Lichi, Terza og Spinta. Så får vi se! :)

Nesten så du må komme på kaffe da, når du skal til nabobygda å hente valp? hehe.... Spydeberg du skal hente valp ikke sant? :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...