Gå til innhold
Hundesonen.no

Argyr og Garm


Argyr
 Share

Recommended Posts

Garm er født juni 2006 hos kennel Ängsbacken i Sverige.

Han veier ca 38kg og er rundt 65cm høy, og er således ikke av de største etter dagens norm.

Har har A på både hofter og albuer og har gjennomført MH med 1 på skudd.

Han er en veldig behagelig hund stort sett, men det er jo lyd i ham, til tider litt for mye. *flir*

Han skulle være gubbens hund, men ting blir ikke alltid slik som man har tenkt, og det er nå jeg som organiserer hundeholdet, inkludert aktivisering av Garm. Vi har til nå egentlig bare drevet med tull og fjas sett fra et hundesportssynspunkt, men nå har vi oppdaget moroa med lydighet og bruks. Om det blir noen konkurranser får vi se på, føreren hans har nemlig ingen ambisjoner. :)

Ikke søt i det hele tatt

486666cf.jpg

9bfa717c.jpg

Alle har da en fase der de ser rare ut?

garm01.jpg

Men så blir de voksne og kjekke

IMG_3086.jpg

g8.jpg

Og er man schäfer med respekt for seg selv, utvikler man en fascinasjon for pinner - jo større, jo bedre!

13.jpg

Akkurat denne schäferen er også glad i å dykke

dykk.jpg

..og stupe

garmbad2.jpg

garmbad.jpg

garmbad4.jpg

Å ha beina på bakken er mindre populært

28.jpg

Koser seg ved sjøen

garmute.jpg

Leke avskyelig snømann

18.jpg

22.jpg

Resten av bildene av den avskyelige snømannen

Garm på feltsøk april 09 (fotograf Elin):

160409018.jpg

Resten av bildene ligger her

På tur med Supra og Molly mars 09 (bildene er tatt av Elin):

17okt159.jpg

17okt195.jpg

Resten av bildene

Noen bilder tatt i dag:

Pen gutt

g042.jpg

g041.jpg

Pen gutt med kong

g043.jpg

Ferdig med å være pen nå, skulle du kaste den eller?

g044.jpg

Kommer!

g045.jpg

Heftig, begeistret og særdeles ukontrollert (med tunga på snei)

g046.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 122
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Bittelitt forsømt, stakkars tråden.. Jeg og Argyr var i Urheia i dag, tok noen bilder i tåka.

Hvorfor har du lyst på en KO? Dette er hunder som overhodet ikke passer i leiligheter og byggefelt (de må få lov å vokte, og da er det uungåelig at naboene blir fryktelig sure om de bor så nærme at de

Nydelige bilder av en vakker hund! Og dessuten veldig velskreven (heter det det, forresen??) beskrivelse av hunden din/rasen. Har aldri lest en så utfyllende beskrivelse før. Nysgjerrige spørsmål

Argyr er en kaukasisk ovtcharka hannhund som blir fire år denne sommeren, og er endelig blitt skikkelig voksen.

Han har en farge som i utgangspunktet ikke er godkjent - blå (selv om den ikke er nevnt i den norske standarden annet enn ved farge på øyne, nesebrusk og lepper).

Han er en riktig så alvorlig herremann som ikke løper etter baller eller pinner og synes kameraer er ondskapsfullt tøys designet for å stjele sjelen hans. Han kan til nød tygge på epletrærne eller løpe etter Garm om han skal more seg.

Han lever og ånder for mat og kos, og sitter mer enn gjerne på fanget og i sofaen.

I tillegg har han et kjærlighetsforhold til snø og is, det må koses på, godt og lenge.

Fantes ikke søt i det hele tatt, denne her

AA05.jpg

AA03.jpg

AA01.jpg

Ung og rar

argleke.jpg

Fått seg en ny kompis

garmarg05.jpg

garmarg04.jpg

A rare moment of madness

j03.jpg

Veldig flink til å være liten og søt

j02.jpg

Og når jeg klarer å fange ham uten at han har fått det med seg, kan han være pen også

a8.jpg

Nyter sommeren

arg-1.jpg

minenow.jpg

water.jpg

Men vann er skumle greier.. Best å følge med fra land.

crazy.jpg

vken.jpg

Kom opp og lek!

leke.jpg

Blæh, da kan dere ha det så godt..

ble.jpg

Den var litt bulkete, denne madrassen?

argsofa2.jpg

Gnafs, epletre!

IMG_3094.jpg

Særdeles misfornøyd med tingenes tilstand

donotwant.jpg

*dele opp*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bilder tatt i dag:

Mmm.. Snø..

a042.jpg

Du, driver du med det der igjen?

a043.jpg

Skeptisk!

a044.jpg

Se en annen vei, det hjelper sikkert..

a045.jpg

Jeg klarte å lure frem et lite smil

a046.jpg

Argyr driver egenoppstilling (strengt tatt ser han vel bare noe spennende, men vi kan jo late som?)

a047.jpg

a048.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Stor og kraftig med mye pels? Egentlig ikke helt min greie, men du verden for en flott hund! Jeg er en sucker for blåpigmenterte hunder, så jeg skjønner liksom ikke hvorfor den ikke skal være tillatt. Dessuten er jo den nesebrusken så godt som svart, spør du meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Riktig, riktig lekker farge, ja. (Enig med bardmand - blått ER lekkert!)

