Gå til innhold
Hundesonen.no

Å gå fra hunden om morgenen


Knøttene

Recommended Posts

Jeg får like dårlig samvittighet hver morgen jeg må gå fra Rocky for å gå på jobb.

Han er alene fra 08.30 til 15.00 hver dag, så det kunne jo vært verre, men tror aldri jeg kommer til å "venne" meg til det.

Hver morgen har vi den samme rutinen, og hver morgen sier jeg den samme hadet-regla til han før jeg låser døra.

Og hver morgen sitter han der og ser på meg med det søte lille fjeset sitt..

Litt sånn: "Jeg vet du må gå, og det er greit, men jeg skulle ønske du slapp.."

Huff..

Men så blir alt så mye bedre når jeg kommer hjem!

Det er ikke noe som er så hyggelig som å komme hjem til en glad hund!

Og da har vi tross alt hele resten av dagen til å finne på noe gøy!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, jeg har veldig skjelden dårlig samvittighet når jeg går om morgenen. Som regel har Fibi skjønt tegninga for lenge siden og gått inn på soverommet og lagt seg (i min seng, på min plass!). Tror egentlig hun ligger der nesten hele dagen!

Unntaket er når hun legger seg ved døra, når jeg begynner å kle på meg og jeg må be henne flytte seg når jeg skal gå ut. Da lurer jeg nok litt på om hun ikke fikk gjort seg helt ferdig på do i løpet av morgenturen. Slike dager prøver jeg å komme litt tidlig hjem, og det er heldigvis ikke så ofte! :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er som oftest jeg som går sist fra huset, og Kito går som regel og legger seg i gangen en stund før jeg egentlig skal gå. Han liker ikke å være alene, men om morgenen går det stort sett greit. Men hvis det er på ettermiddagen eller andre ganger utenom normalt så uler han ofte litt og dunker i grinden. Men han roer seg etter hvert. :P Og han er jo selvfølgelig alltid veldig glad når vi kommer hjem igjen. :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har veldig dårlig samvittighet! Men heldigvis så er det ikke hver dag jeg er på jobb da, så blir ikke så ofte jeg må forlate han kl 7 om morgenen.

Det er så trist å se han når han sitter brf ytterdøra, hele holdninga hans viser at han er trist (henger med hodet, vil ikke se på meg, krum i ryggen, og verdens tristeste øyne)

Men han lider jo ikke da, er alltid noen hjemme her :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, jeg får ikke dårlig samvittighet. Ero liker å sove om dagene, og han blir godt luftet før jeg går. Han bruker ennå å legge seg inne på vaskerommet å bare vente på at jeg skal gå, og når jeg ikke setter porten forran døra og kaster gobiter til han, siden det er noen andre hjmme, så ser han så trist ut. Ero trives å være alene om dagene, da får han sovet skikkelig ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, ikke i det hele tatt. Når jeg roper på hundene om morningen når de skal ut, så ligger de bare der å sløver. Nesten slik at de ikke orker. Når de har fått luftet seg går de rett ned til kjeller døren. For å få gå inn i burene sine. De sover så lenge om morningen. Så de er bare glad for å få slappe av (uten meg? :icon_redface: ).

Nå er ikke hundene mine så lenge hjemme alene. Ca fra 08.30 til 14.15 (når jeg er på skolen). Ellers så er begge med meg på jobb. Så det er ikke noe problem :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja får dårlig samvittighet. Vet at hun kommer til å ligge der å kjede rævva av seg, og så vet jeg også at hun ikke liker så godt å være alene. Så jeg liker det ikke. Men så er det sjeldent. Sambo sover om morgenene så jeg vet at hun ikke er alene. men jeg ser det på henne at hun blir skuffa når jeg går ut uten henne. Så jeg er glad hun slipper å ligge alene dagen lang ofte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. Skjønner at jeg må ta meg litt sammen og slutte med denne dårlige samvittigheten.

Rocky er jo egentlig stuptrøtt når vi står opp, så han er kanskje bare glad for å få sove litt til?

Og jeg vet jo at han har det greit.

Naboene har rapportert om at han ikke lager en lyd (bjeffing, piping.. ingenting), og bare ligger i vinduskarmen sin og følger med og sover.. :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nja det kommer helt an på her, jeg er ikke borte så mangen timer da. Men når jeg står på badet osv så vet jo Gizmo jeg skal noe så han kommer jo etter meg ned men det går som regel kjempe fint da :icon_redface: Så lenge hunden/hundene er vant til å være alene noen timer så skal det som regel gå greit da :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei jeg har ikke noe dårlig samvittighet for å gå fra dem her om morgenen.

De er jo aldri helt alene da de har hverandres selskap(bortsett fra Aiwa som ligger i vinfanget da, tør ikke la henne være alene med Tinka etter det som skjedde tidligere i år) men hun har jo de to andre rett innenfor døren så hun er jo ikke helt alene heller.

Jeg har sjekket med broren til husverten som var her for en stund siden og holdt på å legge nytt gulv oppe og når han kom og når han holdt på oppe så var hundene helt stille, som han sa "jeg trodde ikke hundene var hjemme jeg for de var så stille, er så vandt med at de lager litt lyd når folk kommer" så da vet vi i hvertfall at hundene er rolig og stille(heldighvis) når ikke det er folk hjemme.

