Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken oppdretter av Schæfer bør jeg velge og hvilke bør jeg styre unna?


Recommended Posts

Skrevet

Hei ! Vi har nå funnet ut at tiden for en valp endelig er der. Barna begynner og bli større, vi har bedre tid, jeg trenger ikke jobbe fulltid lengre, dessuten har jeg en jobb som gjør at jeg kan ta hunden med meg på jobb. 

Vi kommer til å legge mye jobb i hunden da dette er et "familieprosjekt". Vi skal gå valpekurs, trene lydighet og muligens spor. Men først og fremst vil vi ha en godt fungerende familiehund. Vi har en stor og sosial familie (søsken, foreldre) som alle har hunder. Jeg selv har hatt hunder som Rotweiller, dobberman og Labrador,så jeg har en del hundeerfaring.

Vi kommer ikke til å bruke hunden aktivt til utstilling. Vi vil ha en sosial fungerende scheffer, aller helst ei tispe. 

 Har sett en del på oppdrettere, men er usikker har noen jeg vurdere men er det noen dere her inne vil anbefalle meg ? Og er det noen oppdrettere Vi bør styre unna ?

Skrevet

Kjenner ikke personlig til oppdrettere, men sørg iallfall for at dere kjøper fra en kombinasjon hvor begge hunder som er brukt har a/b hofter, da noen linjer har veldig mye HD. Sjekk også hvilke andre sykdommer som er vanlig på rasen, og finn en oppdretter som tester for disse også. Jeg ville også leter etter en oppdretter som mentaltester hundene sine, og avler på trygge trivelige hunder ? 

  • Like 1
Skrevet (endret)

Først og fremst: ta kontakt med schæferklubbens valpeformidler, så du kan få en liten dytt i riktig vei. Ellers er mine tips:

Du bør velge en oppdretter som helsetester foreldredyrene, har kål på generasjonene bakover med tanke på helse. Med helse mener jeg både mentalt og fysisk. 

Du bør velge en oppdretter som har noen titler innenfor lydighet, spor, eller i det minste en oppdretter som gjør noe med bikkjene utenom utstilling. Du bør også velge en oppdretter som har gode utstillingsresultater å vise til. (Når det er sagt har schæferen en naturlig god spornese, og jeg stusser egentlig litt over at det ikke er flere oppdrettere, meg bekjent, som ikke konkurrer med avlsdyrene sine) 

Du bør velge en oppdretter som er åpen om rasens utfordringer. Styrker og spesielt svakheter med kombinasjonen de selger valper etter. 

Du bør velge en oppdretter som ikke selger til kreti og pleti, en som stiller spørsmål om deg/dere og situasjonen deres angående familie og jobbsituasjon og en som stiller noen krav til valpekjøper (som AD/HD og mentaltesting når hunden er gammel nok).

Du bør velge oppdretter som du har god "connection" med. Der samtalen flyter godt og du får en god magefølelse. 

Det er en del rusk på schæferen, så velg oppdretter med omhu. og, bare fordi en kennel produserer mange hunder er ikke det ensbetydende med at det er av god kvalitet :) 

Lykke til med kjøp av valp! Det er jungel å sondere seg i, men det er mulig å finne fine individer hvis du er villig til å leite litt :)  *Edit* Og leitinga kan (burde) starte på dogweb, der ligger mye informasjon du kan se igjennom før du lander på noe. https://www.dogweb.no/hundedatabase/

Endret av Mentha

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...