Gå til innhold
Hundesonen.no

Rasenes historie


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er en av dem som er meget interessert i historie, og dette gjelder også hundehistorie. jeg syns det er veldig arti å se på gamle fotos av hunderaser og se hvordan de så ut den gang og på hvilken måte de ble brukt. Tenker da på 1950 og bakover, jo eldre jo bedre. Så, har dere noen sider eller bilder av deres rase fra fortiden? Hadde vært gøy å se:) Ofte kan man få et litt annerledes syn på noen raser når man ser litt om opprinneligheten deres og se hvordan de har utviklet seg (eller ikke)

Her er noen gamle foto av greyhounds, hvis noen vil se.

Link til gamle greyhound bilder

Her er noen bilder av gamle Dobermenn (klikk neste for å bla)

Link til bilder av gamle dobermenn

Skrevet

Knall tråd:)

Synes det er morsomt å se historiske bilder, rart å se hvordan en del raser var i tidligere tider sammenlignet med nå. Noen er nesten like, mens andre ligner nesten ikke på samme rasen en gang:P

Skrevet

THAYER1.jpg

colessilver.jpg

Aussien ovenfor ble over 16 år gammel og fikk en diplom for "heroism" for å ha reddet eieren sin fra en gal ku.

Whites_diego.jpg

Whites Diego, 1966

Hoxies_dog_in_1929_movie.jpg

Fra 1925

wyomingsheepherdertwsryat.jpg

fra 1800 tallet

williamgibsonwithbob.jpg

1920 tallet

russellpeer1922.jpg

elsiewithunclesfemalecotton1922.jpg

1922

jackhoxieandfriends1930.jpg

1924

harrysanburgcedaredgeco.jpg

cubsanburgwithbob.jpg

joneckerwbob1938.jpg

1938

jaysisler.jpg

1949

1954photobyfloydmccall.jpg

1954

1964flintridge.jpg

1964

scooterofttt.jpg

2007

Skrevet

Et bittelite utvalg rasehistorisk Amerikansk Pit Bull Terrier.

Som familiehund:

Ca 1880

3592451335_983fba632e_o.jpg

Ca 1910

3592451397_85fb38dd5b_o.gif

Diverse

3593164604_3399e642b0_o.jpg

3593164660_38c979e3a7_o.jpg

3593212700_fe06aa5271_o.jpg

3592428941_b2e1d6639d_o.jpg

3592428985_205b277065_o.jpg

3592429039_bd33ac3f0f_o.jpg

Som brukshund :ahappy:

3592357213_ba60e04d14_o.jpg

Kamphund:

Ch Honeybunch ROM

3593210394_03eb2d21ef_o.jpg

Amstaff anno 1940 (rasen ble skilt med navn fra Pit Bullen i 1936)

3593164738_d5ec5fdf5d_o.jpg

Skrevet
Et bittelite utvalg rasehistorisk Amerikansk Pit Bull Terrier.

3593212700_fe06aa5271_o.jpg

Det bildet der er vel av Tom Walls med Buller & Co, såvidt jeg vet er det vel SBTer det er bilde av der, Buller er ihvertfall en staff, og han skal visstnok være med på det bildet der.

Her er et annet bilde av samme fyr og hund:

File0028.jpg

Her er bilde av de to første utstillingschampionene av rasen Staffordshire Bull Terrier:

EveandJim[1].jpg

Eve til venstre og Gentleman Jim til høyre, bildet er fra 1939.

Skrevet

Litt Morro om mittelen.. :rolleyes2:

hundfra1906.jpg

Mittelspitz fra 1906

postkortfra1906.jpg

Postkort fra 1906

postkortfra1920.jpg

Bilde tatt før 1920, en vakker mittel :icon_cry:

Skrevet

Boxeren:

post-5047-1244725633_thumb.jpg

Over er min personlige favoritt gjennom tidene: Tea von Isebeck fra 1930-tallet (f. 32)..

Under noen boxere i bruks/ tjeneste/ vakt i tyskland første og andre ww og fra mellomkrigstiden og rett etter andre ww:

post-5047-1244725777_thumb.jpg

post-5047-1244725846_thumb.gif

post-5047-1244726545_thumb.jpg

post-5047-1244726603_thumb.jpg

post-5047-1244726641_thumb.jpg

post-5047-1244726701_thumb.gif

post-5047-1244726778_thumb.jpg

Og til sist noen andre bilder av noen av de mest sentrale boxere fra første halvdel av 1900-tallet:

post-5047-1244726908_thumb.gif

post-5047-1244726945_thumb.gif

post-5047-1244726990_thumb.gif

post-5047-1244727028_thumb.gif

Skrevet

Sorry at jeg ikke har bilder av disse sagnomsuste tynne labradorene, men det sies jo at de kun fantes der fotoapparater ikke var tilgjengelig.

Buccleuch_20Avon02.jpg

1885

St-Johns-Waterdog.jpg

Banchory_20Bolo02.jpg

Banchory%20Bolo1.jpg

Begge bilder av CH Banchory Bolo , 1915.

i 1903 ble den kjent som rase av Teh Kennel Kløøøb.

Skrevet

Veldig interessant å se gamle bilder av de ulike rasene og se hvordan de har utviklet seg!

Her er bilde av Flink 1 (buhund), Vet ikke når bildet ble tatt, men han ble født 1924.

flink.gif

Kennel Cacilius hjemmeside kan dere lese mer om historien til buhunden og se flere bilder :whistle:

Her er en side med en artig artikkel om "upplæring av buhund" og et par bilder

gjeter.gif

Skrevet

kjempegøy å se gamle bilder av hundene / Rasene deres... hadde vært gøy at alle satt inn dato når bildene ble tatt eller malt, det er stilig å se hvordan rasen så ut på begynnelsen av 1900 tallet :icon_cry:

Skrevet

Hmm.. Lite historie å finne om papillon. Men jeg husker jeg skrev en stil om det i 7 klasse, da fant jeg en side med masse bra info. Men lurer på om den siden er fjernet :S

Her er ihvertfall litt:

Phalene,%20English%20School.jpg

Et maleri av en phalene. Må si det ligner på en cavalier da! De stammer jo fra dem.

En smule historie om papillon

Jeg skal oppdatere når jeg finner mer!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...