Gå til innhold
Hundesonen.no

Belønning


Mirai

Recommended Posts

Hva slags belønning er den beste du kan bruke når du trener med din hund?

Her det er godbiter, helst i form av ting som lukter litt sterkt og smaker godt. Som pølse og kjøtt. Vafler er alltid en slager!

Hva slags belønning fungerer ikke?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg var en dum nybegynner, møtte jeg opp på valpekurs med tørrfor som belønning. Instruktøren himlet sikkert med øynene uten at jeg så det, mens hun vennlig lot meg få en neve pølsebiter som jeg kunne bruke istedet. Da ble det fart på innlæringen også, merket faktisk veldig stor forskjell på hvor motivert Pippin ble til å gjøre det jeg ville han skulle gjøre! Siden har jeg brukt bittesmå biter av grillpølse, det fungerer utmerket!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bruker mest snop av noe slag. Sist fellestrening var det blanding mellom frolic å svinekjøtt, å idag så fikk han litt kyllingrester mot litt trening innendørs. Alt som lukter sterkt eller er klissete faller i smak, og aller aller helst fra kjøttdisken.

Belønning som ikke funker? Hmm det meste fungerer jo, til sin tid. Han ville ikke fungert optimalt på fellestrening for å få leke med pipeleken for eksempel, men her hjemme kan han gjøre det. Leker er ikke noe god forsterker til han når vi trener med forstyrrelser, og jeg har ikke fått opp interessen hans for noen leker. De han har, har han fått leke med ellers og det er vel det som har ødelagt litt. Pluss at jeg ikke har vært morsom nok kanskje. Men jeg skal bestille noe biteskinn eller lignende å prøve å få som en god forsterker. Den blir nok ikke en knall forsterker, men en god forsterker blir det nok hvis jeg gjør jobben min som "presantør" riktig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

All mat er meget bra belønning i følge Tinka, men ferskt kjøtt er nok det aller, aller beste. Gjerne ostepølse, biff eller annet svinekjøtt. Ellers har jeg funnet tilfeldige godbiter her og der som fungerer bra. Smart-godbitene som er forma som små kjøttbein er supre "hverdagsgodbiter" for bruk på turer, hundetreff og trening i kjente omgivelser med moderate forstyrrelser. Har ikke prøvd dem på trening med andre hunder som forstyrrelser, men de fungerer sikkert supert der også. Frysetørkede kjøttproduker er også gode, syns hun. Av Go'biten-produktene faller leveren på tredjeplass med de to andre på delt første.

Osteterninger, blåbær, bringebær, mandarin, rosiner (som visstnok er skadelige for hunden, selv om Tinka lever og er frisk og rask selv om vi har brukt det en del som belønning) og vitamintabletter (hundevitaminer fungerer greit, c-vitaminer - gjerne med bringebærsmak - er aller best) er gode alternativ.

Av ikke-spiselige ting (i følge oss mennesker i alle fall) er nok det å få hilse på mennesker/hunder, å hente og bære på ting, og å fange kongler som jeg kaster i lufta de morsomste og beste belønningene.

Hittil har jeg egentlig ikke funnet noen belønning som ikke fungerer. Hun hadde sikkert klart å gått fint med tørrforet sitt som belønning på fellestreninger/kurs, selv om hun helt klart hadde gått mye bedre med pølse som belønning. Når det er sagt så er hun ikke overbegeistret over rå løk, men jeg griner bare hvis jeg skal behandle rå løk over lengre tid, så det er likeså greit.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På Janka så fungerer en ball likegodt som en godbit til belønning,men på de to cockerne mine,må det en godbit til,de er ganske alt etendes,så spilelr sjelden stor rolle hva dte er,bare det er noe spiselig hehe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker alt av godbiter. Pito blir veldig fort lei av en type godbit så jeg må bytte ofte og bruke forskjellige typer som både vanlig og som jackpot belønning.

Hun driter i alt som heter leker så det er bare mat det går i + litt klovne streker fra min side mens hun spiser godbitene.

Jeg bruker alt fra pølser,vafler,biff,skinkestek,skinke,ost,lever ja you name it!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bløt kattemat (spesielt den sausete typen), Vom&hundemat og rå vom er det beste Lassie vet...

