Gå til innhold
Hundesonen.no

Trene inn å gå pent med klikker


Mirai

Recommended Posts

  • Svar 196
  • Created
  • Siste svar

Enig her. Klikkeren har man mulighet til å gi mer korrekt ros med - nøyaktig tidspunkt tenker jeg på..

Jeg er bare litt lei av å få lange utredninger om treningsmetoder hver gang jeg stiller et enkelt spørsmål. Vet at man ikke skal blande treningsteorier (ja, tenk,hunden kan bli rabiat) så jeg er jo ikke komplett idiot. Men siden klikkeren bare er et hjelpemiddel under klikkertrening, hvorfor ikke bruke den til noen øvelser når jeg trener? Jeg ser ikke problemet :?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er bare litt lei av å få lange utredninger om treningsmetoder hver gang jeg stiller et enkelt spørsmål. Vet at man ikke skal blande treningsteorier (ja, tenk,hunden kan bli rabiat) så jeg er jo ikke komplett idiot. Men siden klikkeren bare er et hjelpemiddel under klikkertrening, hvorfor ikke bruke den til noen øvelser når jeg trener? Jeg ser ikke problemet :?

Jeg ser heller ikke det store problemet...under trening, så vil jeg hvertfall, ha en hund som ivrer etter å jobbe,og som har full kontakt med meg..-det vil ikke dermed si at ved å bruke et klikk istedenfor stemme, så er jeg en foringsautomat..-jeg er streng mot min hund - noen av mine venner sier for streng. Men jeg har til gjengjeld en hund som ser meg som verdens navle.. :wink: -ikke som en vandrende godbit..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

gjør det som passer deg og din hund...Fordi om jeg trener mye med klikker trener jeg også en del ting uten klikker.

Hunden blir ikke fiksert av klikkeren den er bare en ekstra forsterker :)

Når jeg skal trene fine innsitter og ting jeg skal rette på, bruker jeg klikkeren for da er hvertfall mine hunder kjempe gira og gjør alt for det klikket, selvom belønningen er den samme:godbiten.

Hvis jeg trener innkalling bruker jeg ikke klikkeren for da er avstanden min god nok forsterker i seg selv. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men jeg har til gjengjeld en hund som ser meg som verdens navle.. :wink: -ikke som en vandrende godbit

Det må være befriende å vite hva hunden tenker ! :)

Den egenskapen skulle jeg virkelig ønske jeg hadde... :wink:

Men da jeg ikke har den evnen så får jeg heller risikere at han tenker på meg som en vandrene godbit og begynner å tygge på meg i nattens mulm og mørke... :-o

Får passe på å fòre han godt og å sove med ett øye oppe.... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

variasjon... stammen din hører hunden din hele tiden mens klikkeren hører den kun i trening og den betyr det samme hver gang...godbit

ok.. men jeg lurer på en ting. Klikkeren har en veldig ekkel lyd. Jeg får skikkelig vondt i ørene av den. Er det ikke sånn med hunden og? :? Kjenner til en som til og med bruker klikker som straff.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

man må alltid være klar under trening :)

Hva hvis man står med godbiten i munn?

Også detta som -sheriff- sa så bra :D

variasjon... stammen din hører hunden din hele tiden mens klikkeren hører den kun i trening og den betyr det samme hver gang...godbit
Lenke til kommentar
Del på andre sider

man må alltid være klar under trening :)

Fordi klikket er likt hver gang, samma åssen man vrir og vender på det. Det er også mer presist. Hvertfall for meg, og tydeligvis mange av de andre som faktisk trener ordentlig klikkertrening.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ok. Jeg syns det er greit nok å bruke nei til straff. Klikker blir for tungvindt

Det er jo fordi klikkeren ikke er ment som et redskap man skal straffe med.. Men noe som betyr "BRAA"!! Hehe.. Og hvis man syns lyden er så grusom, finnes det alltids klikkere med forskjellig lyd.

