Gå til innhold
Hundesonen.no

Dine rengjøringstips


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Kom med dine beste rengjøringstips :icon_fun:

Nyttige linker

Miljøbevisst rengjøring.

Fakta og myter rundt rengjøring.

Tips til vasking av bad.

Jeg så på dette "Ekstrem rengjøring" på TVNorge, og i den ene episoden sier de at dobørsten burde være forbudt å selge pga. den står og samler masse bakterier og ekle saker som avføringsrester. Motbydelig redskap egentlig, når man tenker på det. Så hva skal man vaske med i stedet for dobørsten? Jeg syns jo den er veldig effektiv og enkel å bruke.

Personlig er jeg fan av en sånn sprayboks på badet som kan trykkes på og lage god lukt. Det gjør det lettere for meg, og sikkert mange andre hysteriske jenter, å bruke toaletter hos andre uten å tenke på lukt og slik. En sånn kan kjøpes i vanlig matbutikk og koster ikke all verdens.

Skrevet

Mitt favoritt-tips fra ekstrem rengjøring gjelder mikroen;

Sett inn en skål med vann (gjerne m en sitronskive i) på "mikring" et par minutter, så får du løst opp gamle matrester o.l. slik at den blir enkel å rengjøre etterpå!

Skrevet
Hvordan vaske nedi do uten dokost...nå ble jeg nysgjerrig.... Kan ikke akkurat væte en klut å bruke heller :)

På med hansker og bruk klut.... fortsetter å bruke den udelikate kosten jeg, og setter den i klorin når jeg er ferdig!

Skrevet

Jeg har noe dusjdører som ser helt forferdelige ut. Ser ut som noen har sprengt ei bøtte med vom på veggene der! Masse hvite flekker over hele,gjevnt.

Prøvd alt av vaske midler,skrubbe og gni.

Men går ikke bort. :) Forslag??

Skrevet
Jeg har noe dusjdører som ser helt forferdelige ut. Ser ut som noen har sprengt ei bøtte med vom på veggene der! Masse hvite flekker over hele,gjevnt.

Prøvd alt av vaske midler,skrubbe og gni.

Men går ikke bort. :) Forslag??

Mener det var aviser og eddik de brukte for å få rene dusjdører i ekstrem rengjøring..

Noen som har noen tips til å få ut hundelukt av sofa? Jeg vasker den relativt jevnlig, men uansett hvor ren den ser ut så sitter det mye lukt igjen for de som ikke har hund selv. Vet ikke helt hvordan jeg skal beskrive stoffet på sofaen, men det er et vaskbart beige stoff som ikke suger hår. Mulig jeg ikke får det rent nok i utgangspunktet, så tips til andre vaskemidler som evt. kan ta både møkka og lukten taes imot med takk.

*Dobbelpost, mod Crizpo*

  • 2 weeks later...
Skrevet
Hvordan vaske nedi do uten dokost...nå ble jeg nysgjerrig.... Kan ikke akkurat væte en klut å bruke heller :ahappy:

Jeg kjøper sånne engangskluter i tipakning til fjorten kroner, eller noe. De er tjukke og gode og noen er rosa og noen lyseblå i samme pakka. Vaske hele badet med en ren sånn. Det siste du gjør er å vaske do og deretter kastes kluten. Hvis du bruker vanlig klut, gjøres det på samme måte, men kluten går rett inn i vaskemaskinen som fylles med håndklær etc. og settes på 95 grader!

Skrevet

Jeg har en klut som er bare til doen. Den er rosa og samme typen som ida beskriver. Da vet jeg at jeg aldri bruker den samme kluten på feks vasken, uansett.

Skrevet

O ungdom!

Jeg skal gi dere et fabelaktig rengjøringsråd: Vask mindre og lev mer! Dere kommer nemlig ikke til å ligge på dødsleiet og tenke: Søren at jeg ikke vasket doen og dusjdørene bedre her i livet! :Laugh:

Skrevet
O ungdom!

Jeg skal gi dere et fabelaktig rengjøringsråd: Vask mindre og lev mer! Dere kommer nemlig ikke til å ligge på dødsleiet og tenke: Søren at jeg ikke vasket doen og dusjdørene bedre her i livet! :Laugh:

Ikke er jeg så veldig ung og ikke har jeg sagt at jeg vasker så fryktelig ofte, heller :ahappy: . Husmorgenet hadde jeg en periode med småbarn, så forsvant det igjen, gitt. :ahappy:

Guest Gråtass
Skrevet
O ungdom!

