Gå til innhold
Hundesonen.no

Å blandet forskjellige typer tørrfor


PsychoLynx

Recommended Posts

etter en tur i vikongeskipet og på hundelivsmessa i fjor så har jeg ca 10 kg med hundemat fordelt på 4 kg RC, 3 kg Eukbanuba og 3 kg Hills...

Vil det ha noe å si om jeg bare blander dette og gir til Bridie til det blir tomt? Hu går jo normalt på vom og hundemat, men syns det er litt dumt å måtte kaste så mye mat. Jeg vet nok at bikkja kommer til å klø litt mer på tørrfor, men det overlever hu nok. men er det andre ting å tenke på ved å blande forskjellige typer tørrfor sånn?

Bare satser på hu tåler det så jeg blir kvitt det jeg.. Og samtidig sparer litt på vom og hundematn. Gratis mat ER gratis mat liksom. :closedeyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei,

Mine får stadig vekk annen tørrfôrtype oppi maten sin (fôr som man får, vinner eller har kjøpt veldig billig). Men da er mine nrmalt sett fôret på tørrfôr, da.

Hvis du VET at din er så følsom at den kan reagere på andre fôrtyper enn det hun er vant til - så ville jeg absolutt ikke ha gjort det. Man vil jo ikke påføre dem plager hvis det ikke er nødvendig, da - selv om det er aldri så gratis..

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hu klødde bittelitt når hu kom til meg, jeg gikk over på vom og hundemat med engang, da sluttet hu å klø... I fjor sommer fikk hu tørrfor (RC) når vi var på ferie, da klødde hu også bittelitt.

Men, etter å ha tenkt litt på det der, så kom jeg også frem til at i de periodene så hadde hu også røytet noe! Så kom spørsmålet.. røyter hu PGA maten og klør av den grunn, eller klør hu pga røyting og uavhengig av maten?

Nå de siste 3 ukene har hu begynt så smått å røyte, og har samtidig begynt å klø litt.. Så jeg TROR vel heller det er røytinga som gjør det.

Uansett klør hu ikke i store mengder liksom. (jeg som er vandt med schæfer med allergi syns vel ikke at NOEN klør seg mye men.... )

Men vi får se. Nå har jeg blandet all maten i en diger dunk og begynner å fore med dette i morra. Hu har aldri reagert med diare på matskifte før, så antar det går bra nå også. Så gjenstår å se.

Men ja.. Gratis mat er gratis mat...

Og 10 kg med godbiter?? Det hadde vært mye, selv her i huset.. Men det kan ha noe å gjøre med at jeg har 5 kg minifrolic liggende etter en utenlandstur også da. :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blander aldri tørrfor og vomoghundemat i et måltid jeg.. eller på en dag. evnt kun om jeg bruker tørrfor som godbiter.

Her går vi alltid rett over på vogh / tørrfor. Ikke noe miks noen dager. Har alltid hatt best erfaring med dette. Buffy fikk diare ved å blande rått og tørt. Bridie har hatt diare EN gang etter hu kom til oss, og da hadde hu fått Techni-Cal tørrfor... :ahappy: ET måltid..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...