Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min elskede border collie hann på 13 år er en kjempelykkelig og ellers frisk gutt. Men de siste dagene har jeg sett at han ikke klarer å legge seg ordentlig ned lengre..

Han "ligger" men baken sin litt opp, ser halen står stivt ut.. Så mistenker han har det vondt. Men han lager ingen lyder og jeg kan klappe og hoppe med han og han vil gjerne leke. Tenker bare det er stive muskler og ledd og alderdom, men er livredd for at noe skal være galt. Orker ikke tanken på at han skal ha det kjempevondt og ikke kunne si det til meg og jeg ikke tolker signalene riktig...

Ikke så lenge siden vi var hos veterinær og da fant vi ut at der var litt skumle nyreverdier, men ikke skumle nok til medisiner eller noe sånt. Bare lett fôrbytte og oftere tissetur.. Huff.. Det er jo sønnen min!! Men vil ikke holde han i live bare for min skyld.. Er det noe å bekymre seg over at han er stiv og støl eller er det noe å bare la han leve med?

Skrevet

Prøv massasje eller fysioterapi for hunden? Mine får det ca. en gang i måneden for vedlikehold. På den alderen er det alltid forkalkninger og stivheter.

Om han har vondt kan du også prøve smertebehandling som Cartophen eller Galliprant, dyrlegen kan gi deg mer informasjon om dette.

  • Like 1
Skrevet

Ville prøvd massasje eller kiropraktor/fysio. Mine får det ca hver 1 1/2mnd, gamle hunden hadde HD, hoftebrudd og forkalkninger + følges stivheter foran, og det ga henne mange gode ekstra år. 
De jeg har nå får det forebyggende.

Svømming kan også hjelpe. Men ville sjekket med massør/behandler først. 
BOT eller ull kan også hjelpe, pass på at han ikke blir kald. 
Og smertestillende kan også hjelpe mye om det er stivhet/artrose, mange muligheter der så snakk med veterinær. 

  • Like 2
Skrevet

Ja, varme er såklart viktig. Selv om de ikke fryser har mine nå ull eller back on track-dekken på når det er under 10 grader ute (de er glatthårede). Og en massør/fysio vil nok gi deg øvelser som er bra for å vedlikeholde kroppen, ulendt terreng, snurre, slalom mellom beina osv.

  • Like 1
Skrevet
13 hours ago, simira said:

Ja, varme er såklart viktig. Selv om de ikke fryser har mine nå ull eller back on track-dekken på når det er under 10 grader ute (de er glatthårede). Og en massør/fysio vil nok gi deg øvelser som er bra for å vedlikeholde kroppen, ulendt terreng, snurre, slalom mellom beina osv.

Hvilket ulldekken bruker du?

Skrevet
2 minutes ago, simira said:

Sydd selv til Kovu, Odin fikk et Lanullvadekken da de var på salg.

Smart! Får undersøke litt mer. Bestilte nettopp et fôret Back om Track-regndekken til frøkna her. Tror det skal komme godt med i kaldværet fremover.

Skrevet

Takk for tips!! Har prøvd å massere han litt selv og ser ut til at han synes det er behagelig, umulig å få noe satt opp nå så tett på jul så... Hele hunden er dekket i underull så usikker på om ull kan hjelpe han? Er ikke så lenge han har vært i røntgen og da sa de ingenting så.. Og kampen med medisiner tror ikke verken han eller jeg har lyst til nå.

Skrevet

Cartophen er injeksjoner han får med sprøyte en gang i mnd. Piller kan vel knuses og gis med leverpostei eller noe?

Den ekstra varmen og isolasjonen fra ull eller back on track kan helt sikkert hjelpe en pelshund også.

  • Like 1
Skrevet

Kjøp en ortopedisk seng. Hva mener veterinæren med skumle nyreverdier da? Om du føler den har vondt og veterinæren har gjort noen funn som kan sammenfalle er det vel naturlig å ta en prat med veterinæren din? 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...