Gå til innhold
Hundesonen.no

Rense hannhundens utstyr..


Recommended Posts

Skrevet

Jeg vasker ikke "utstyret" til Sølve med mindre han har forhudkatarr, og da bruker jeg rensevæske beregnet til det. Sophus hadde aldri problemer med forhudkatarr så den ble aldri vasket faktisk. Det regner jeg med han fikset selv. Det eneste jeg gjør på jevnlig basis er å barbere tissen og testiklene hans, jeg merker at Sølve lettere får forhudkatarr om han har mye pels, men vaske nei. :wub:

Edit: Jeg bruker enten Optima vask eller CleanGenital væske.

Skrevet

Nei, det må man ikke... Jeg har til nå ikke renset en eneste gang på mine hannhunder(4 og 2 år gamle), de klarer heeelt fint selv å vaske seg neddi der, man trenger bare å rense om hunden får problemer som forhudskatarr o.l. :wub:

Skrevet

Jeg har aldri vasket "utstyret" til Orry, og han har aldri hatt noen problemer der nede heller. Jeg gidder ikke å styre der nede før det faktisk er noe galt der :wub:

Skrevet

Kan vel svare på denne jeg også. Har i grunn ikke tenkt så mye det..

Men har vært 2-3 tilfeller det jeg har måttet skylle forhuden med sånn væske en får kjøpt hos dyrlegen. Vet man også kan bruke grønnsåpe (?!) og vann. Synes jeg har lest det noen steder.

I allefall, det er ikke noe problem å forholde seg til, så lenge hunden er vant til håndtering. Jeg synes at det er veldig effektivt å skylle forhuden av og til, da det i perioder kan "renne" og dryppe veldig mye. Veterinæren min påstod at hannhunder kan ha så og si, kronisk forhudskatarr.... :brr:

Men i det store og hele, er det ikke noe problem eller ekstra arbeid. Skylling gjøres ved behov, og vaske kan man gjerne gjøre om en ser det henger mye guff der. Trenger ikke mer enn duk og lunkent vann. :brr:

Skrevet

Tja, jeg har vel gjort det noen ganger med de aller første gutta' mine - men da bare fordi jeg hadde hørt at man "måtte".

De siste 20 årene har jeg ikke gjort det, og har jo hatt en eller fler hannhunder hele tiden. Så nei - ikke "tukle" med det hvis det ikke er en infeksjon selvsagt. Men da ser man at det er rødt og betent, og hannhunden nok slikker ekstremt på det, osv.

"If it ain't broken - don't fix it"...

Susanne

Skrevet

Jeg har gjort det ett par ganger på min fordi han er veldig glad i dra seg bortetter snøen på vinteren, hvilket resulterer i forhudskatarr. Men etter siste gang, som var i april, har han ordnet opp selv og hatt mindre problemer enn da jeg var flinkere til å følge opp og rense ved problemer. Så man skal kanskje være mer tilbakeholden med å ordne og la dem ta jobben selv;)

Jeg brukte klorhexidin etter veterinærens anbefalinger

Guest Dratini
Skrevet

På "guttene" her har jeg aldri skyllt forhuden, de har heller aldri hatt betennelser der. Eldstemann (bor ikke hos oss nå) er 12 år og "yngstemann" blir 7 år snart (hjælp!! Tiden går alt for fort...).

Skrevet

Hadde ikke noe behov for å rense noe de tre åra jeg hadde hanhund. Så aldri noe gugge eller noe der. Ser det er litt guffe på utstyret til hanhunden til brodern, men helt ærlig så tror jeg han dør på seg om jeg sier han skal vaske snoppen til bikkja. :) Så, jeg lar det bare være så lenge det ikke ser ut til å plage han på noe vis.

Skrevet

Hannhunden hos oss må få skylt utsyret jevnlig, for han har stadig gugge der. Ond sirkel dette, for jeg tror det skyldes overdreven renslighet. En av tispene har nemlig helt siden han kom i hus vært så snill og hjulpet han med å holde utstyret sitt rent...

Skrevet

Jeg kjøpte rens hos dyrelegen. Ser ingen har forklart hvordan det gjøres;

Denne sprøytegreia skal liksom INNI, og du må lukke igjen tissen, srøyter inn vesken og masserer, på en måte..

Det er EKKELT! Måtte legge en håndduk rundt jeg stellet hans jeg, fordi jeg greide ikke å kjenne at det bevegde seg inni der :)

Han skulle hatt seg en rens igjen, men jeg må manne meg opp. Det er så ufyselig :)

Skrevet

Han slikket seg noe voldsomt her en periode, og da kjøpte jeg forhudsrens. Kom endel gugge ut og, og han var helt klart plaget. Syntes mye er ekkelt, men merkelig nok synes jeg ikke det er ekkelt å massere inn rensen og sprøyte den inn. Heldigvis, for måtte drive på med dette en god stund, før vetrinæren fant ut at han skulle få en hormonsprøyte for å stanse overdreven kjønnslyst. Så slikkingen var nok en blanding av irritasjon og pubertet :)

Hadde egentlig planer etter dette å bare rense noen ganger i måneden for å forebygge, men har ikke blitt noe av det, og kommer sikkert ikke til å rense før jeg merker at det trengs.

