Gå til innhold
Hundesonen.no

Rasenes historie


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er en av dem som er meget interessert i historie, og dette gjelder også hundehistorie. jeg syns det er veldig arti å se på gamle fotos av hunderaser og se hvordan de så ut den gang og på hvilken måte de ble brukt. Tenker da på 1950 og bakover, jo eldre jo bedre. Så, har dere noen sider eller bilder av deres rase fra fortiden? Hadde vært gøy å se:) Ofte kan man få et litt annerledes syn på noen raser når man ser litt om opprinneligheten deres og se hvordan de har utviklet seg (eller ikke)

Her er noen gamle foto av greyhounds, hvis noen vil se.

Link til gamle greyhound bilder

Her er noen bilder av gamle Dobermenn (klikk neste for å bla)

Link til bilder av gamle dobermenn

Skrevet

Knall tråd:)

Synes det er morsomt å se historiske bilder, rart å se hvordan en del raser var i tidligere tider sammenlignet med nå. Noen er nesten like, mens andre ligner nesten ikke på samme rasen en gang:P

Skrevet

THAYER1.jpg

colessilver.jpg

Aussien ovenfor ble over 16 år gammel og fikk en diplom for "heroism" for å ha reddet eieren sin fra en gal ku.

Whites_diego.jpg

Whites Diego, 1966

Hoxies_dog_in_1929_movie.jpg

Fra 1925

wyomingsheepherdertwsryat.jpg

fra 1800 tallet

williamgibsonwithbob.jpg

1920 tallet

russellpeer1922.jpg

elsiewithunclesfemalecotton1922.jpg

1922

jackhoxieandfriends1930.jpg

1924

harrysanburgcedaredgeco.jpg

cubsanburgwithbob.jpg

joneckerwbob1938.jpg

1938

jaysisler.jpg

1949

1954photobyfloydmccall.jpg

1954

1964flintridge.jpg

1964

scooterofttt.jpg

2007

Skrevet

Et bittelite utvalg rasehistorisk Amerikansk Pit Bull Terrier.

Som familiehund:

Ca 1880

3592451335_983fba632e_o.jpg

Ca 1910

3592451397_85fb38dd5b_o.gif

Diverse

3593164604_3399e642b0_o.jpg

3593164660_38c979e3a7_o.jpg

3593212700_fe06aa5271_o.jpg

3592428941_b2e1d6639d_o.jpg

3592428985_205b277065_o.jpg

3592429039_bd33ac3f0f_o.jpg

Som brukshund :ahappy:

3592357213_ba60e04d14_o.jpg

Kamphund:

Ch Honeybunch ROM

3593210394_03eb2d21ef_o.jpg

Amstaff anno 1940 (rasen ble skilt med navn fra Pit Bullen i 1936)

3593164738_d5ec5fdf5d_o.jpg

Skrevet
Et bittelite utvalg rasehistorisk Amerikansk Pit Bull Terrier.

3593212700_fe06aa5271_o.jpg

Det bildet der er vel av Tom Walls med Buller & Co, såvidt jeg vet er det vel SBTer det er bilde av der, Buller er ihvertfall en staff, og han skal visstnok være med på det bildet der.

Her er et annet bilde av samme fyr og hund:

File0028.jpg

Her er bilde av de to første utstillingschampionene av rasen Staffordshire Bull Terrier:

EveandJim[1].jpg

Eve til venstre og Gentleman Jim til høyre, bildet er fra 1939.

Skrevet

Litt Morro om mittelen.. :rolleyes2:

hundfra1906.jpg

Mittelspitz fra 1906

postkortfra1906.jpg

Postkort fra 1906

postkortfra1920.jpg

Bilde tatt før 1920, en vakker mittel :icon_cry:

Skrevet

Boxeren:

post-5047-1244725633_thumb.jpg

Over er min personlige favoritt gjennom tidene: Tea von Isebeck fra 1930-tallet (f. 32)..

Under noen boxere i bruks/ tjeneste/ vakt i tyskland første og andre ww og fra mellomkrigstiden og rett etter andre ww:

post-5047-1244725777_thumb.jpg

post-5047-1244725846_thumb.gif

post-5047-1244726545_thumb.jpg

post-5047-1244726603_thumb.jpg

post-5047-1244726641_thumb.jpg

post-5047-1244726701_thumb.gif

post-5047-1244726778_thumb.jpg

Og til sist noen andre bilder av noen av de mest sentrale boxere fra første halvdel av 1900-tallet:

post-5047-1244726908_thumb.gif

post-5047-1244726945_thumb.gif

post-5047-1244726990_thumb.gif

post-5047-1244727028_thumb.gif

Skrevet

Sorry at jeg ikke har bilder av disse sagnomsuste tynne labradorene, men det sies jo at de kun fantes der fotoapparater ikke var tilgjengelig.

Buccleuch_20Avon02.jpg

1885

St-Johns-Waterdog.jpg

Banchory_20Bolo02.jpg

Banchory%20Bolo1.jpg

Begge bilder av CH Banchory Bolo , 1915.

i 1903 ble den kjent som rase av Teh Kennel Kløøøb.

Skrevet

Veldig interessant å se gamle bilder av de ulike rasene og se hvordan de har utviklet seg!

Her er bilde av Flink 1 (buhund), Vet ikke når bildet ble tatt, men han ble født 1924.

flink.gif

Kennel Cacilius hjemmeside kan dere lese mer om historien til buhunden og se flere bilder :whistle:

Her er en side med en artig artikkel om "upplæring av buhund" og et par bilder

gjeter.gif

Skrevet

kjempegøy å se gamle bilder av hundene / Rasene deres... hadde vært gøy at alle satt inn dato når bildene ble tatt eller malt, det er stilig å se hvordan rasen så ut på begynnelsen av 1900 tallet :icon_cry:

Skrevet

Hmm.. Lite historie å finne om papillon. Men jeg husker jeg skrev en stil om det i 7 klasse, da fant jeg en side med masse bra info. Men lurer på om den siden er fjernet :S

Her er ihvertfall litt:

Phalene,%20English%20School.jpg

Et maleri av en phalene. Må si det ligner på en cavalier da! De stammer jo fra dem.

En smule historie om papillon

Jeg skal oppdatere når jeg finner mer!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...