Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke Hunderaser liker du?


pappasito

Recommended Posts

  • Svar 81
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Alltid like gøy! :)

1. Border Collie

2. Nova Scotia Duck Tolling Retriever

3. Australian Sheperd

4. Flat Coated Retriever

5. Pomeranian

6. Alaskan Malamute

Kunne fortsatt i evigheter :)

Skrevet

1. Siberian husky :)

2. Alaskan Malamute

3. Golden retriever (jakt og brukslinjer)

4. Australian Shepherd

5. Toller (er litt usikker på femteplassen gitt :))

Skrevet

Har en ganske lang liste, men dette er favorittene:

- Groenendael

- Lapsk Vallhund

- Toller

- Tervueren

- American Akita

- Portugisisk Vannhund

- Parson Russell Terrier

- Mudi

- Mops

- Beauceron

- Flatcoated retriever

- strihåret Dachs

- Laekenois

Skrevet

Forandrer seg hele tiden men...

- Flatcoated retriever (kommer alltid til å være favoritten!)

- Boxer

- Toller

- Australsk gjeterhund

- Landseer

- Berner sennenhund

Sånn bruksmessig er flaten en sikker vinner.. den kan jo brukes til alt!

Skrevet

Basenji :) -Den er virkelig mitt hjerte nær, og jeg håper og tror at jeg vil leve resten av mitt liv med disse fantastiske sjelene.

Ellers er det jo mange raser som jeg er fascinert av:

-Whippet

-Shiba Inu

-Faraohund

Samt en stor del av myndene.

Det viktigste for meg er at det er en anatomisk korrekt hund, slik at den fungerer godt helsemessig. (Ingen hunder som har "løpt på en murvegg" eller er dobbelt så lang i rygg som i ben) I tillegg foretrekker jeg en hund som er grasiøs, korthåret og mellomstor med tonnevis av personlighet. Jeg liker også hunder som Grand Danios og Ridgebackene, men disse blir for store til at jeg kunne hatt dem selv. De rasene jeg liker utenom mine kriterier er Sheltien og Corgien. Simpelthen fordi jeg kjenner endel herlige individer av disse slagene.

Skrevet

- Old English Sheepdog

- Bishon Hvanais

- Briard

- Polsk owczarek nizinny

- Otterhund

- Puli

- Newfoundlandshund

- Berner sennen

- Samojed

Dette er i tilfeldig rekkefølge. Liker best medium- large hunder med pels!

Skrevet

Dvergschnauzer

Stor puddel

Mellom schnauzer

Lengre har jeg ikke tenkt, vet bare at min neste hund skal være en stor puddel

Skrevet

Er endel raser jeg liker veldig godt, så skriver bare opp de jeg kunne tenkt meg å hatt:

1. Toller (får til våren :) )

2. Flat coated retriever.

3. Golden og Labbis (jaktversjonene)

4. Korthåret vorsthe

Er vel ganske så tydelig hvilket felt jeg interesserer meg for B)

Skrevet

off, det er så mange. Men her er et lite utvalg:

Korthåret vorsteh

Engelsk springer spaniel

stor puddel

lanacaster heeler

dansk/svensk gårdshund

doberman

golden retriver

labrador

tror bare jeg må avslutte, eller så blir jeg sittende å skrive resten av natta.

Skrevet

Jeg er å blir gruppe 1 menneske. Har noen favoritter der:

Australsk Kelpie

Tervueren

Schäfer

Welsh Corgy Cardigan

Det er vell kun en hund som sniker seg inn uten å være i den gruppen som jeg kunne tenkt meg å ha i huset nå og det er glatthåret Spansk Galgo.

Ellers fins det mange fine hunder der ute, men det er ikke alle jeg tror passer meg akkurat nå. Bla så liker jeg veldig godt Border Terrier, men jeg tror det blir en personlighets kræsj a v sterke meninger. Working Springer er også hunder jeg har sansen for, men jeg blir så stresset selv av å trene dem (samboer har det), hadde fått sammenbrudd. Lapsk Vallhund er muligens på vei opp på "kan ha i hus" listen, men så grøsser jeg når jeg treffer hunder av lapphund rasen som bare bjeffer-bjeffer og bjeffet (generelt mange av gruppe 5 hundene faller ut her for meg). Boxer har jeg også sansen for, men blir avskrekket av alle sykdommene. Jeg får komme tilbake til den rasen når dem har kommet lengre i forebyggingen av sykdommet. Briard har jeg også sansen for, men da vil jeg først trappe ned mine høye mål og glede meg over pelsstell.

Jeg kan sikkert fortsette i en evighet, men jeg stopper her jeg :)

Skrevet

Grand Danois

Beagel

Lekland Terrier

Parson russel terrier

Grand Danois: Dette er en herlig hunderase med et god gemytt og en kjemep fin familiehund som kan ta livet med ro. Har ingen spesielle kjente bruksegenskaper og det var viktig for meg.

Beagel: Denne rasen liker jeg veldig godt fordi jeg er oppvokst med slike siden mine besteforeldre drev oppdrett da jeg var liten. Liker spesielt den flotte fargene med sort sal og det utrolig søte ansikte med de store ørene som henger ned.

Lekland Terrier: Virker som en sunn og liten rase. Er som terriere flest AKTIVE. Blir nok ikke den slik på meg men om jeg ville hatt terrier og hadde hatt energi og tid til å tatt meg av den med aktivisering og trening ville nok denne vært en av to.

Parson russel terrier: Mye av samme grunn som Lekland terrier. Ivrige hunder som elsker å jobbe og som det går ann å bruke til masse. Parson isteden for jack på grunn av fasongen egentlig og jeg ville hatt den som er strihåret.

Skrevet

Vanskelig å velge, for jeg liker masse forskjellige raser. :D Men aller mest liker jeg nok de forskjellige Spanielsene, spesiellt Cockeren da. :) Og jaktcockeren, Springeren, Field Spanielen og Amrisene. Ellers har jeg sansen for Border Collie, Bearded Collie, Riesenschnauzer, Grand Danois, Finsk Lapphund, Tibetansk Terrier osv osv.. :)

Skrevet

De tre er de rasene som jeg liker aller best.. men bestest av de beste må jeg nok se Shetland Sheepdog og Border Collie :) Hehe.. men er sånn at jeg liker omtrent alle hunderaser.. men foretrekker litt størrelse på dem da.. dachs og pomerian etc. blir litt forlite for meg liksom :D hehe

klem :)

Skrevet

Spisshunder :) Buhund, shiba og lundehund topper listen.

gjeterrasene :D De mellomstore gjeterne, samt de små, som schipper og sheltie (vet det ikke er gjeterraser mer, men de går under den gruppen)

er så utroooooolig mange...mange fler, men disse topper listene til stadighet. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...