Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg og min samboer hentet oss en AH valp for noen uker siden, og fikk beskjed dagen før henting at valpen ikke var chippet som det var opplyst om at den skulle være. Etter et par uker fikk vi også beskjed om at han kunne være smittet av Giardia fra kennelen vi kjøpte han hos. Etter en test fant vi ut at dette stemte, og har nå begynt tablettkuren. Vi har betalt for både dette og chip av egen regning, ca 2700kr totalt. Har vi i dette tilfellet noen rettigheter for hvorvidt selger skal betale noe av dette? 

Skrevet

Hvis dere har betalt for en valp som skulle være ferdig chippet ved levering så bør de dekke det. Hvis det ikke står noe om det i kontrakten så stiller dere dessverre dårlig.

Når det gjelder sykdom så kommer det litt an på. Dette er vel ikke noe som oppdretter visste på forhånd antar jeg, og det vil heller ikke ha noe nevneverdig å si for valpens utvikling. Så lenge oppdretter ikke kunne vite det ved levering (eller anta) så vil jeg skrive det på kontoen for ting som hender når man har hund.

Nå er dette beløpet ikke så stort, men jeg regner med at valpen har gyldig forsikring?

Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

Hvis dere har betalt for en valp som skulle være ferdig chippet ved levering så bør de dekke det. Hvis det ikke står noe om det i kontrakten så stiller dere dessverre dårlig.

Når det gjelder sykdom så kommer det litt an på. Dette er vel ikke noe som oppdretter visste på forhånd antar jeg, og det vil heller ikke ha noe nevneverdig å si for valpens utvikling. Så lenge oppdretter ikke kunne vite det ved levering (eller anta) så vil jeg skrive det på kontoen for ting som hender når man har hund.

Nå er dette beløpet ikke så stort, men jeg regner med at valpen har gyldig forsikring?

Takk for svar?

Vi har forsikret hunden, men ved mindre beløp betalte vi dette av egen lomme. Men da vet vi det, litt usikker bare som ferske hundeeiere?

Skrevet

Hvis valpen ikke var forsikret hos oppdretter så må dere være klar over at det er en del ting som ikke er dekket av potensielt medfødte sykdommer og skader. Også hvis det har vært opphold i forsikringen. Isåfall burde de også egentlig ringe noen varselklokker mtp oppdretter...

Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

Hvis valpen ikke var forsikret hos oppdretter så må dere være klar over at det er en del ting som ikke er dekket av potensielt medfødte sykdommer og skader. Også hvis det har vært opphold i forsikringen. Isåfall burde de også egentlig ringe noen varselklokker mtp oppdretter...

Det har allerede ringt noen varselklokker der ja, men utenom dette er alt vel så vi har ikke sagt noe på det.

Skrevet

Jeg tror ikke det er så mange hundekjørere med stor flokk som har forsikring på hundene.
Tipper mange har gode avtaler med en fast veterinær. Vet hvertfall at noen har det sånn.
Hadde ikke sett på manglende forsikring/avlsforsikring/valpeforsikring som noe problem, eller sett på oppdretter som useriøs pga dette.
Ofte setter de chip fra Norges Hundekjørerforbund (betraktelig lavere kostnad på selve chip'en), og denne får du ikke registrert på DyreID, kun på Trekkhundregisteret (om valpen er registrert der). 
Personlig foretrekker jeg å ha mine registrert begge steder, ifall jeg mot formodning skulle "rote vekk en hund", og noen finner den. 
Ergo er mine chipet hos veterinær, med DyreID-chip (ene chipet som valp, den andre chipet som voksen, da jeg overtok henne).
MEN, når hunden skulle vært chipet, så er det dårlig å ikke gjøre det (eller gi dere valget). 
Avslag på chipen fra hundekjørerforbundet er vel ikke mer enn en hundrings (pluss beløpet veterinæren de bruker tar for å sette denne). 
Håper uansett at dere får stor glede av hunden deres, og at den holder seg frisk og fin, selv om starten ble som den ble :)  

Skrevet

Hva tenker du man ikke får dekket?
Man får dekket det aller meste en renraset hund får dekket. 
Agria gjorde om forsikringene sine, slik at også blandingshunder dekkes meget godt.
Tipper andre selskaper har gjort tilsvarende. 
Prisen man betaler for en AH er langt lavere enn en duddel eller renraset hund, så hvis du tenker dekning ifht død, så er det jo i utg.pkt. lite å hente. 

