Gå til innhold
Hundesonen.no

Vår første utstilling


Cloudberry

Recommended Posts

Skrevet

I helga skal vi på vår aller første utstilling med valpen. Har aldri vært borti noe sånt før, og vi er veldig spente ;) Jeg har lest artikkelsamlingen som ligger på nkk.no, men lurer på om noen har noen tips/praktiske råd til oss som er helt grønne?

Alt fra ting vi bør gjøre på forhånd (kanskje litt kort tid da men, vi skal på trening idag og se hvordan det går) til ting som er lurt å ta med seg/gjøre på dagen etc.

Skrevet

Se på hvordan dommeren gjør det med de som er foran deg - da vet du hva du skal gjøre når det er din tur. Ikke stress, pust med magen.

Er det på valpeshovet på Ler du skal? Vær forberedt på at det er trangt. Masse valper har tisset på gulvet før deg så det er masse spennende lukter for valpen din, så den er ikke nødvendigvis så samarbeidsvillig. Men husk at dette er likt for alle. Ta med deg den beste godbiten valpen vet om og en god porsjon tålmodighet ;)

Skrevet

Nei, har ikke fått PM? Send på nytt ;)

Ja, har fått med meg det litt sånn her og der at man skal "rigge seg til" med stol, bur etc. Er det noe annet som er "must" på utstilling? Har skjønt at vi må ha utstillingsline, spiller det noen rolle hvilket halsbånd hunden har?

Skrevet

Hun tenkte kanskje på PM til utstillingen? (Beklager, og rett meg om feil)

Der hvor det står oppmøtetider for hver enkelt rase, praktiske opplysninger ovs.

Skrevet

Det var Pm fra arrangøren jeg mente ja. Jeg har helelr ikke fått så da er den vel oss alle ihende ganske snart :)

Apropos utstillingsline: som en hovedregel så følger man hundens farge. Mopsen din er vel sort, så da bruker du sort bånd.

Skrevet

Det bruker vel å bli satt fram endel stoler når det er valpeshow på Ler.

Du bør ha utstillingsline på valpen, det blir litt feil med vanlig kobbel. Og så trenger du noe å feste nummerlappen med. En sikkerhetsnål går bra om du ikke har nummerlappholder.

Skrevet

Da har jeg kjøpt utstillingsline ;) Og takk for tipset med sikkerhetsnåler, det er nettopp slike ting som man overhodet ikke tenker på selv når man aldri har vært på utstilling før.

Har fått pm nå fra arrangøren, står at jeg har oppmøtetid 1200. Betyr det at det er mopsens tur i ringen klokken 12, eller at "innsjekking" begynner klokken 12?

... føler meg rimelig inkompetent her nå... :wub:

Skrevet

Ta det helt med ro - man kan ikke vite alt på en gang vettu!

Oppmøtetid betyr at dersom alle hundene som skal dele ring med deg møter opp, så er det mopsens tur kl. 12.00. Slike tidspunkt stemmer imidlertid sjelden - det blir stort sett forsinkelser på en time eller to. Men du må likevel være klar til å gå inn kl. 12.00, så jeg ville kommet i god tid. Du skal finne ringen, du skal vise veterinærattest og katalognummer og du skal rigge deg til ringside.

Husk å ta med:

hund :rolleyes:

utstillingsbånd

katalognr og sikkerhetsnål til den

vannskål

hundepose

veterinærattest

stol

godt humør

kamera (alltid kjekt)

Skrevet

Dette var på mitt nivå ja, takk skal du ha! :wub:

Tenker jeg skal sitte der i et par timer først og plukke opp litt tips ja, og satse på å være klar klokka 12.

Skrevet

På Ler er det bare en ring, og det er nokså trangt både i og rundt ringen. Stoler er det nok av der, så du trenger ikke ta med din egen. Fordi det er mange mennesker, valper og lukter der kan det bli vanskelig for hunden din å konsentrere seg - så ta med veldig gode godbiter så du kan klare å få kontakt med hunden.

Når du kommer til huset hvor valpeshowet skal være i, går du inn og opp trappa. Der kan du få tak i en katalog sånn at du ser hvilke hunder som skal inn før deg, og sånn sett være forberedt på når du skal inn i ringen.

Har du oppmøtetid klokka tolv, ville jeg personlig ha kommet rundt elleve. Du vil ha god nok tid til at du slipper å stresse og sånn at valpen blir vant til å være der - men du vil jo ikke at den skal bli sliten av alle inntrykkene innen dere kommer inn i ringen heller.

Når du først kommer inn i ringen, er det bare å ta med ro og puste. :wub: Ringsekretær og dommer er (stort sett alltid) hyggelige og hjelper deg sånn at ting blir riktig. Blir det litt kluss første gangen, får du en sjanse til.

Det jeg ville ha gjort de siste par dagene nå, er å repetere noen ganger at du løfter valpen opp på f.eks. et strykebrett, stiller den opp der, kjenner litt på kroppen dens og ser på tennene - da samme sekvens vil skje på valpeshowet. Forholder hunden seg rolig må du gjerne belønne det litt, sånn at den forbinder det med noe positivt.

