Gå til innhold
Hundesonen.no

Å gå tur med to eller fler hunder samtidig


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Vi passet en huskytispe her hos oss, og da måtte vi gå tur med to hunder. Jeg tok hundene i hvert sitt bånd, grime på Hera for å minske trekkingen litt, og gikk ut. Det var ganske knøvlete spør du meg! Jeg følte meg utrolig teit der jeg gikk med begge armene hver sin vei og jeg prøve å ikke skli på isen. Hundene dro i båndet, gjerne hver sin vei, fordi de var ivrige, ville lukte og gikk litt på kryss og tvers. Jeg prøvde å holde dem på en side, og med en hånd, men det ble litt tungt, og de klarte å vikle seg inn i hverandre. Og så måtte de drite, og jeg står med to hunder og prøver å ta opp dette midt i et borettslag. Jeg følte meg så teit :lol:

Hvordan fungerer dette for dere med to eller fler hunder? Går dere med dem samtidig eller en og en? Er det noen spesielle bånd som fungerer bra til dette? Jeg tenker spesielt på de med større hunder.

Jeg ser litt mer gru på dette med å få ny hund snart, for jeg lurer på hvordan det skal bli å gå med dem samtidig på tur.. Spesiellt når man har en hund som ikke går så bra i bånd sammen med andre hunder eller flere mennesker. :drool: Vil jo gjerne fortsatt ha kontroll over dyrene uten å se helt tåpelig ut med begge armene rett ut samtidig som man prøver å gå noenlunde normalt..

  • Svar 65
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

I perioder hadde eg med en berner og en schæfermiks på tur. Dette gikk helt fint, men egnetlig bare fordi at schæferen var "sjef" over bernern, og gikk fremst, mens bernern gikk pent på plass hele turen (nesten så ille at han måtte dras med)...

Skrevet

Jeg har 3 hunder, en stor og 2 små. Og jeg går tur med alle samtidig, *ler*

Det var en "innlæringsprossess" kan du si i starten når jeg fikk hund nr 3,

jeg merket godt at jeg hadde 3 hunder til mine 2 armer.

I dag går det veldig fint. Jeg har han store i ett slikt belte rundt livet, for å ha

mer kontroll, og de to små går på den ene siden og jeg holder begge båndene

i en hånd. Så har jeg da en hånd "til overs".

Han store har dessverre litt issues i bånd, så jeg priser meg jo litt heldig på at jeg

ikke treffer noen andre med hund på turen (som ikke er så lang før jeg kan slippe

hundene).

Tror rett og slett at det er en tilpassningssak, og hundene lærer etterhvert hvordan

du vil ha det på tur. I starten så krysset hundene både frem og tilbake, og det var mye

kluss, nå er det ikke noe slik lenger :drool:

Skrevet

Her er de ganske samkjørte. De går ved siden av hverandre forran meg, lukter på de samme flekkene, tisser og bajser på likt. Holder de bare i en hånd og det er to bånd.

Skrevet
Fungerer sånn bånd som har to ender bra?

Det fungerer om du har to samkjørte hunder. Jeg prøvde ut en slik på de to

små, men de to er ikke samkjørte nok, så det endte med at den ene ble dratt

litt her og der. Så det er ikke alltid det fungerer, men som med alt annet, går

det vel ann å trene på det, og få det til å fungere. Men her har jeg ei som går

bak meg hele tiden, og en som går helt framme med han store.

Skrevet
Fungerer sånn bånd som har to ender bra?

Jeg har det også, men bruker det ikke. Fungerer fint, men om den ene skulle finne de for godt å gå egne veier blir nummer to dratt ufrivillig med på lasset.

Skrevet
Her er de ganske samkjørte. De går ved siden av hverandre forran meg, lukter på de samme flekkene, tisser og bajser på likt. Holder de bare i en hånd og det er to bånd.

Ca sånn fungerer det her også. Sjelden det blir krøll. Det er dessuten en treningsgreie, og jeg er jo så heldig at jeg har fått trent meg på pensjonatet jeg jobber på. Men tre hunder i hvert sitt flexi; DET er en kunst! :drool: (Flexi fungerer med andre ord dårlig.)

Fungerer sånn bånd som har to ender bra?

Det kommer an på hundene. Ville fungert dårlig på mine to, pga størrelsesforskjellen; Aynï stopper for å tisse, Tulla går videre.. ser det liksom for meg.. :rolleyes: Kommer an på hvor mye hensyn de tar til hverandre, og på hvilken tur det er snakk om. Er det tissetur, syns jeg det er direkte upraktisk, er det trekketur og man har to hunder som skal trekke rett frem, kan det fungere helt fint. Problemet blir at hvis den ene hunden stopper for å drite, så har du mye mindre bånd å "gå på" for å få den andre til å stoppe, noe som ofte kan ende med at den ene hunden river den bæsjende hunden overende. :lol: Jeg føler i alle fall at jeg må være mye mer påpasselig og følge med på hundene når de går i hanefot enn når de har hvert sitt bånd, og det er stress, og det gidder jeg ikke.