Jeg skal gi dere et fabelaktig rengjøringsråd: Vask mindre og lev mer! Dere kommer nemlig ikke til å ligge på dødsleiet og tenke: Søren at jeg ikke vasket doen og dusjdørene bedre her i livet! :Laugh:

Det er det mest geniale jeg har hørt på¨mange år (nå er ikke jeg ungdom lenger heller, men du verden så treffende det var). Det skal sporenstreks sendes til gubben og klistres på kjøleskapet.

Et tips hva man IKKE burde gjøre er å vaske fryseren med salmiakk, den ble helt svart nedi og det går ikke bort..

Når det gjelder lukt av sofaen så kjøpte jeg engang sånne godluktkuler til støvsugeren, støvsugde sofaen nøye med den lille kosten på støvsugeren og det hjalp betraktlig, men mer effektivt er å bytte ut stoffsofaen med en i skinn :ahappy:

Skrevet

Jeg leier møblert, så å bytte ut er lite aktuelt foreløpig. Kan prøve godluftkuler, men jeg tviler på at det tar alt.. Noen som har andre tips?

Til dospørsmålet - jeg jobbet som renholder deltid, og vasket kontorer. Der hadde vi et eget vaskemiddel som funket som bare hei. Binders selger vaskemidler som er annet enn bare for husholdninger, og det tar ting på kanter av doen som bare heisann. Etter at jeg sluttet har jeg kjøpt samme vaskemiddel der, og bruker det her hjemme - anbefales!

Skrevet
Vaske er noe man bør, enten man bare har et rom og bor hjemme, eller bor for seg selv :ahappy:

Hehe, ja, da lærte jeg noe nytt i dag også! :Laugh:

Skrevet

Hvordan gjør man rein hundesenga til en labrador som nettopp har hatt røyteperiode? Tjue minutters støvsuging hjalp en del, men det er fremdeles mye hår som sitter igjen i stoffet...

Forøvrig syns jeg egentlig ikke det er nødvendig å vaske/støvsuge/tørke støv før man kan se stor forskjell når man er ferdig kontra når man startet med vaskinga. I dag har jeg dog fått ånden over meg - badet er vasket, hundesenga er forsøkt rengjort, huset er støvsuget, vaskemaskina og tørketrommelen er tømt, rommet mitt er ryddet og jeg har tørka støv. Føler meg litt flink. :closedeyes:

Skrevet

Denne tråden inspirerte faktisk meg også. Planen var å gå til et skogholt i nærheten og leke med biskevofsene, men så begynte det plutselig å hølje ned! Nå har jeg støvsuget, tørket støv, vasket gulvet på stua og vasket to glassdører. Symra tisset selvsagt en diger dam som hun dro utover gulvet akkurat da jeg hadde vasket ferdig, jeg skulle liksom ta henne ut akkurat da... Men når utstyret likevel sto framme så var det raskt gjort å ta en runde til. Nå skinner sola igjen, så resten av dagen skal jeg LEVE (dvs kose meg med biskevofser og kanskje grille hvis været holder seg).

OK da, man kan både vaske og leve.

Skrevet

I dag har jeg tatt oppvasken, tørket oppvasken, støvsuget stua, støvsuget soverommet + gangen, tørket støv litt diverse steder, vasket gulvet på stua og kjøkkenet, lagt inn klær. Og badet vasket jeg på fredag, tror jeg. Det føles jo bra når det er rent og ser ryddig ut :P

Skrevet
I dag har jeg tatt oppvasken, tørket oppvasken, støvsuget stua, støvsuget soverommet + gangen, tørket støv litt diverse steder, vasket gulvet på stua og kjøkkenet, lagt inn klær. Og badet vasket jeg på fredag, tror jeg. Det føles jo bra når det er rent og ser ryddig ut :P

Du er klar over at du ekkel nå, sant?

Skrevet
Hvordan gjør man rein hundesenga til en labrador som nettopp har hatt røyteperiode? Tjue minutters støvsuging hjalp en del, men det er fremdeles mye hår som sitter igjen i stoffet...

Oppvaskhansker vætet med vann. Funker som bare heisann.

Skrevet
Du er klar over at du ekkel nå, sant?

Pft. Tenk over at jeg bor på 60-70 kvm da, er ikke så store rom :P

(har ikke aktivisert hunden i dag, om det er en trøst?)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...