Gå til innhold
Hundesonen.no

Int N DK UCH FinJV-09 FinV-09 NordJV-09 NordV-09 NV-10'11 Leading Angel's Cherish Thornapple "Tíbrá"


Recommended Posts

  • Svar 249
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Skrevet

Å, hun var da en riktig edelsten :). Hun ser rålekker ut, så harmonisk og fint bygd...

Hun skal brukes til lydighet og muligens spor om jeg får teken på det, samt at det sikkert blir agility og freestyle for moro skyld :)

Ikke UTSTILLING ???? :) *fnise*

Skrevet
Å, hun var da en riktig edelsten :). Hun ser rålekker ut, så harmonisk og fint bygd...

Ikke UTSTILLING ???? :) *fnise*

Hey, folket spurte hva hun skulle brukes til utenom utstilling :) Dét er jo en selvfølge!

Ellers tusen takk igjen for fine kommentarer :D Vesla har idag vært med på et lite hundetreff med noen av mine kolleger og deres hunder (rottis, labbis og sheltie) pluss Villa da, og det var helt supert å få spinne rundt nede ved elva sammen med de andre. I går var hun hos veterinær og fikk 12-ukersvaksine pluss første rabies og 1 stk. Drontal med stempel i passet. Om jeg husker å ta blodprøve i rett tid rekker vi akkurat 6-mndsfristen til å reise til England, sånn i tiiilfelle vi skulle klare en liten Cruftskvalifisering :P

  • 1 month later...
Skrevet

Nytt bilde av Tíbrá som har blitt 4 mnd. (huff som tiden flyr) og hun utvikler seg i rett retning synes nå jeg :whistle: Hun vokser jevnt og fint og ser harmonisk ut, også i bevegelse. Ellers er hun bare drømmevalpen, helt fantastisk snill!

Crappy kvalitet på bildet, men det kommer nok flere om litt.

2009-06-07074-1.jpg

Skrevet

Takk :lol:

Helt fantastisk hvordan photobucket ødelegger bildekvaliteten.. Her er samme bilde lastet opp på hjemmesiden:

Tibra4m-stack1.jpg

Laster opp flere i photobucket nå, og enda flere blir det nok i morgen. Tar tid å oppdatere hjemmeside..

Edit: Her kommer noen flere som jeg har fått av Fie, tatt på trening i Moss for Steinar Balken for et par uker siden.

DSC_0323copy.jpg

DSC_0244.jpg

DSC_0252.jpg

DSC_0284.jpg

DSC_0300copy.jpg

Må bare snike med vakreste Rebus også, som blir Saetas utkårede bare hun ikke løper akkurat den perioden han er i England på Crufts.. Japaro Eye Of The Storm, som jeg er så heldig å få stille ut litt for tiden:

DSC_0326copy.jpg

Tilbake til Tíbrá, her er hun og min snart 4 år gamle sønn, som er helt forelsket i henne:

2009-06-07221copy.jpg

Mer kommer, men ikke i natt :)

Skrevet

Allerede godt drillet for utstillingsringen, ser jeg *ler*. Hun ser fortsatt riktig nydelig ut - hun vil nok gjøre det supert i ringen etterhvert :lol:.

Skrevet

DET travet! Husker My hadde ganske langt trav i den alderen men Tibra tar jo heeelt av! :) Og hun ser bare helt fantastisk vakker ut, skikkelig thornapple-aussie i utstrålingen. Ang. utstråling ja, ser ut som hun har mye av det også! :lol:

Skrevet

Hun er den desidert flotteste aussievalpen jeg har sett. Helt utrolig vakker og høres ut som en super jente! Masse lykke til videre med henne, hun kommer nok til å gjøre det stort. :yawn:

Skrevet

Takk igjen :rolleyes2:

Å skaffe aussie var ikke akkurat noe impulskjøp fra min side, da jeg har kikket på rasen, linjer og oppdrettere siden 2003, først nå dukket endelig min lille blå stumphalede opp, og da måtte jeg bare slå til syntes jeg :icon_cry:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...