Skrevet

Takk for svar alle!

Da ser jeg for meg at det blir dobbelt opp med båndtrening. :closedeyes: Først lære valpen å gå alene i bånd, så lære hundene å gå noenlunde greit sammen i bånd.. Ja ikke akkurat en trening jeg ser frem til, men det må jo læres for at man skal klare det..

Skrevet

Man trener på det.

Og siden du får en til om ett par mnd så hadde jeg faktisk gitt meg i kast og brukt hver eneste tur fram til det med den du har.

Skrevet

Skjønner rett og slett ikke problemet jeg. Det er da ikke så himla vansklig å fikse på det der, om den eldste kan gå pent i bånd? Tenker på når du får valpen nå. Aldri slitt med to, tre, fire i bånd.

Skrevet

Tenker du på å trene Hera med båndgåing alene, eller med en annen hund?

Edit:Margrete: Eldste går ok alene, men sammen med andre hunder eller hvis vi går to personer sammen blir hun veldig stresset og går ikke bra i bånd.

Skrevet
Tenker du på å trene Hera med båndgåing alene, eller med en annen hund?

Edit:Margrete: Eldste går ok alene, men sammen med andre hunder eller hvis vi går to personer sammen blir hun veldig stresset og går ikke bra i bånd.

Ok eller slik du vil ha det?

Om problemet er å gå med flere hunder/mennesker så er det noe du bør trene på før du får valpen. Om ikke kommer du rett og slett til å ha ett problem.

Problemet til Hera vil jo ikke bli bedre av at du lærer valpen å gå pent liksom.

Skrevet

Har 3 hunder, nr 4 under planlegging. Når jeg går med de i halsbånd så går de "fot" alle sammen, gjerne med hovawart og samojed først, og borderen rett bak, evt alle 3 ved siden av hverandre. Går de i sele bruker jeg magebelte og de får gå å dra alle sammen (da skulle jeg ønske jeg var større og tyngre en hva jeg er..). Går de å trekker har jeg hanefot på 2 av de, evt setter på et ekstra bånd på hanefoten så jeg har alle 3 i denne. Overaskende lite floker og kluss:)

Det er en treningssak å få de til å gå pent, men her kom det litt av seg selv da de 2 eldste er rimelig flinke, og han yngste går ved siden av hoffen uansett.

Skrevet

Jeg vet at det kan bli problematisk, siden Hera stresser sånn. Har trent på dette i mange år uten å fått det til. :lol: Er en evig trening på å få henne til å gå bra alene sammen med meg, så når en annen kommer sammen med meg eller en annen hund, blir det helt krasj og man faller på bunnen igjen. Utrolig fustrerende. Eneste gangen det gikk bra var når jeg passet en golden førerhund som gikk kjempefint i bånd. Da hadde jeg liksom bare Hera å konsentrere meg om, og vi kunne gå turer sammen alle 3 uten at de ble for vanskelig.

Jaja. Det får gå som det går :drool:

Moro å høre om andres erfaringer da. Må vel kjøpe en hanefot og to like bånd og prøve meg litt frem for å se hva som er best.

Skrevet

Jeg har sjelden problemer med å gå med mine på tur sammen, selv om det av og til kan bli litt krøll i møtesituasjoner med andre hunder. Jeg har mine i hvert sitt bånd, og de er rimelig samkjørte. Hanefot har jeg aldri prøvd, så den løsningen skal jeg ikke uttale meg om :drool:

Skrevet
Jeg vet at det kan bli problematisk, siden Hera stresser sånn. Har trent på dette i mange år uten å fått det til. :lol: Er en evig trening på å få henne til å gå bra alene sammen med meg, så når en annen kommer sammen med meg eller en annen hund, blir det helt krasj og man faller på bunnen igjen. Utrolig fustrerende. Eneste gangen det gikk bra var når jeg passet en golden førerhund som gikk kjempefint i bånd. Da hadde jeg liksom bare Hera å konsentrere meg om, og vi kunne gå turer sammen alle 3 uten at de ble for vanskelig.

Jaja. Det får gå som det går :drool:

Moro å høre om andres erfaringer da. Må vel kjøpe en hanefot og to like bånd og prøve meg litt frem for å se hva som er best.

