Gå til innhold
Hundesonen.no

Rare vaner


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

...eller er det bare Pippin som er en liten raring? Når jeg skreller poteter kommer han f.eks. springende og skal ha en bit potetskall, dette slår aldri feil. Hvis det er noen andre som skreller poteter og som ikke kjenner til dette ritualet, så snøfter han høyt av irritasjon. (Jeg tror ikke han egentlig synes potetskall er noe godt).

Skrevet

er kanskje ikke så rar vane, men når noen skreller gulerøtter så kommer Rex for å få en skrelt gulerot :huh:

Og den ligger han og holder med fremlabba mens han spiser med fortenna, (nesten som et ekorn) :mellow:

Skrevet

ja det har de!

mira hver dag vi står opp MÅ hun se ut av vindue etter en pershon å boffe på :mellow:

Vega må hun bare må få slutt å bråk. er det noen hunder eller mennesker som krangler bjeffer hun å da slutter dem :huh:

mira uler også om hun ikke få leka si. sku trudd hun var en husky :(

Skrevet

knurring. om han gjør noe han elsker, feks leke eller omgås andre hunder kan han plutselig begynne og knurre. koseknurre altså, ikke aggresivt :)

Skrevet

Lady ska sleke på alt å da mener jeg ALT, hun kan ligge hele natta å sleke på teppe elerlignende. :unsure:

Fiona skal hoppe å se ut av alle vinduene i hele huse. :)

Skrevet

Lady ska sleke på alt å da mener jeg ALT, hun kan ligge hele natta å sleke på teppe elerlignende. :unsure:

Fiona skal hoppe å se ut av alle vinduene i hele huse. :)

ja det gjør rex også, sleiker på alt. hehe, klør man han så skal han sleike hånda, og om morgenen om han ligger i senga sleiker han på dyna, puta eller madrassen..

Og når han leker med spesielle leker, som f.eks pipeleka eller en gummiring, så lager han sånne koselyder, skriker på en måte :)

Skrevet

ja det gjør rex også, sleiker på alt. hehe, klør man han så skal han sleike hånda, og om morgenen om han ligger i senga sleiker han på dyna, puta eller madrassen..

Og når han leker med spesielle leker, som f.eks pipeleka eller en gummiring, så lager han sånne koselyder, skriker på en måte :)

Hihi :);)

Skrevet

Boxie gnir gørret i øynene sine på kanten av sofaen, står og gnir heftig med hodet frem og tilbake. Eller så gjør han det på kanten av sengen sin, og da står han med rumpen i været... :rolleyes:

Når vi skal ut, så går han et dusin ganger frem og tilbake i gangen, bare for å understreke at nå er du jaggu treg å kle på deg, jeg er klar NÅ :)

Og når vi heller tørrfor i skålen hans løper han for livet og setter seg i sengen sin og glor, enda han VET det er mat vi heller i skålen. Så kommer han straks skålen er satt på gulvet :)

Skrevet

Pito har så mange rare vaner at jeg vet ikke om jeg gidder å ramse opp alle :)

Men her er noen:

-Hun elsker å leke med maten før hun spiser den

-Hun "eier" vinduet i gangen (utrolig irriterende med en voktende hund så jeg pleier å lukke gang døren)

-Hun skal alltid "drepe" hårstrikk som ligger på gulvet

Guest Vicky
Skrevet

Vicky har kært av katten å vaske seg som en katt :)

Med en gang jeg tar frem lipsyl må hun ha! hehe... da kommer hun å smisker så det holder.

Før jeg kommer hjem fra skolen står hun å venter akkurat som om hun kan klokka.

Skrevet

jepp, det har de :)

Geisha LIGGER og spiser maten sin! Dette slår nesten aldri feil, så fremt det er snakk om tørrfòr og ikke boksfòr.

Når jeg kommer hjem fra skolen, står hu å venter! Hun kan tiden i hodet på en måte.. Også følger hun alltid etter meg ...

Misty, vel, har vel ikke sett så mange vaner enda... Men hver eneste gang jeg flytter på meg i huset, MÅ hu absålutt følge etter!

