Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken oppdretter av Schæfer bør jeg velge og hvilke bør jeg styre unna?


Recommended Posts

Skrevet

Hei ! Vi har nå funnet ut at tiden for en valp endelig er der. Barna begynner og bli større, vi har bedre tid, jeg trenger ikke jobbe fulltid lengre, dessuten har jeg en jobb som gjør at jeg kan ta hunden med meg på jobb. 

Vi kommer til å legge mye jobb i hunden da dette er et "familieprosjekt". Vi skal gå valpekurs, trene lydighet og muligens spor. Men først og fremst vil vi ha en godt fungerende familiehund. Vi har en stor og sosial familie (søsken, foreldre) som alle har hunder. Jeg selv har hatt hunder som Rotweiller, dobberman og Labrador,så jeg har en del hundeerfaring.

Vi kommer ikke til å bruke hunden aktivt til utstilling. Vi vil ha en sosial fungerende scheffer, aller helst ei tispe. 

 Har sett en del på oppdrettere, men er usikker har noen jeg vurdere men er det noen dere her inne vil anbefalle meg ? Og er det noen oppdrettere Vi bør styre unna ?

Skrevet

Kjenner ikke personlig til oppdrettere, men sørg iallfall for at dere kjøper fra en kombinasjon hvor begge hunder som er brukt har a/b hofter, da noen linjer har veldig mye HD. Sjekk også hvilke andre sykdommer som er vanlig på rasen, og finn en oppdretter som tester for disse også. Jeg ville også leter etter en oppdretter som mentaltester hundene sine, og avler på trygge trivelige hunder ? 

  • Like 1
Skrevet (endret)

Først og fremst: ta kontakt med schæferklubbens valpeformidler, så du kan få en liten dytt i riktig vei. Ellers er mine tips:

Du bør velge en oppdretter som helsetester foreldredyrene, har kål på generasjonene bakover med tanke på helse. Med helse mener jeg både mentalt og fysisk. 

Du bør velge en oppdretter som har noen titler innenfor lydighet, spor, eller i det minste en oppdretter som gjør noe med bikkjene utenom utstilling. Du bør også velge en oppdretter som har gode utstillingsresultater å vise til. (Når det er sagt har schæferen en naturlig god spornese, og jeg stusser egentlig litt over at det ikke er flere oppdrettere, meg bekjent, som ikke konkurrer med avlsdyrene sine) 

Du bør velge en oppdretter som er åpen om rasens utfordringer. Styrker og spesielt svakheter med kombinasjonen de selger valper etter. 

Du bør velge en oppdretter som ikke selger til kreti og pleti, en som stiller spørsmål om deg/dere og situasjonen deres angående familie og jobbsituasjon og en som stiller noen krav til valpekjøper (som AD/HD og mentaltesting når hunden er gammel nok).

Du bør velge oppdretter som du har god "connection" med. Der samtalen flyter godt og du får en god magefølelse. 

Det er en del rusk på schæferen, så velg oppdretter med omhu. og, bare fordi en kennel produserer mange hunder er ikke det ensbetydende med at det er av god kvalitet :) 

Lykke til med kjøp av valp! Det er jungel å sondere seg i, men det er mulig å finne fine individer hvis du er villig til å leite litt :)  *Edit* Og leitinga kan (burde) starte på dogweb, der ligger mye informasjon du kan se igjennom før du lander på noe. https://www.dogweb.no/hundedatabase/

Endret av Mentha

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...