Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva har du gjort med hunden din i dag?


Huldra

Recommended Posts

I dag har jeg syklet en mil med Tulla, som dro hele veien. Aynï har fått en tur i fjøset og hilst på hest, geit, lama, alpakka, sau og "mini"gris. Avsluttet det hele med å spise litt kattemat.. :) Nå skal jeg på jobb, så utover dette blir det nok bare en tissetur eller to.

Aynï har tilbrakt et par minutter av kvelden med å sifra til mine at de ikke trenger å gå i nærheten av hagen hennes. ;)

Her har hundene fått 15-20 minutters båndtur på formiddagen, 1 time og et kvarters løping i skogen på ettermiddagen og nå et kvarters kveldstur. Skal gå en runde til før jeg legger meg, men den blir nok ikke på mer enn 10-20 min.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 186
  • Created
  • Siste svar
Aynï har tilbrakt et par minutter av kvelden med å sifra til mine at de ikke trenger å gå i nærheten av hagen hennes. ;)

Her har hundene fått 15-20 minutters båndtur på formiddagen, 1 time og et kvarters løping i skogen på ettermiddagen og nå et kvarters kveldstur. Skal gå en runde til før jeg legger meg, men den blir nok ikke på mer enn 10-20 min.

Så teit hun er! <_< :P Jeg skjønner ærlig talt ikke at hun ikke kjenner igjen Albin og Bella, jeg..? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Idag datt hele data-systemet på jobben ned og siden jeg er "ubrukelig" uten den foreslo jeg for sjefen at jeg heller kunne dra hjem og bruke dagen og lyset til å gå tur med hundene mine (dream on liksom).

Men han sa han ja :icon_confused: Snille sjefen :)

Hundene ble overlykkelige over at jeg kom fire timer "for tidlig" og vi hadde en flotters over to-timers tur i skogen, som vi hadde helt for oss selv, og hundene sprang og lekte og skikkelig koste seg.

Så nå ligger de strødd her alle sammen med fornøyde glis hele veien rundt, meg inkludert som fikk benytte den fine dagen ute med hundene istedenfor inne foran data'en :whistle:;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Begynte dagen med en 20 min rusle tur. Da jeg kom hjem fra skolen hadde pappa allerede vært 2 timer i skogen med dem, men jeg tok ut Aysha på en liten løpetur i skogen med innlagt lydighetstrening og bading i ca. 50 min. Nå ligger de og snorker..

Blir vel en liten kveldslufting senere i kveld...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morsom tråd!

Tja ... Jeg sto opp klokka 07.00 ,bikkja kom ned ca klokka 9 - det var først da han gadd stå opp :icon_confused:

Slapp han ut i hagen ,han tisset i lynets hastighet ,før han gikk å la seg igjen.

Klokka 10 var det på tide å gå med minsten til lekepark. Ble en times tur på bikkja. Hjem ,sove.... Klokka 13 sto han i gangen og maste ,løp opp og ned trappa - og var klar til å gå. Skulle hente i parken - så han satte av sted. Han har faktisk ikke tid til å snuse ,eller tisse når det er hentetid.(Tar det igjen når minsten sitter i vogna på hjemveg.)

Kom hjem ,etter ca 45 min tur. Han gikk å sov.

Spiste maten sin - ca kl 17 - og gikk for å hvile middag. Nå skal han straks ut på kveldsturen sin ,en 4 km runde med eldste sønnen vår. Caro er syk for tiden ,så turene blir ikke lange :whistle: Men ,vi håper han blir frisk(ere) snart!