Belønninger som ikke funker (da kan det vel ikke kalles belønninger? :) ) er leker når det blir mye forstyrrelser..Trener på det, og håper å få det til å fungere etterhvert. Ellers kan jeg bare glemme å gi han tørrfor f.eks. det vil han ikke smake på engang. De fleste kjøpegodbiter er også æsj æsj. Smart myke kjøttbein og frolic er unntaket.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uten fortyrrelser og når Loke er i treningmoduset fungerer "alt"..Snøball, gresstrå u name it.. På tur og her hjemme er jeg godt berget har jeg en skinnhanske og noe tørr kattemat i lomma.Vi lærte inn dekk og bli i lyngen med blåbær som belønning..Han lå imens jeg plukket :)

På fellestreninger derimot må det kraftigere saker til.Han er lite opptatt av ball ( med mindre ThomasS kaster de i fleisen hans tydligvis..), men drakamp er festlig og Frolic er supersnack..av en eller annen underlig grunn foretrekker han frolic frem for alt annet så nå har jeg betsemt meg for å bare slutte med å koke lever, kutte opp pølsebiter etc..

Men den største og gjeveste belønningen av de alle er å få leke med noen andre mennesker..

Helst Hilde :love2: Å få lov til å gi full pinne bortover bakken for så å kaste seg over et modig menneske samtidig som han glefser villt etter det de måtte finne på å ha i hånden er så sterk belønning for han at det nesten blir for mye..

Raringen :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En ting kan fungere den dagen, men ikke neste :P som feks frolic. av og til kan han jobbe seg ighjel for det, neste dag snuser han bare på den.

Men det er nok training bites fra olivers, pølse, god`biten (alle smakene) og de levergodbitene jeg fikk på hverdagslydighetskurset som slår best an. Men en fersk frolic er en god frolic mener ask, og jobber for det å. jeg kan også bruke andre typer tøffor som belønning. har til nå brukt litt josera og precept :P kjekt med de små gratispakkene på dyrebutikken :)

Ellers er frikommandoen også brukt som belønning, men mest sammen med godbit. Det å få leke/løpe fungerer også, men ikke like bra som det andre :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det aller meste av mat er stas. Merker bare marginal forskjell på ulike godbit-typer, derfor duger det stort sett veldig bra med Frolic. Vafler/pannekaker er likevel det klart gjeveste.

Ellers er drakamp det store. Ball fungerer sånn måtelig, men mest bare som variasjon - hun blir fort lei av den, og vi må lære oss "riktig" ball-lek ved at hun avleverer til meg i stedet for å legge den fra seg 50 meter unna.

Det som IKKE fungerer for oss er kos og klapp. Hun bare kvepper unna dersom man prøver å stryke/ruske, så det virker bare mot sin hensikt. Hun synes tydeligvis kosing er forbeholdt sofa'n. Det eneste hun liker av slike ting, er å få lov til å hoppe opp på meg. Da letter hun en meter over bakken og "stanger" meg i nesa. Ganske komisk syn vil jeg tro... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kineseren min jobber mer enn godt nok for tørrfor. Han tåler ikke noe annet (untatt litt frukt/bær) men det holder i massevis. (Bordercollieintens når han trener og er Matvrak) Jackpot er ulike iq-leker med tørrfor i. Helt spesielle situasjoner (miljøtrening) krever agurk :P Evt bringebær.

Lek er ikke forsterker i det hele tatt for han. Han blir bare usikker og går unna. Tørrfor-søk er stas.

Xoloen: , Tørket vom, Frolic (originalversjonen) og andre vanlige hundegodis. Helst de som lukter stramt og fælt. Men INGEN TING slår agurkbiter! Sier jeg agurk så sikler han ned på brystkassa umiddelbart og skjelver :) og cherrytomat (den må jaktes på, slåss med og drepes før den spises). Med lite forstyrelser kan tørrfor duge også. Nye tørrforsmaker går under godis. Svinerull, griselabber og gulerøtter er også pop.

