Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min elskede border collie hann på 13 år er en kjempelykkelig og ellers frisk gutt. Men de siste dagene har jeg sett at han ikke klarer å legge seg ordentlig ned lengre..

Han "ligger" men baken sin litt opp, ser halen står stivt ut.. Så mistenker han har det vondt. Men han lager ingen lyder og jeg kan klappe og hoppe med han og han vil gjerne leke. Tenker bare det er stive muskler og ledd og alderdom, men er livredd for at noe skal være galt. Orker ikke tanken på at han skal ha det kjempevondt og ikke kunne si det til meg og jeg ikke tolker signalene riktig...

Ikke så lenge siden vi var hos veterinær og da fant vi ut at der var litt skumle nyreverdier, men ikke skumle nok til medisiner eller noe sånt. Bare lett fôrbytte og oftere tissetur.. Huff.. Det er jo sønnen min!! Men vil ikke holde han i live bare for min skyld.. Er det noe å bekymre seg over at han er stiv og støl eller er det noe å bare la han leve med?

Skrevet

Prøv massasje eller fysioterapi for hunden? Mine får det ca. en gang i måneden for vedlikehold. På den alderen er det alltid forkalkninger og stivheter.

Om han har vondt kan du også prøve smertebehandling som Cartophen eller Galliprant, dyrlegen kan gi deg mer informasjon om dette.

  • Like 1
Skrevet

Ville prøvd massasje eller kiropraktor/fysio. Mine får det ca hver 1 1/2mnd, gamle hunden hadde HD, hoftebrudd og forkalkninger + følges stivheter foran, og det ga henne mange gode ekstra år. 
De jeg har nå får det forebyggende.

Svømming kan også hjelpe. Men ville sjekket med massør/behandler først. 
BOT eller ull kan også hjelpe, pass på at han ikke blir kald. 
Og smertestillende kan også hjelpe mye om det er stivhet/artrose, mange muligheter der så snakk med veterinær. 

  • Like 2
Skrevet

Ja, varme er såklart viktig. Selv om de ikke fryser har mine nå ull eller back on track-dekken på når det er under 10 grader ute (de er glatthårede). Og en massør/fysio vil nok gi deg øvelser som er bra for å vedlikeholde kroppen, ulendt terreng, snurre, slalom mellom beina osv.

  • Like 1
Skrevet
13 hours ago, simira said:

Ja, varme er såklart viktig. Selv om de ikke fryser har mine nå ull eller back on track-dekken på når det er under 10 grader ute (de er glatthårede). Og en massør/fysio vil nok gi deg øvelser som er bra for å vedlikeholde kroppen, ulendt terreng, snurre, slalom mellom beina osv.

Hvilket ulldekken bruker du?

Skrevet
2 minutes ago, simira said:

Sydd selv til Kovu, Odin fikk et Lanullvadekken da de var på salg.

Smart! Får undersøke litt mer. Bestilte nettopp et fôret Back om Track-regndekken til frøkna her. Tror det skal komme godt med i kaldværet fremover.

Skrevet

Takk for tips!! Har prøvd å massere han litt selv og ser ut til at han synes det er behagelig, umulig å få noe satt opp nå så tett på jul så... Hele hunden er dekket i underull så usikker på om ull kan hjelpe han? Er ikke så lenge han har vært i røntgen og da sa de ingenting så.. Og kampen med medisiner tror ikke verken han eller jeg har lyst til nå.

Skrevet

Cartophen er injeksjoner han får med sprøyte en gang i mnd. Piller kan vel knuses og gis med leverpostei eller noe?

Den ekstra varmen og isolasjonen fra ull eller back on track kan helt sikkert hjelpe en pelshund også.

  • Like 1
Skrevet

Kjøp en ortopedisk seng. Hva mener veterinæren med skumle nyreverdier da? Om du føler den har vondt og veterinæren har gjort noen funn som kan sammenfalle er det vel naturlig å ta en prat med veterinæren din? 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...