Dette går nok veldig bra, vil jeg tro - valpene er valper og mange av de som stiller ut er nybegynnere.

Lykke til! ;)

Skrevet

Sitter med PM'en her nå. Ser det er lagt inn god margin så tror du kan regne med at du skal inn ca kvart over tolv. Følg med når tibbene starter for da tar det ikke veldig lang tid før det er din tur (tibbene er første rase som har oppmøte 12, og det er 5 stk).

Jeg har oppmøte kl 10, men er siste rase med det oppmøtet. Før meg skal det inn 16 valper med samme oppmøtetid.

Skrevet

Takk for svar, nå føler jeg meg litt mer forberedt :)

Er fryktelig spent på hvordan hunden vil reagere på settingen, men forhåpentligvis blir det bare moro.

Skrevet

Det står at Marianne Holmli skal være dommer. Håper hun titter mest på hunden ja :) Det er forøvrig min samboer som skal gå i ringen, jeg skal være heiagjeng ;)

Skrevet

Vet ikke noe om henne. Men de fleste dommere som dømmer valpeshow er hyggelige, og ikke minst tålmodige med utstillerne. Mange av dem tar seg god tid og forklarer for at du skal vise hunden din best mulig. Skulle virkelig ønsket jeg hadde stilt hunden for første gang for en slik dommer :)

Skrevet

Blir moro å høre hva hun sier iallefall :)

Nå la jeg merke til at veterinæren har barbert henne på foten (hun var i narkose idag, trakk ei melketann), det var jo ikke spesielt stilig.. Hehe! Går vel greit å forklare en sånn ting til dommeren?

Skrevet
Blir moro å høre hva hun sier iallefall :)

Nå la jeg merke til at veterinæren har barbert henne på foten (hun var i narkose idag, trakk ei melketann), det var jo ikke spesielt stilig.. Hehe! Går vel greit å forklare en sånn ting til dommeren?

De fleste skjønner det nok uten forklaring ;)

Skrevet
Blir moro å høre hva hun sier iallefall :)

Nå la jeg merke til at veterinæren har barbert henne på foten (hun var i narkose idag, trakk ei melketann), det var jo ikke spesielt stilig.. Hehe! Går vel greit å forklare en sånn ting til dommeren?

Det er neppe noe problem :) Jeg stilte på valpeshow i helgen med en valp som har kul i nakken (etter antibiotikainjeksjon), pelsavfall over øyet og sår på nesa, og vi fikk ingen kommentarer på det.

Lykke til! Valpeshow er bare koselig, med snille og bilde dommere (stort sett). De aller aller fleste skjønner at det er valper, og forventer ikke at de skal oppføre seg som stjerner i ringen.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Hehe, har vært litt med vilje at jeg lot være å skrive hvordan det gikk da... :P

Nei, det var tydelig at Sita ble påvirket av alle menneskene og hundene, og at vi ikke hadde trent på å gå i ringen.. Hehe! Hun spratt hit og dit, ikke interessert i å gå pent i det hele tatt. Når hun skulle stå foran dommeren satte hun seg, og da samboeren min prøvde å lokke henne opp igjen la hun seg helt flatt på gulvet. Det var litt søtt i det minste! :brr:

Vi fikk tredje (siste) plass blant mopsetispene, kritikken lød som følger: 61/2 mnd g. tispe. m. stor, meget g. type. g. sk. ho. som trenger å utvikle seg mer i hode. Litt lette ører. Kunne hatt litt lenger hals. Sterk rygg, m. g. kropp. Kunne hatt litt kraftigere benst. Tidvis bra bev. Trivelig temp. (husker ikke helt hva g. sk. ho. betyr, oppklaring mottas med takk)

Hun fikk også kommentarer på at hun hadde sjeldent fin pels, som er skikkelig sort. Mange sorte mopser har brunskjær, det har ikke Sita. Ellers sa damen som fikk BIM at hun ikke var enig i at halsen burde være lenger, eller at hun hadde lett benstamme.

Vi skal øve litt nå fremover, og være med på et valpeshow i april. Forøvrig tror jeg ikke utstilling blir helt tingen for oss. Kaos og stress, og litt tåpelig egentlig i mine øyne. Skjønner ikke helt at folk legger så stor vekt på slike resultater. Om en hund er eneste utstilte i sin rase blir den jo automatisk BIR? Verdien ved tittelen faller en god del for meg da. Men det var jo selvfølgelig moro å se så mange fine hunder og engasjerte eiere på en plass :P

Skrevet

Nå er det triveligere på vanlig utstilling enn valpeshow på Ler da :brr:

G. sk er sannsynligvis god skalle. Ho - holdning kanskje?

Og nei, man blir ikke automatisk BIR om man er alene i sin rase. Hunden skal likevel oppfylle kriteriene. Er ikke hunden god nok blir den ikke BIR samme hvor alene den er.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...