Vet ikke hvor "populært" halti er her på doggis, men har du prøvd det?

Jeg har veldig god erfaring med det, og min hund drar overhode ikke med halti.

Har hørt at det IKKE er bra å bruke halti på en hund som drar med haltien

pga nakken, men på en hund som ikke drar med haltien, skulle det ikke være noe

problem.

Det er jo dog en lettvint løsning, men noen ganger må en bare velge dem.

Skrevet

Surr med bånd og slikt kommer seg veldig etter hvert. Jeg syntes også det var litt rotete i starten (selv om Tessa går pent i bånd), men det ordner seg som regel veldig lett :drool: Jeg bruker hanefot av og til, men har heller ingen problemer med å gå med begge i flexibånd eller kort bånd om det skulle være målet.

Skrevet

Da vi passet setteren til tanten min måtte vi jo ut på tur med begge. Brukte sånn som har begge på samme bånd (er det hanekam det heter?). Det gikk veldig fint, i starten ble hunden min dratt litt etter.. men skjønte fort hvordan det fungerte begge to. Eneste var at når begge trakk satt jeg fint i det.. 20+20kr er jo søren meg lik 40kg og den kraften var ganske mye. Men heldigvis var dette om sommeren så det var ikke noe is.

Men jeg anbefaler det egentlig ikke videre. Er nok bedre å lære dem å gå mange sammen!

Skrevet

Hanefot har jeg bare dårlig erfaring med egentlig. OM du har en som stresser så får du ikke "skjermet" den andre ved å ta den bort fra den som stresser.

Jeg har også sett gang på gang at hunder "gruer" seg til å gå på do pga den andre hunden ikke akkurat følger med og venter på den andre.

Jeg hadde heller ikke satt en valp sammen med en voksen hund i hanefot da ett byks kan få den andre ut av balanse og da kan mye rart hende...

Skrevet

går ofte med to huskyer samtidig, av og til tre (det er ikke fult så morsomt- de er sterke). Bruker hanefot kun om vi sykler/jogger/snørekjører og hundene SKAL trekke rett frem. Hvis vi bare "går" tur, er hanefot noe herk, nettopp fordi den ene drar den andre med seg hit og dit. Bruker to like lange bånd, og hoftebelte på meg selv. Ingen problem! Mine går ikke fint i bånd (har ikke lært dem det), så på glatta bruker jeg brodder (jeg og bestemor...) :drool:

Skrevet

Vel, mine 2 er et sant ******* å gå med sammen. Basenjien liker å snuse og undersøke grundig og har allverdens tid, tomsingen har det bare travelt. Når han må vente på at basenjien skal snuse seg ferdig legger han seg og ruller seg av ren frustrasjon og utålmodighet. Basenjien vil kun gå der det er rent og pent så hun ikke får skitne føtter, tomsingen derimot.. ja. Etter 10 min er flatten så gira av sin selvbeherskelse at han holder på å gå ut av sitt gode skinn, og alt som heter å gå pent i bånd er glemt - vi degenerer til total kaos. Nå er det ikke verre enn at jeg går en del med begge sammen, men det er ikke de mest trivelige turene for å si det slik. Hos oss skyldes det helst at de 2 er så veldig ulike med helt forskjellig behov vedr hvordan en tur i bånd bør foretas.

Helst lufter jeg dem hver for seg, eller at vi tar korteste vei til skogkanten hvor jeg kan slippe dem løs. Da jeg hadde 2 flatter eller flat og schäferblanding var det ingen problemer, så jeg tror det der er mye gitt av hvor "like" hundene er i sine "tur-interesser".

Uansett, det er et godt tips å trene alvorlig på å lære Hera å gå fint. Og videre også trene valpen mye alene. Så kan du begynne å gå med dem sammen når valpen er blitt litt større.

(Og hanefot synes jeg er er bare py.. akkurat som flexi..)

Skrevet

Takk for svar. Ja tror kanskje hanefot er best å vente til jeg ser hvordan de oppfører seg på tur sammen. Den første tiden vil også valpen være mye ute alene uten Hera, så da blir det mye hver for seg gåing.

Skrevet
Skjønner rett og slett ikke problemet jeg. Det er da ikke så himla vansklig å fikse på det der, om den eldste kan gå pent i bånd? Tenker på når du får valpen nå. Aldri slitt med to, tre, fire i bånd.

Helt enig. Jeg har gått med to fugliser og en unger belger hannhund sammen, har aldri hatt problem med det så vidt jeg kan huske? Når de skal gå fint i bånd, så skal de det, det visste de alle tre. Hadde to i en arm og den tredje i motsatt arm, alle i hvert sitt bånd, og alle gikk fint i mitt tempo.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...