Gå til innhold
Hundesonen.no

Argyr og Garm


Argyr
 Share

Recommended Posts

Garm er født juni 2006 hos kennel Ängsbacken i Sverige.

Han veier ca 38kg og er rundt 65cm høy, og er således ikke av de største etter dagens norm.

Har har A på både hofter og albuer og har gjennomført MH med 1 på skudd.

Han er en veldig behagelig hund stort sett, men det er jo lyd i ham, til tider litt for mye. *flir*

Han skulle være gubbens hund, men ting blir ikke alltid slik som man har tenkt, og det er nå jeg som organiserer hundeholdet, inkludert aktivisering av Garm. Vi har til nå egentlig bare drevet med tull og fjas sett fra et hundesportssynspunkt, men nå har vi oppdaget moroa med lydighet og bruks. Om det blir noen konkurranser får vi se på, føreren hans har nemlig ingen ambisjoner. :)

Ikke søt i det hele tatt

486666cf.jpg

9bfa717c.jpg

Alle har da en fase der de ser rare ut?

garm01.jpg

Men så blir de voksne og kjekke

IMG_3086.jpg

g8.jpg

Og er man schäfer med respekt for seg selv, utvikler man en fascinasjon for pinner - jo større, jo bedre!

13.jpg

Akkurat denne schäferen er også glad i å dykke

dykk.jpg

..og stupe

garmbad2.jpg

garmbad.jpg

garmbad4.jpg

Å ha beina på bakken er mindre populært

28.jpg

Koser seg ved sjøen

garmute.jpg

Leke avskyelig snømann

18.jpg

22.jpg

Resten av bildene av den avskyelige snømannen

Garm på feltsøk april 09 (fotograf Elin):

160409018.jpg

Resten av bildene ligger her

På tur med Supra og Molly mars 09 (bildene er tatt av Elin):

17okt159.jpg

17okt195.jpg

Resten av bildene

Noen bilder tatt i dag:

Pen gutt

g042.jpg

g041.jpg

Pen gutt med kong

g043.jpg

Ferdig med å være pen nå, skulle du kaste den eller?

g044.jpg

Kommer!

g045.jpg

Heftig, begeistret og særdeles ukontrollert (med tunga på snei)

g046.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 119
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Bittelitt forsømt, stakkars tråden.. Jeg og Argyr var i Urheia i dag, tok noen bilder i tåka.

Hvorfor har du lyst på en KO? Dette er hunder som overhodet ikke passer i leiligheter og byggefelt (de må få lov å vokte, og da er det uungåelig at naboene blir fryktelig sure om de bor så nærme at de

Vi lever enda. Brøytekanter er GØY! Geitekillinger er synes Argyr

Argyr er en kaukasisk ovtcharka hannhund som blir fire år denne sommeren, og er endelig blitt skikkelig voksen.

Han har en farge som i utgangspunktet ikke er godkjent - blå (selv om den ikke er nevnt i den norske standarden annet enn ved farge på øyne, nesebrusk og lepper).

Han er en riktig så alvorlig herremann som ikke løper etter baller eller pinner og synes kameraer er ondskapsfullt tøys designet for å stjele sjelen hans. Han kan til nød tygge på epletrærne eller løpe etter Garm om han skal more seg.

Han lever og ånder for mat og kos, og sitter mer enn gjerne på fanget og i sofaen.

I tillegg har han et kjærlighetsforhold til snø og is, det må koses på, godt og lenge.

Fantes ikke søt i det hele tatt, denne her

AA05.jpg

AA03.jpg

AA01.jpg

Ung og rar

argleke.jpg

Fått seg en ny kompis

garmarg05.jpg

garmarg04.jpg

A rare moment of madness

j03.jpg

Veldig flink til å være liten og søt

j02.jpg

Og når jeg klarer å fange ham uten at han har fått det med seg, kan han være pen også

a8.jpg

Nyter sommeren

arg-1.jpg

minenow.jpg

water.jpg

Men vann er skumle greier.. Best å følge med fra land.

crazy.jpg

vken.jpg

Kom opp og lek!

leke.jpg

Blæh, da kan dere ha det så godt..

ble.jpg

Den var litt bulkete, denne madrassen?

argsofa2.jpg

Gnafs, epletre!

IMG_3094.jpg

Særdeles misfornøyd med tingenes tilstand

donotwant.jpg

*dele opp*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bilder tatt i dag:

Mmm.. Snø..

a042.jpg

Du, driver du med det der igjen?

a043.jpg

Skeptisk!

a044.jpg

Se en annen vei, det hjelper sikkert..

a045.jpg

Jeg klarte å lure frem et lite smil

a046.jpg

Argyr driver egenoppstilling (strengt tatt ser han vel bare noe spennende, men vi kan jo late som?)

a047.jpg

a048.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Stor og kraftig med mye pels? Egentlig ikke helt min greie, men du verden for en flott hund! Jeg er en sucker for blåpigmenterte hunder, så jeg skjønner liksom ikke hvorfor den ikke skal være tillatt. Dessuten er jo den nesebrusken så godt som svart, spør du meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Riktig, riktig lekker farge, ja. (Enig med bardmand - blått ER lekkert!)

