Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg og min mor har etter lang tid endelig bestemt oss for at 2022 er året vi skal få hund! Men vi synes det er utrolig vanskelig å velge riktig rase…

Jeg jobber som hundepasser på fritiden min, og har vært borti litt av vært av hunderaser, og vi synes det er utrolig viktig å finne en rase som passer til vår livsstil.

Vi ønsker oss en liten til medium hund, som gjerne er veldig leken og lærevillig, da jeg elsker å lære bort kommandoer og triks. Vi vil gjerne også ha en som kan være med på litt agility, ikke konkurranse men bare for en akitivitet å gjøre sammen iblant. Vi ønsker en hund som klarer seg med rolige dager og heller noe lek enn mosjon i blant, men som gjerne blir med å utforske nye turstier og er ivrig på lange turer i helger og ferier! 

Røyting og bjeffing har ikke mye å si, men selvfølgelig et stort pluss om den røyter og/eller bjeffer lite! ?

Selv har vi tenkt på Biewer terrier eller en dverg/mellom-puddel, da vi tidligere har vært borti disse rasene. Vil gjerne høre litt om andre sine erfaringer med disse rasene, eller andre raser som kan trives hos oss ?

Skrevet

Hvis pelsstell ikke er noe problem og det er en type hund som tiltaler dere, så vil jeg absolutt anbefale puddel! :)

Våkne hunder som ikke sier neitakk til action, men samtidig er late som få innendørs. Hvis man har planer om å trene litt er de gode alternativer, men fortjener jo selvsagt at det gjøres sånn høvlig regelmessig, som med de fleste andre raser. 

Personlig syntes jeg det er enklere å finne trygge individer blant mellomtypen enn dvergene, men det kan hende bare er min oppfatning. 

Skrevet

Puddel høres fint ut ja. Ellers tenker jeg jo at mange raser kan passe dere med den beskrivelsen, de fleste hunder tåler noen rolige dager og er med på det meste, så lenge de får passe mengde aktivitet til daglig.

Dansk/svensk gårdshund, bichon-rasene, sheltie, mange muligheter. Det kan jo være fint å ta en tur på utstilling eller agilitystevne for å se hva slags hunder som er der og hva dere liker.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Valget vårt falt på Bichon havanaise som jeg føler sjekker av alle boksene deres?

vi er hvertfall strålende fornøyd ? Liten hund, men fremdeles et hode som man kan jobbe med om man ønsker. I tillegg slipper vi hår overalt ? Dog en del pelsstell, men føler at det blir mer kos enn stress?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...