Gå til innhold
Hundesonen.no

Bernerjenta Brumma


Pion

Recommended Posts

Skrevet

Hmm, på tide å lage en egen tråd til Brummern, kanskje!

Brumma er altså en liten(enn så lenge) Berner Sennen, og min aller aller første hund. Hun er ei ganske bestemt dame, og jeg tror jeg har en jobb foran meg... Satser på at vi begynner på valpekurs når jeg finner noe bra.

I går ble hun 10 uker gammel, og jøje meg så fort hun vokser!

Den siste uka er det beina som har skutt i været, og nå har hun akkurat blitt høy nok til å nå opp til stuebordet. :P

Til tross for en del negative ting (styr med klær, kaldt, tildig mørkt osv) syns jeg det er kos å ha henne her nå i desember. Så har jeg aldri hatt hverken sommer- eller vintervalp før, men det er da moro med all snøen ute :lol:

Så var det kanskje litt rart å skaffe seg valp midt i slutten på skoleterminen, men jeg kan ikke si at jeg angrer :lol:

brummern7.jpg

Får poste fler bilder senere, tror jeg. *sliten og lat*

(er det forresten okei å stille spørsmål i denne tråden, eller er det bedre å lage egne tråder på valpeforumet om man lurer på noe?) :icon_confused:

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Så fin hun er! Jeg har en egen forkjærlighet for bernere! Koseligere hunder skal man lete lenge etter. Jeg sier ikke nei takk til flere bernerbilder altså :icon_confused:

Selvfølgelig kan du spørre om hva du vil i din tråd, men det er nok større sjanse for mange gode svar hvis du lager en egen tråd i valpeprat eller hvor det hører best hjemme. dessuten kan spørsmålet ditt bli til hjelp for andre også hvis du lager en egen tråd om det (eller fortsetter i en eksisterende tråd med samme tema. Søkefunksjonen er også grei å bruke)

Skrevet

Tusen takk! :icon_confused:

Mistenker bare om at jeg skal lage ny tråd om det jeg lurer på, vil det etterhvert bli et skred av tråder fra denne brukern inne på valpeforumet :lol:

Skrevet

Tusen takk! :lol: Helt enig i at det er noe spesielt med beibibernere, hehe. Elsker hvordan de går fra små bamser til store flottinger.

Spammer litt bilder fra den første tiden... Fanting en regler for antall bilder i en tråd, sååå jeg bare pøser på intill noen kommer og vifter med fingern.

8 uker:

endamindre03.jpg

endamindre4.jpg

endamindre3.jpg

endamindre7.jpg

9 uker:

brummern8.jpg

brummern2.jpg

brummern6.jpg

brummern5.jpg

brummern3.jpg

brummern13.jpg (i-alle-dager-liggestilling)

brummern10.jpg De tenna, sukk!

brummern1.jpg

I går begynte jeg nesten å grine da hu stakk fra meg i hagen. Det har hun aldri gjort før. Fant ut etter noen minutter med frustrasjon at det var en dau mus under dokkestua, og det var visst ikke lettt å finne noe som kunne friste MER for å få henne til å kravle ut til meg.

All forståelse for at det sikkert smaker digg, men skvatt som pokker da jeg så henne med en knasende sprø frossen mus i kjeften :lol:

*stikke ut og grave hauger med snø rundt dukkehuset*

Vi har forresten fått sansen for klikker, Brummern og jeg. Utrolig hvor fort hu plukker opp ting jeg klikker for!

Skrevet

*SMELT* For en vanvittig NYDELIG valp du har!! Hun tar virkelig kaka. Du må kosemomse henne fra meg :lol::lol:

Skrevet

Tusen takk! :)

Noen bilder fra i går, bare. Hun er 11 uker gammel nå

hodepaaskakke.jpg

sitteihagen.jpg

pelsogsnute.jpg

Hvordan får dere oppdatert tittelen med dato for siste oppdatering, forresten? Jeg skjønner ikke :)

Skrevet
Tusen takk! :)

Noen bilder fra i går, bare. Hun er 11 uker gammel nå

hodepaaskakke.jpg

sitteihagen.jpg

pelsogsnute.jpg

Hvordan får dere oppdatert tittelen med dato for siste oppdatering, forresten? Jeg skjønner ikke :)

Du må redigere det første innlegget ditt. :)

Og hun var kjempefin! :rolleyes:

Edit: Nei, det går faktisk ikke og redigere det. Hm..

Skrevet

Åhhh hun er fantastisk nydelig :ahappy:

Jeg drømmer selv om en berner senen og jeg blir bare mer å mer valpesyk når jeg ser denne nydelige jenta :ahappy:

  • 4 weeks later...
Skrevet

Nå har kameraet hatt fortsoppelse ganske lenge fordi jeg rota bort ledningen. Men nå er den tilbake, gitt og jeg har fått lasta opp noen bilder.

0e6664b6.jpg

'sup?

brummaiboks.jpg

17925e28.jpg

Morgentur ved Mjøsa, mens det ennå var mulig for et b-menneske å stå opp før solnedgang

30fc15b7.gif

*sassy*

8b07a8a1.jpg

*pensive*

9b5e7e10.jpg

Dumbo gjør seg klar til å lette

9293f6fd.jpg

70fe139a.jpg

65310e1f.jpg

19c05909.jpg

d3e578bf.jpg

6f62e420.jpg

c048e622.jpg

I can haz fun!

...vanskelig å ikke poste fler bilder enn nødvendig, altså. Selv om de fleste er ganske like og greier :|

Skrevet

Sukk, blir jo ikke valpesyk av å se slike skjønningbilder... Håper dere koser dere masse, valpetiden går så altfor, altfor fort!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...