Og ja - en skikkelig flott hund - nydelig!

Men fargen gjør noe med uttrykket, så jeg ville vel ikke trodd at han var en KO hvis man ikke ble fortalt det. Han ser jo også elegantere ut enn andre KO'er man har sett, har kanskje de blå en annen pelskvalitet enn de grå (eller hva de heter offisielt)?

Min rase har klart forskjellig pelskvalitet på de forskjellige fargene, og de blå er litt mykere og har ofte ikke fullt så mye pels som de andre fargevariantene.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh, vakre Argyr, min hemmelige forelskelse :)

Må kosemose snart igjen, fiiiine kosegutten :lol:

Ja, og ta noen fine bilder. :)

Han har vi vel ikke sett eller hørt mye om her inne tidligere, eller har jeg gått glipp av noe?

Nei, jeg har jo ikke laget noen tråd før nå, og så er det jo ikke en hund man drar med på verken lydighet eller feltsøk. *flir*

Hvordan er det å ha en KO?

Nå ble jeg litt tatt på senga.. Det er en hund, liksom - de har sterkt vokterinstinkt og er "alltid" på jobb (det er ikke helt sant), men ellers er det en hund.. Har man god plass ute og aksepterer at de er avlet for å vokte og lar dem gjøre det, så er det ikke noe hokus pokus. De er svært egenrådige til tider og har hang til egne meninger, så det er ikke en hund for folk som har vanskelig for å være alvorlige..

Så flott! Ser ut som en bjørn i ansiktet! :)

Neimen hysj da, tenk om de seriøse amerikanske raseentusiastene hører deg. Debatten om "bear-look" er nemlig svært opphetet og det krangles så busta fyker om hvilke hunder som likner bjørner og ikke og hvorvidt det at en hund minner om en bjørn betyr at rasen er på vei til å bli en ny nuffe. Selv synes jeg de likner bjørner alle sammen og må fnise litt av hele opplegget.

Stor og kraftig med mye pels? Egentlig ikke helt min greie, men du verden for en flott hund! Jeg er en sucker for blåpigmenterte hunder, så jeg skjønner liksom ikke hvorfor den ikke skal være tillatt. Dessuten er jo den nesebrusken så godt som svart, spør du meg.

Det er også en pågående debatt, det finnes per i dag ingen holdepunkter for å hevde at blåfargen er knyttet til sykdom eller innblanding av andre raser (da er det gjerne nuffen det siktes til).. Man har også creme dilute som er litt i samme gate, men den sier ingen noe på. Og så får man en sjelden gang se en "orange" - dilute rød - det er heller ikke godkjent.

Nesebrusken til Argyr er mørk grå og han har rosa lepper og gule øyne - så om pigment"feilen" er det ingen tvil. :asmile:

For noen øyne på den karen! :) Skikkelig søt :)

Jeg synes han har vakre øyne, enda så feil de er. *ler*

Riktig, riktig lekker farge, ja. (Enig med bardmand - blått ER lekkert!)

Og ja - en skikkelig flott hund - nydelig!

Men fargen gjør noe med uttrykket, så jeg ville vel ikke trodd at han var en KO hvis man ikke ble fortalt det. Han ser jo også elegantere ut enn andre KO'er man har sett, har kanskje de blå en annen pelskvalitet enn de grå (eller hva de heter offisielt)?

Min rase har klart forskjellig pelskvalitet på de forskjellige fargene, og de blå er litt mykere og har ofte ikke fullt så mye pels som de andre fargevariantene.

Susanne

De blå hundene mangler gjerne maske - eller, det ser ut som de gjør det. I virkeligheten har Argyr antakelig maske som dekker hele ansiktet (forholdsvis vanlig) og dermed blir fargeforskjellen veldig vanskelig å se, siden den begynner på hodet og går fra mørk blå til lysere blå. Det finnes KO i vanlige farger som mangler maske, men det er sjelden. Han har forøvrig ikke bløt dekkpels, men han har kanskje litt lite av den..

At han er mer elegant - jeg vet ikke helt hva du sikter til, men han har forholdsvis spinkel benbygning og lite hode i forhold til det som er ønskelig. Det er nok ikke koblet til fargen, det er så enkelt som at moren hans var av samme type. Faktisk er det mange som mener at de blå ofte er mer kraftige enn sine kullsøsken.

Blå KO (stort sett valper) - helt tydelig at det er veldg forskjell, blå er ikke blå.

Forresten, takk for alle komplimentene! :asmile:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så hyggelig at dere synes han er fin, takk skal dere ha. :asmile:

Flotte gutten :)

Skal nok se at eieren hans så smått snart får litt ambisjoner, synes dere jobber bra begge to!

Vi får nå se. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...