Skrevet

Nei og nei, så mye fikling, da. :) Det er enkelte hanner som har trang forhud. Disse er mer utsatt for katarr. Men det er slett ikke meningen at vi skal drive med noen vasking av utstyret annet enn utvortes. Vi tilfører gjerne flere bakterier enn vi fjerner. Noe annet er medisinsk behandling i samarbeid med dyrlegen.

Skrevet
Nei og nei, så mye fikling, da. :) Det er enkelte hanner som har trang forhud. Disse er mer utsatt for katarr. Men det er slett ikke meningen at vi skal drive med noen vasking av utstyret annet enn utvortes. Vi tilfører gjerne flere bakterier enn vi fjerner. Noe annet er medisinsk behandling i samarbeid med dyrlegen.

Javel? Who died and made you the expert? :)

Edit: Og med det mente jeg at hvor har du hørt denne, har du kilder som kan backe opp en sånn uttalelse? Håper du tok spøken.

Skrevet

Jeg gjør minst mulig med stellet til Amigo. Stort sett fikser han opp sjølv :rolleyes:

Men merker at han har mer gugge når Aika har løpetid - tror det har med hans overdrevne sans for damene jeg hihi. Det hender da at jeg bare tørker over stellet med en vaskeklut - forhudsrens har jeg bare brukt et par ganger da det har sett betent ut.

Ellers er han slu og får Aika til å vaske seg :yes: Fysj for en kåtgris.

Skrevet

Det der er noe jeg aldri har giddi å gjøre til tross for at jeg har hatt hannhunder i ti år. Det stellet der får de ta seg av selv. Aldri hatt noen problemer noen av mine til sammen 4...

Skrevet

De vaskes ikke noe utover det som måtte skvulpe på dem av såpe og vann når de er i dusjen. Even har hatt katarr en gang, da brukte vi forhudsrens. Han ble ni år før han fikk katarr.

Kimito har aldri hatt noen problem, mens Admiralen i en periode stadig vekk måtte renses og stelles - men han slet med urinveisinfeksjoner og nyrestein, og hadde perioder hvor han kun dryppet blod. Så mens vi prøvde oss fram på medisinering ble det mer stell nedentil. Etter operasjon, hvor et lite sandtak av småstein ble fjernet, var han fin og ren, og trengte ikke mer vask eller rens enn han gjorde selv.

Skrevet
Javel? Who died and made you the expert? :)

Edit: Og med det mente jeg at hvor har du hørt denne, har du kilder som kan backe opp en sånn uttalelse? Håper du tok spøken.

Oj da... Etter noenogtjue år som hundeeier hvorav femten av dem med hannhund, har jeg da muligens bittlitt erfaring med både trang forhud og katarr, men trenger ikke å si noe, jeg. :yes:

Skrevet
Jeg kjøpte rens hos dyrelegen. Ser ingen har forklart hvordan det gjøres;

Denne sprøytegreia skal liksom INNI, og du må lukke igjen tissen, srøyter inn vesken og masserer, på en måte..

Det er EKKELT! Måtte legge en håndduk rundt jeg stellet hans jeg, fordi jeg greide ikke å kjenne at det bevegde seg inni der :yes:

Han skulle hatt seg en rens igjen, men jeg må manne meg opp. Det er så ufyselig :)

Den har jeg og brukt ;)

Oppdretter renset han før en parring (hu hadde alltid gjort det, så gjorde det nok på vane, selv om det ikke trengtes). Har og ligget på gulvet på et hotellrom etter WDS med rensevann fra førstehjelpsskrinet pga noe gugge. Men aldri ellers.

Skrevet
Oj da... Etter noenogtjue år som hundeeier hvorav femten av dem med hannhund, har jeg da muligens bittlitt erfaring med både trang forhud og katarr, men trenger ikke å si noe, jeg. :yes:

Tøysa bare med deg. ;) Men lurte på om du visste noe videre ut over egen erfaring, for det finnes jo ganske mange hannhundeiere, og dyrleger for den saks skyld, som sier det motsatte. :)

Skrevet

Jeg er forhudguru nr.1. Eller penisvisker om du vil. :yes: Nei, men det er en tommelfingerregel som gjelder for det meste. Ikke tukle lenger enn du ser. Det gjelder kjønnsåpninger, neser, ører, svelg.

Skrevet
Jeg er forhudguru nr.1. Eller penisvisker om du vil. :yes: Nei, men det er en tommelfingerregel som gjelder for det meste. Ikke tukle lenger enn du ser. Det gjelder kjønnsåpninger, neser, ører, svelg.

Penishvisker faktisk. :)

Men jeg er jo enig i at det ikke er noen vits i å drive å vaske dersom det ikke trengs, det er vel noe annet dersom hunden faktisk har fått sånn katarr.

Skrevet

Jeg husker en gang for noen år siden da jeg gikk rundt i en dyrebutikk for å kikke på søte kaninunger og slikt. Da fikk jeg øye på en liten flaske der det sto "forhudrens". "Noe så utrolig ekkelt, jeg skal aldri i mitt liv ha hannhund!" tenkte jeg.

(Nå græbber jeg av og til tak i snoppen til Pippin og studerer nøye for å se om han er rød og irritert ...).

Skrevet

Appropo det her, hvor ofte ær'e vanlig at de steller med utstyret? Når er det for mye, og man bør sjekke?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...