Og ja - en skikkelig flott hund - nydelig!

Men fargen gjør noe med uttrykket, så jeg ville vel ikke trodd at han var en KO hvis man ikke ble fortalt det. Han ser jo også elegantere ut enn andre KO'er man har sett, har kanskje de blå en annen pelskvalitet enn de grå (eller hva de heter offisielt)?

Min rase har klart forskjellig pelskvalitet på de forskjellige fargene, og de blå er litt mykere og har ofte ikke fullt så mye pels som de andre fargevariantene.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh, vakre Argyr, min hemmelige forelskelse :)

Må kosemose snart igjen, fiiiine kosegutten :lol:

Ja, og ta noen fine bilder. :)

Han har vi vel ikke sett eller hørt mye om her inne tidligere, eller har jeg gått glipp av noe?

Nei, jeg har jo ikke laget noen tråd før nå, og så er det jo ikke en hund man drar med på verken lydighet eller feltsøk. *flir*

Hvordan er det å ha en KO?

Nå ble jeg litt tatt på senga.. Det er en hund, liksom - de har sterkt vokterinstinkt og er "alltid" på jobb (det er ikke helt sant), men ellers er det en hund.. Har man god plass ute og aksepterer at de er avlet for å vokte og lar dem gjøre det, så er det ikke noe hokus pokus. De er svært egenrådige til tider og har hang til egne meninger, så det er ikke en hund for folk som har vanskelig for å være alvorlige..

Så flott! Ser ut som en bjørn i ansiktet! :)

Neimen hysj da, tenk om de seriøse amerikanske raseentusiastene hører deg. Debatten om "bear-look" er nemlig svært opphetet og det krangles så busta fyker om hvilke hunder som likner bjørner og ikke og hvorvidt det at en hund minner om en bjørn betyr at rasen er på vei til å bli en ny nuffe. Selv synes jeg de likner bjørner alle sammen og må fnise litt av hele opplegget.

Stor og kraftig med mye pels? Egentlig ikke helt min greie, men du verden for en flott hund! Jeg er en sucker for blåpigmenterte hunder, så jeg skjønner liksom ikke hvorfor den ikke skal være tillatt. Dessuten er jo den nesebrusken så godt som svart, spør du meg.

Det er også en pågående debatt, det finnes per i dag ingen holdepunkter for å hevde at blåfargen er knyttet til sykdom eller innblanding av andre raser (da er det gjerne nuffen det siktes til).. Man har også creme dilute som er litt i samme gate, men den sier ingen noe på. Og så får man en sjelden gang se en "orange" - dilute rød - det er heller ikke godkjent.

Nesebrusken til Argyr er mørk grå og han har rosa lepper og gule øyne - så om pigment"feilen" er det ingen tvil. :asmile:

For noen øyne på den karen! :) Skikkelig søt :)

Jeg synes han har vakre øyne, enda så feil de er. *ler*

Riktig, riktig lekker farge, ja. (Enig med bardmand - blått ER lekkert!)

Og ja - en skikkelig flott hund - nydelig!

Men fargen gjør noe med uttrykket, så jeg ville vel ikke trodd at han var en KO hvis man ikke ble fortalt det. Han ser jo også elegantere ut enn andre KO'er man har sett, har kanskje de blå en annen pelskvalitet enn de grå (eller hva de heter offisielt)?

Min rase har klart forskjellig pelskvalitet på de forskjellige fargene, og de blå er litt mykere og har ofte ikke fullt så mye pels som de andre fargevariantene.

Susanne

De blå hundene mangler gjerne maske - eller, det ser ut som de gjør det. I virkeligheten har Argyr antakelig maske som dekker hele ansiktet (forholdsvis vanlig) og dermed blir fargeforskjellen veldig vanskelig å se, siden den begynner på hodet og går fra mørk blå til lysere blå. Det finnes KO i vanlige farger som mangler maske, men det er sjelden. Han har forøvrig ikke bløt dekkpels, men han har kanskje litt lite av den..

At han er mer elegant - jeg vet ikke helt hva du sikter til, men han har forholdsvis spinkel benbygning og lite hode i forhold til det som er ønskelig. Det er nok ikke koblet til fargen, det er så enkelt som at moren hans var av samme type. Faktisk er det mange som mener at de blå ofte er mer kraftige enn sine kullsøsken.

Blå KO (stort sett valper) - helt tydelig at det er veldg forskjell, blå er ikke blå.

Forresten, takk for alle komplimentene! :asmile:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så hyggelig at dere synes han er fin, takk skal dere ha. :asmile:

Flotte gutten :)

Skal nok se at eieren hans så smått snart får litt ambisjoner, synes dere jobber bra begge to!

Vi får nå se. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...