Syns som sagt av andre at det er hely på trynet å løpe rundt og straffe med en klikker. Da lærer man jo hunden at klikket er negativt, og hva da om man kommer sammen med noen som trener klikkertrening? Ja, da har man selv fått sin hund til å "klikke."

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehehehe.. kan du ikke bare akseptere at folk velger forskjellige ting? Syns det er helt greit at man velger det man vil selv. Klikker kan jo være en straff det hvis hunden hater klikket. Du bestemmer og ombestemmer deg hele tiden. Er det noe bedre?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vicky:jeg går ut i fra at du har fått med deg at klikkeren er en betinget forsterker som bare er der for å styrke timingen? Og for at noe skal være en mest mulig effektiv betinget forstarker så må det nesten være en lyd vi ikke kommer med i det vanlige..som betyr belønning hver gang..

Uansett,man forstår sjelden ting man ikke vil forstå.Men det som er på tide å innse er at klikkertrening er svært effektivt.Det nytter ikke å si at det ikke virker lenger...Det er så grundig bevist på relativt få år at jeg bare ler når jeg hører folk som sier de ikke har noen tro på det etc...

Hva er det dere er redde for?

Neivel,så passer det ikke for dere men det er svært effektivt for mange andre...såpass effektivt at folk som Ingar her som tidligere var på landslaget med NS metoder (så vidt jeg har forstått?) har snudd helt om.

Morten Egtvedt har hunder som er godkjente redningshunder og gjør det skarpt i bruks..

Cecilie Kjøste likeså..

Øystein Ødegård..

For ikke snakke om han som driver å trener de minehundene (husker ikke navnet hans!?Driver stort kjent hundesenter?) som sa på statskanalen i beste sendetid at han klikkertrente sine hunder rett og slett fordi uskyldige barn dør hvis hundene hans gjør en feil...

Han måtte være 111% sikker på at hundene hans ikke markerte på feil ampull..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehehehe.. kan du ikke bare akseptere at folk velger forskjellige ting? Syns det er helt greit at man velger det man vil selv. Klikker kan jo være en straff det hvis hunden hater klikket. Du bestemmer og ombestemmer deg hele tiden. Er det noe bedre?

Bare å velge som man vil. Jeg bare syns det er for dumt å bruke en klikker som straff. Du sa jo til og med selv at det var tungvint! :)

Hva er det jeg har ombestemt meg på nå da? Fortell meg gjerne det, for jeg tror dessverre ikke at jeg har fått det med meg.

PS: Dersom det å ombestemme seg er til det bedre for hunden/trening/innlæring, så syns jeg faktisk det er bedre, ja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det jeg sitter å lurer på etter å ha lest denne diskusjonen,er; dere som straffer bikkja med å "ta"den når den f.eks trekker i båndet.hvordan vet dere at bikkja skjønner at det er akkurat det den blir straffet for? så vidt jeg vet har ikke hunder logisk tankegang,og den skjønner ikke at det å dra i båndet er slitsomt for eieren..noen som kan oppklare den delen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det jeg sitter å lurer på etter å ha lest denne diskusjonen' date='er; dere som straffer bikkja med å "ta"den når den f.eks trekker i båndet.hvordan vet dere at bikkja skjønner at det er akkurat det den blir straffet for? så vidt jeg vet har ikke hunder logisk tankegang,og den skjønner ikke at det å dra i båndet er slitsomt for eieren..noen som kan oppklare den delen?[/quote']