Lek er ikke forsterker for han (og lettere å få han til å jobbe enn leke), untatt pakke-ut lek (få rive istykker esker, håndkler o.l. for mat inni, det er veldig veldig stas) Kong o.l syns han er helt teit/ meningsløst og demper den rare oppførselen min (prøvd etter alle kunstens regler fra han var liten og gitt opp). Og eneste poenget med ball er evt å lage små biter av den (Kineseren også), evt gå å briefe og vise at andre hunder ikke kan få den. Vi droppet det. Søkoppgaver begynner å bli veldig bra forsterker nå. Når han vet jeg har kastet nøkleknippe i snøen er han veldig motivert for å få lete og kan jobbe bra. Å "møe" (koserituale han har hvor han gnir skallen inntil personen sin mens man klør han og han brøler og bromler som deathmetal og ser lykkelig ut) er god forsterker når humøret og konteksten passer slik.

Få møte hunder er veldig potent forsterker for begge (med et par unntak av raser de ikke liker), lukte på løpetisper sier seg selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lek funker egentlig best her, men hun blir alt for opphisset når jeg bruker leke. Hun opper opp etter leken for å få tak i den, biter meg osv. Hun blir opphisset bare jeg begynner f.eks. å jogge sakte, noe som er veldig slitsomt. Så jeg bruker mest godbit. Av godbiter liker hun aller best skinke og kattemat på boks (ikke ofte hun får det da).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lek funker egentlig best her, men hun blir alt for opphisset når jeg bruker leke. Hun opper opp etter leken for å få tak i den, biter meg osv. Hunbli opphisset bare jeg begynner f.eks. å jogge sakte, noe som er veldi slitsomt.

Syns det er litt av sjarmen med dem jeg da :) Utrolig lett å få på, og enkel å trykke av igjen.

Fille, sammenknytte sokker, biteskinn ol. er de absolutte vinnerne her. Tok lang før hun skjønte at godbiter kunne spises og egentlig var godt, lille anorektikeren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi begynte med pølse og kylling, men han ble lei, så var vi på nybegynerkurs i agility, og treneren vår ga han fiskepudding, og da blei han helt gal, og gjorde alt. så er fiskepudding vi bruker på trening. Her hjemme bruker vi mini frolic og rewards. Han liker ingen andre tørre godbiter. Og leker funker heller dårlig. Han har begynt å leke litt på trening først nå, men den er ikke så spennende når det er mye annet som skjer rundt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pølse er helt konge, synes Ero. Ellers så er alt av kjøtt veldig godt. Har nettopp bakt hjemmelagede kjeks som vi nå bruker som gobiter. Masse funker, men hvor godt det fungerer er alt etter som forstyrrelsene. Dra-lek fungerer også enormt godt, men den er bare til jackpot. Leverpostei på tube er også en klassiker

Det som ikke fungerer er forlic. Ero orker ikke å bry seg med den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Funker: ball med snor - uslåelig! :P

Funker ikke: godbiter over tid. Greit en stund, men kommer ikke ballen.. da synker intensiteten dramatisk. Man jobber da ikke for "knapper og glansbilder"! :P

Schako med ball er jo knall da! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bruker forskjellig hundesnop og f.eks grillpølser, fiskepudding o.l Balder blir skikkelig gira på godbiter og prøver som regel så godt han kan å få meg til å gi dem til han. Når det er andre hunder i nærheten er kosebamsen en super belønning, da blir han så stolt over at han får bære rundt og herje med den mens de andre hundene ser på ;) Kan også bruke meg selv som belønning(at jeg leker tulling) og stemmen eller at han får frikommando/leke etter en øvelse.

Vet ikke helt hva som ikke er belønning for han for alt jeg har prøvd til nå har virket.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tequila elsker baller! Hun tar helt av, og det blir nesten litt for mye for henne! :rolleyes: Klikker og godbiter funker også fint.. Jeg pleier å lage en blanding av Frolic, kattemat og Smackos (eller hvordan det skrives..) og litt annet div..

Lita er det største matvraket jeg har vært borti (blir lett sånn når hun har vært underernært.. ;) ) så hun jobber like bra bare jeg har ettellerannet som hun kan spise i lomma eller hånden...! :P Har ball med snor på som jeg bruker til de begge, men Tequila syns nok den er mest morsom! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...