Han er en svært intelligent og lydig hund ,så noe trening på det blir det ikke - har aldri trent på det heller.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bortsett fra å ha kastet bort mye hundetid i byen på leting etter bleikeshampo for hund, så har vi kun trent utstilling i dag. De fungerte ypperlig som gode forstyrrelser for hverandre.. :icon_confused::whistle: Men de sliter med hver sin ting; Tulla er tålelig grei å stille opp, men når hun løper har hun lett for å se på meg, og da slår hun lett over i "lydighetstrav". Trener på at hun skal løpe og se fremover. Aynï traver pent nok (vel, ikke på rimete gress, men heldigvis er utstillingen inne, hihi). Derimot er bordet litt så som så. Hun står, men er litt spak og liker seg ikke heeelt oppe i høyden. Godtar det for all del, men har potensiale til å bli bedre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Startet dagen med å jage bikkja ut av senga, hun er B-hund hun! Ut i hagen et kvarters tid, før jeg slapp henne inn igjen. Tissetur når jeg kom hjem fra skolen. Gikk en times tur med frivillig kontakt trening for noen timer siden, og nå er det tid for kveldens siste luftetur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag ble dro vi til Aynïs oppdretter for å få henne nappet til helgen. Hun var stort sett veldig grei på bordet, protesterte bare to-tre ganger med å dra seg unna. Flinke jenta si det! :) Tulla skal jo handles av oppdretteren til Aynï, så hun fikk litt utstillingstrening. Det ble litt sånn "blind fører døv" eller hvordan det ordtaket er; for jeg kan jo ikke akkurat så mye om handling, og oppdretteren har ikke handlet springer før, så dette kan bli skikkelig gøy! :) Vi kom vel frem til at jeg må skygge banen når de skal i ringen, hvis ikke blir hun veldig opptatt av meg (som om jeg ikke visste det fra før)..

Kom hjem og gikk en liten tur på en drøy time, hvor vi prøvde inngjerdingen til fuglehundklubben (som også er åpen for "min" klubb) for første gang. De løp som noen tullinger, og Tulla syns det luktet veldig interssant fugl i buskaset. Dessuten fant de noe ekkelt som luktet bæsj som de bare måtte spise, i alle fall syns Tulla det smakte snaskens!

Da vi kom hjem ble det pelsstell på Tulla, atter en gang - ørene stod til pers og napping på hodet pluss sidene. Vurderte å bade henne også, men jeg fant ut at det får vente til i morgen. Vi skal såpass sent inn i ringen at jeg kanskje rekker en tur med henne før hun må holdes i silkedekken-ro, stakkars.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag har Aron vært på luftetur med meg, før jeg skulle på skolen. Mamma hadde hatt Aron på to timers tur når jeg kom hjem så det var herlig. Etter en stund ble han med meg på en 20 minutters sykkeltur og så ble det en halvtimes lydighetstrening etter det. Nå har vi nettopp vært på kveldstur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag har jeg og samboeren min hatt kosestund med valpen vår hos oppdretteren. Enda to uker til vi får ham, men han begynner å bli stor. Vi satt med skuldrene intil hverandre og valpen lå langs oppå begge skuldrene og sov. Han er visst en skikkelig god- gutt av en liten kosebamse. Gleder oss til å få "babyen" vår i hus <3

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag har vi trent litt inne. Nå sitter Bonnie klistret til bena mine under fri ved fot på stuegulvet :).

Det gjør hun desverre ikke ute ennå men det kommer seg.

Vi har trent litt ute også men etter å ha forsøkt å stikke av 3 ganger så gadd jeg ikke mere.

Gikk tur langs veien her i kveld og nå har hun faktisk begynt å overse enkelte biler til fordel for å snuse.

Det er en stor seier og hurramegrundt hver gang det skjer. Så sinnsykt deilig.

I morgen må vi ta en tur i skogen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag har jeg og Tia gått masse spor på Ekebergsletta, i tillegg til at vi har trent en del lydighet og vært på to sykkelturer noen kilometer. Hun var også med meg på skolen de første timene, og klokken 4 skal jeg på jobb og tar med Tia da også så hun får leke med de andre hundene. Mens jeg venter på jobbtid skal jeg gå tur med Cita i øspøsregnet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Idag har jeg, min søster, begge nevøene mine og en venninne gått tur med alle fire gompene våre.. (femte kommer i neste uke.. hihi)

Har sånn turområde med grusede stier over hele stedet, Herlig terreng, spesielt nå som det er lov å slippe hundene. :lol:

Glemte seff å ta bilder.. :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...