Nå straffer jeg ikke hunden min på den måten vi omtaler straff som. Men når man nykker i båndet påfører man hunden et ubehag, og er ubehaget strekt nok vil hunden mest sannsynlig slutte etter ett eller flere slike "ubehageligheter". Altså, hunden forstår at å dra i båndet = ubehag, og derfor vil den slutte. Den slutter ikke fordi det er slitsomt for eieren og syns synd på eieren sin :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Tiden begynner bli overmoden for å lære some type of nesearbeid. Forventningen var å bare mestre smellerbrettet smooth, som et grunnlag for forstå ID og utvide derfra til romsøk og områdesøk. Det gikk ikke heeeelt etter planen, da Ede heller vil spise det hjemmelagde brettet i papp, og blir sur og klager og protesterer om jeg insisterer på at han må lukte på boksene for å få godis fra hånden. Det har ligget på hylla en stund. Kanskje krype til korset og kjøpe et av metall allikevel, heller enn å smøre tålmodigheten og jobbe videre med det vi har. Gjensidig forsterkning av frustrasjon er ikke gøy å jobbe med.  Vi har gått på en smell med capturing og shaping også. Fått captured mye fint, som f.eks. kryping, men ikke mange nok ganger til å få noe på cue, og han har begynt drite i hva jeg ber om når det er godis fremme, for å heller tilby den adferden han selv tror er av høyest verdi, som dekk istedenfor sitt når jeg ber om sitt, og han er fortsatt fornærmet og protesterer mot å gjøre noe som helst om det ikke er godis fremme når jeg ber ham.  Jeg har også ødelagt treapporten. Baklengskjedet så fint fra utgangsstilling, levering, holde den, plukke den opp. Han var uinteressert i selve apporten, så jeg hypet den litt opp med å bare la han løpe på impuls når jeg kastet og kjørte full fest når han kom løpende tilbake med den. Resultat? Han tror den har så høy verdi nå, han vil IKKE lenger levere den fra seg. Den er mer langt mer verdifull enn kampeleker, pipeleker og kaninpels, som han villig leverer på første forespørsel uten å bølle. Den overgår de godbitene jeg prøver bytte den til meg med.  ..og han TYGGER på den. Legger seg til for å gnage på den etter å ha terget meg med en catch me if you can, som han synes er SÅ gøy med akkurat den apporten, ikke noe annet. Det er KUN den han gjør det med. Alt annet er han helt kewl med å levere fra seg. *facepalm* Flaks at vi har brukt en litt rar treapport, så har vi den generiske i reserve til å trene inn på nytt siden, etter en laaaang periode med bare metallapport, og kanskje også tungapport før vi prøver oss på en ny en av tre.  Her om dagen fikk vi besøk av en diger flokk gjess på gjennomfart. De satt utover to hele jorder. Ede hadde ikke oppdaget dem ennå da jeg satte ham ned for et bilde før det braket løs. Feil vinkel til å få med noe i nærheten av omfanget. De var spredt utover hele åkeren til venstre for bildet. Kjempestor flokk. Stille før stormen, tenkte jeg, og var bekymret for å skremme de opp og jage de slitne langveisfarende avgårde når vi nærmet oss. Kråkene klagde til oss om okkupasjonen av matfatet sitt og ville antagelig ha hjelp med akkurat det. De var opprørte. Endte som moralsk supporter på kråkenes side i den konflikten der da vi kom til Salmonella Street mellom jordene, hvor det var så bombardert med gåsebæsj.. Turen bortover den veien mellom de to okkuperte jordene minnet meg om denne.  https://youtu.be/5iTTNRE-njM?si=Wjg9Rwk2RomhfZlw   Ikke sett dem ennå, og stusser på hva den lukten er: Det lukter virkelig merkelig  Zoom inn mot den smale stripen av dem i bakgrunnen på øverste bildet: Det var en så massiv mengde av dem utenfor bildet, det var dumt å ikke ta et panorama oversiktsbilde til skrekk og advarsel mot å bringe hunder med interesse for andre dyrs ekskrementer til området når gjess trekker gjennom. Den smale stripen av de her er bare en liten gjeng outsidere fra main goose society. Godt vi ikke ser dem igjen før til høsten. Håper på bedre impulskontroll under lineføring til da, eller enda bedre: Matvett. 
    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...