Skrevet

Boxie gnir gørret i øynene sine på kanten av sofaen, står og gnir heftig med hodet frem og tilbake. Eller så gjør han det på kanten av sengen sin, og da står han med rumpen i været... :rolleyes:

Når vi skal ut, så går han et dusin ganger frem og tilbake i gangen, bare for å understreke at nå er du jaggu treg å kle på deg, jeg er klar NÅ :)

Og når vi heller tørrfor i skålen hans løper han for livet og setter seg i sengen sin og glor, enda han VET det er mat vi heller i skålen. Så kommer han straks skålen er satt på gulvet ;)

He he! Det er akkurat som Box gjør :) Han også gnir fjeset vilt enten på sofakanten eller på sengekanten. Men det gjør han spesielt etter han har spist, da får han seg en " klikk" i sengen og herjer vilt! Slenger teppene sine utover.. Og får han sjansen, så hopper han opp i stolen min som står langs vinduet, og kikker på folk. Enten logrer han vilt når han ser barn, eller kjefter hvis han ser hunder som han ikke liker.. :rolleyes: Stilig navn på boxeren din, forresten ;)

Skrevet

å jada..

- skraper på senga når han vil oppi.han er hjertlig velkommen, men slutter ikke å skrape før jeg fysisk klapper på madrassen og sier vær så god.Veldig gøy midt på natta..

- Hopper opp og må "naffe" sambo i nakken.Nøye gnafs gnafs ganfs med tenna.min kjære er garantert lusefri..

-elsker å tygge på q-tips pinner...

:):);)

Skrevet

Ero må bare ligge i sola om morgenen. Problemet er bare at han er så liten at han ikke når opp til sola som står litt opp på veggen. Men opp skal han, om han så må klatre opp. Så vi har lagt en krakk som han får ligge på i sola. Problemet er bare at krakken er liten og Ero ligger ikke helt i ro. Han er like forfjamset hver gang han ligger på gulvet :)

img00077la.jpg

Skrevet

Med en gang Tjorven hører noen bevegelse om morraen er hun oppe og skal ut i stua, da legger hun seg i saccosekken (trør godt til i noen minutter først) og sover videre.

Hun pleier også å stå å se ut av vinduet i verandadøra og når hun er ute og vil inn ser vi bare et lite hode som stikker opp i vinduet.

Om det ligger en blyant eller penn på gulvet, er den garantert ødelagt om Tjorven får tak i den. Hun elsker dem!

Hun pleier også å få "kicks" når vi er ute og hun er fri. Plutselig løper hun alt hun har, som om det er livet det gjelder, rundt i ring og i store områder. Skulle trodd hun hadde en bisverm etter seg ;)

Når det virker som hun har fått nok roer hun seg... :)

Skrevet

toya står med labbene i vinduet når jeg drar på jobb om mårran (akkuratt som om hu vinker hade til meg.. eller vil ha meg inn igjen) ser litt sånn sørgmodig ut...

da jeg kommer hjem er det krigsdans ( uavhengi om jeg bare har vært i postkassa, eller vært på jobb i åtte timer) løping fram og tilbake, med en sånn pipehylesak ( hu er så glad at hu ikke vet hvor hu ska gjøre av seg). så tar hu seriersrunden med det "lille " beinet sitt. løper rundt og loggrer og slepper beinet ned i gulvet, så det jomer i gulvet.

så liker hu å borre hele trynet ned i snøen ( helst begrave hele hue)

rare dyr jeg har... ;)

Skrevet

Hver gang Molly begynner å kjede seg litt og vil ha fart i sakene, stikker hun ut på soverommet og henter en sokk - som hun deretter kommer ut igjen i stua med og legger på gulvet.

Spiller ingen rolle om det er skitne eller reine sokker. Det er aldri hansker, underbukser, skjerf eller noe - kun sokker, sokker og atter sokker... ;)

Skrevet

Chanita søler alltid en del når hun drikker, og når jeg skal tørke opp etter henne så kommer hun alltid full fart og slenger seg ned på gulvet og skal ha kos! Hun kryper gjerne mellom beina på meg bare for å få det. ;)

Skrevet

He he! Det er akkurat som Box gjør :P Han også gnir fjeset vilt enten på sofakanten eller på sengekanten. Men det gjør han spesielt etter han har spist, da får han seg en " klikk" i sengen og herjer vilt! Slenger teppene sine utover.. Og får han sjansen, så hopper han opp i stolen min som står langs vinduet, og kikker på folk. Enten logrer han vilt når han ser barn, eller kjefter hvis han ser hunder som han ikke liker.. :rolleyes: Stilig navn på boxeren din, forresten :P

Takk! :P

Boxie har plastkrakk på balkongen, der han sitter og ser på livet (fra 4. etasje), og der kan han sitte leeenge :(

Skrevet

Med en gang Tjorven hører noen bevegelse om morraen er hun oppe og skal ut i stua, da legger hun seg i saccosekken (trør godt til i noen minutter først) og sover videre.

Hun pleier også å stå å se ut av vinduet i verandadøra og når hun er ute og vil inn ser vi bare et lite hode som stikker opp i vinduet.

Om det ligger en blyant eller penn på gulvet, er den garantert ødelagt om Tjorven får tak i den. Hun elsker dem!