Vi har aldri gjort noe for å lære dem å være alene hjemme men har liksom aldri hatt valp alene hjemme heller da vi alltid har hatt en voksen hund i hus(hadde jo faren til Småen før og han fikk vi som godt voksen, og ferdig opplært til slikt) så slike ting som å la dem være alene hjemme har alltid gått greit egentlig.

Har heller aldri helt sett noe behov for å lære de det siden jeg somregel alltid er hjemme, men heldighvis så slipper vi å lære dem det nå og jeg har jo jobbet litt nå de siste mnd og da har de vært helt rolig som sagt og ikke bjeffet på husverten og broren hans når de har holdt på oppe i etasjen over. :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, jeg får ikke dårlig samvittighet i det hele tatt. Med en gang jeg begynner å kle på meg går hun å legger seg i buret. De fleste dagene må jeg rope på henne når jeg har funnet frem maten fordi hun ligger fortsatt og sover. Hvis hun ikke vil ha mat går hun bare inn i buret å legger seg igjen.. :icon_redface:

Virker ikke som hun bryr seg om jeg går eller ikke om morgenen så lenge hun får skjønnhetssøvnen sin :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommer litt an på. De dagene jeg skal rett hjem etter skolen og kan ta meg av henne, så får jeg ikke dårlig samvittighet. Vet at hun ligger og sover uansett. Men hvis jeg skal noe rett etter skolen og vet at ingenting skjer, da kan jeg kjenne samvitttigheten gnage, selv om jeg vet at det også går helt fint :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Ikke nå lenger.. ;)

Mamma er jo sykmeldt frem til over nyåret, så alene er han ikke... :)

Er han selskapssyk så kan han bare få seg ut av sofaen, og dra seg opp til mammas rom ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er han selskapssyk så kan han bare få seg ut av sofaen, og dra seg opp til mammas rom ;)

Hehe, ja toppen av luksus dette :)

Min er alene fra rundt 08.05, og til jeg kommer hjem- varierer fra 12.00 til 15.00 ;)

Etter det så er det en tur, og trening... Får også lufta seg før jeg drar- og så får han mat da ;)

Så nei egentlig ikke- men noen ganger kunne jeg ønsket at jeg kunne ha han med på skolen da ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen ganger...

Vet at hun sover på dagen da.. og hun har jo Mico her...

Men noen ganger så viser hun det triste ansiktet..

men det går over fort når jeg kommer på jobb.. har ikke tid til å tenke på det da...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må fysisk vekke bikkja hver morgen. og slepe han ut. Dette er 5 bikkja som er B-hund... Og jeg er A-menneske.

Når jeg drar på jobb ligger han allerede og snorker i kurven igjen.

Begynner å lure på om det er noe rart med meg, eller er det flere som har erfaringer med slike B-hunder?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må fysisk vekke bikkja hver morgen. og slepe han ut. Dette er 5 bikkja som er B-hund... Og jeg er A-menneske.

Når jeg drar på jobb ligger han allerede og snorker i kurven igjen.

Begynner å lure på om det er noe rart med meg, eller er det flere som har erfaringer med slike B-hunder?

Nei, jeg sitter også her og lurer på hvorfor jeg også ender opp med hunder som syns det er helt greit å dra seg hele dagen. Om jeg er hjemme eller ikke, er det ikke mye liv her, hvis jeg ikke inviterer på tur. Vet ikke helt hva jeg har gjort for å unngå seprasjonsangst og stress inne, eller jo, det vet jeg jo :) !

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
    • Vi er litt oppnådd her nå,så vi tar i mot tips med stor takknemlighet. Vi har en eldre dame på 11 år, og en unghund på 16 mnd. De går godt sammen. Utfordringer oppstår når de skal være hjemme alene. Begge takler fint å være hjemme alene hver for seg. Men, den gamle finner ikke roen når begge hundene er alene sammen. Heller ikke med kompostgrind mellom dem så de kan se hverandre,  da bruker hun tiden på å prøve å komme seg forbi grinda og inn til den andre hunden, og heller ikke i hvert sitt rom fungerer det. Vi har videoovervåkning på dem, og ser at den gamle går rundt og bjeffer omtrent hele tiden når hun vet at den andre hunden vår også er hjemme. Når hun er alene i huset, går hun og legger seg,og er helt stille. Hun er en litt nevrotisk og stressa type, samtidig veldig mild,og er veldig opptatt av unghunden, og at hun har det bra. Samtidig,når de er sammen,så blir det for mye når junior vil leke hele tiden. Så derfor er det best om de er hver for seg, men det hadde jo vært supert om de kunne være alene i samme hus. Slik det er nå så har vi prøvd oss litt fram, og det har blitt til at vi har tatt med oss junior,så pensjonisten får roa seg alene hjemme. Men,det er ikke alltid vi kan ta henne med oss, og da er det altså bjeffing omtrent non stop på den eldre. De er forresten lapphunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...