Skrevet

Det har ikke noe med rase å gjøre. Hvis hunden ikke er forsikret sammenhengende fra uke 5 elns så dekkes ikke enkelte ting. Derfor har det vært viktig at oppdretter enten overfører forsikring til ny eier, eller at ny eier forsikrer valpen før den flytter fra oppdretter Sånn har det vært før ihvertfall.

Skrevet (endret)

Sånn ser det ikke ut til å være lengre :)
Heldigvis for de av oss som velger AH bl.a.
Vilkårene er svært like. Sjekket opp dette med ledd etc., og hadde min hund (med kjent bakgrunn og stamført i Trekkhundregisteret) hatt foreldre som hadde vært røntget fri (lest av hos NKK), så hadde forsikringa dekket det samme som valper etter frirøntga renrasede. Ellers har jeg ikke funnet store endringer i vilkårene. 
Har ikke lett med lupe heller, bare sjekka de tingene jeg var usikker på. 
Det har skjedd mye på forsikringsfronten. Også ifht pris på forsikring. 
Jeg har i bunn og grunn samme vilkår på ene AH'en som jeg hadde på den siste renrasede.

 

Agria Alltid Blandingshundforsikring

Dette er vår beste og mest omfattende forsikring, og kan kjøpes før valpen har fylt fire måneder. Velg mellom 30 000 eller 60 000 kroner i erstatning per forsikringsår. 

tilleggsdekning for medisin og rehabilitering

kroniske sykdommer som allergi, diabetes og forkalkninger

korrigering av bittfeil og trekk av melketenner

korsbåndskader og leddsykdommer

FirstVet – videokonsultasjon med veterinær

 

Agria Alltid Rasehundforsikring

Dette er vår beste og mest omfattende forsikring, og kan kjøpes før valpen har fylt fire måneder. Velg mellom 30 000 eller 60 000 kroner i erstatning per forsikringsår. 

tilleggsdekning for medisin og rehabilitering

kroniske sykdommer som allergi, diabetes og forkalkninger

korrigering av bittfeil og trekk av melketenner

korsbåndskader og leddsykdommer

FirstVet – videokonsultasjon med veterinær

Endret av Shokata
Skrevet (endret)

Ang forsikring. vi bruker Gjensidige. Fornøyd med vilkårene. VI har ikke alltid forsikret hundene fra fire mnds alder, men de tingene vi har trengt forsikringa til har blitt dekka. 

 

Det er ikke mange hundekjørere som har forsikring på hundene sine, og ganske mange setter ikke chip før de skal gå løp senere, og da gjerne med NHF-chip (som ikke kan registreres i Dyreidentitet). Vi har siberian husky så for oss er det litt annerledes, valpen MÅ chippes før registrering.

 

Giardia er det en del av i trekkhundmiljøet, og ikke lett å bli kvitt. Det virker som om de fleste voksne hunder til en viss grad blir immune, men det er vanlig å ta prøver og behandle hundene ved jevne mellomrom hvis giardia er påvist. En enehund som bor inne vil du få giardiafri. Ha den minst mulig ute i hagen (plukk opp avføring!) de fem dagene du behandler den. Synes jo valpen burde vært behandlet før dere fikk den, da.

Endret av Meg
Skrevet (endret)
På 4/23/2020 at 10:36 AM, Wilhelmina skrev:

Jeg leste kjapt igjennom vilkårene nå, og det er mye som ikke dekkes hos Agria med mindre hunden har vært sammenhengende forsikret fra før fire måneders alder.

Jeg refererte til forsikringen man tegner før fylte 4 mnd. 
Ingen av forsikringene til Agria er like gode om man tegner den etter fylte 4 mnd. 
Med mindre man kan hente fordeler ved å sende inn resultater på helsetester da. Men det vet jeg ikke om man kan. 
Det ser ut til at det kommer mer an på alder nå, enn rase/blanding. 

Endret av Shokata

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...