Hun pleier også å få "kicks" når vi er ute og hun er fri. Plutselig løper hun alt hun har, som om det er livet det gjelder, rundt i ring og i store områder. Skulle trodd hun hadde en bisverm etter seg :P

Når det virker som hun har fått nok roer hun seg... :(

Min mor`s labrador gjør det om hun blir bjeffet på av en annen hund når hun går løs. Setter av gårde i en vill fart med rumpen i bakken, rundt i store baner, mens hun sneier busker og mennesker på veien :P

Utrolig at hun har kontroll, for baken er omtrent nedi bakken hele tiden. Så plutselig er det nok, og hun er helt rolig :P

Skrevet

Sorry at jeg drar opp igjen en litt gammel tråd..

Men jeg kom på en ting jeg må fortelle..

Solo har en merkelig ting hun gjør.. Hvis vi tuller litt eller hun blir litt forfjamsa for noe så tar hun nesa mi inn i munnen sin, på siden av munnen liksom, og tygger litt lett på nesa mi.. :huh: bare et par ganger så slipper hun igjen. Hun biter ikke hardt i det hele tatt, det er bare litt sånn kos.. hehe.. vanskelig å forklare..

Nå f.eks så satt hun på fanget mitt på kontoret. Det lå to skiver med kalkun pålegg fra lunsjen min på pulten.. hun så de og ville så gjerne ha de...hun strakk seg litt over pulten min og jeg sa "m-m.."(litt alvorlig, som jeg pleier når det er noe hun ikke får lov til), og hun lener seg da tilbake til meg og tygger meg litt på nesa..hehe.... Hun er så søt assa... :P

Skrevet

Jeg også kom på noe rart. Dattera mi bruker å snu rompa mot Pippin og vrikke på baken, bare for tull. Da blir han av en eller annen grunn helt spinnvill og begynner å springe fra rom til rom i rasende fart!!

Skrevet

Tulla har mange rare (u)vaner. Akkurat nå ligger hun under sengen på gjesterommet, og driver sikkert med noe tull..

Men andre vaner nevner jeg i fleng:

-når hun har drukket vann, tørker hun konsekvent av tunga etterpå. Da kommer hun bort og slikker på sofan, på buksa eller på hva som helst annet. Dette skjer hver bidige gang hun har drukket.

-når hun skal gå ned fra sofan, henger bakbeina igjen, og slik kan hun gjerne bli stående, hvis hun har litt tid til overs.. %7Boption%7Dhttp://i35.photobucket.com/albums/d169/Huldrabjartealbum5/Strekkeseg4.jpg

-når hun får noe å tygge på eller leke med, må hun alltid teste ut om det kan trille. Da kaster hun det ned i kurven sin, og ser om det triller ned. Gjør det det, tar hun tingen opp, og går og kaster på det på gulvet. (Er man ballgal, så er man ballgal.)

-jeg nevnte jo det med senga, men siden vår seng ikke er åpen under, må hun ligge oppå sengen. Når vi er på besøk steder hvor hun kan krype under senga, foretrekker hun det i stedet..

-når jeg løfter opp bakbeina hennes, så strekker hun de ut, og får slik stilling som i sofan, så hun liker tydeligvis å strekke på seg

-det merker jeg også om morgenen, da strekker hun seg så hun nesten faller, og hun går generelt og strekker mye på seg i løpet av morgenen.

-hun har det også med å ta en leke i munnen, og gå og gni seg inntil sofan vår som en annen katt.. Gnikker ryggen og siden inn til sofan og opp mot armlenet som henger litt ut, og løper frem og tilbake derfra, for å gni seg..

-hun liker å ligge oppå sofaryggen, eller oppå armlenet.. %7Boption%7Dhttp://i35.photobucket.com/albums/d169/Huldrabjartealbum5/Henslengt4.jpg

-og hun liker å gnikke øret ned i sofan, med rompa i været %7Boption%7Dhttp://i35.photobucket.com/albums/d169/Huldrabjartealbum5/Klo.jpg

-når hun setter seg i kurven, setter hun seg konsekvent på kanten, og aldri nedi selve kurven. Hun skal sitte som om hun sitter på en stol. %7Boption%7Dhttp://i4.photobucket.com/albums/y117/Huldraogbjartealbum3/Tulla%20og%20Casper/Sitte3.jpg

Det er sikkert andre rare ting hun gjør også, men nå kommer jeg ikke på mer.. :huh:

Endret av Mod: Bildene var altfor store og ødela skinnet på siden. Kan krympes i Phobucket, trykk Edit over bilet og krymp eks 50 %.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...