Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg og min mor har etter lang tid endelig bestemt oss for at 2022 er året vi skal få hund! Men vi synes det er utrolig vanskelig å velge riktig rase…

Jeg jobber som hundepasser på fritiden min, og har vært borti litt av vært av hunderaser, og vi synes det er utrolig viktig å finne en rase som passer til vår livsstil.

Vi ønsker oss en liten til medium hund, som gjerne er veldig leken og lærevillig, da jeg elsker å lære bort kommandoer og triks. Vi vil gjerne også ha en som kan være med på litt agility, ikke konkurranse men bare for en akitivitet å gjøre sammen iblant. Vi ønsker en hund som klarer seg med rolige dager og heller noe lek enn mosjon i blant, men som gjerne blir med å utforske nye turstier og er ivrig på lange turer i helger og ferier! 

Røyting og bjeffing har ikke mye å si, men selvfølgelig et stort pluss om den røyter og/eller bjeffer lite! ?

Selv har vi tenkt på Biewer terrier eller en dverg/mellom-puddel, da vi tidligere har vært borti disse rasene. Vil gjerne høre litt om andre sine erfaringer med disse rasene, eller andre raser som kan trives hos oss ?

Skrevet

Hvis pelsstell ikke er noe problem og det er en type hund som tiltaler dere, så vil jeg absolutt anbefale puddel! :)

Våkne hunder som ikke sier neitakk til action, men samtidig er late som få innendørs. Hvis man har planer om å trene litt er de gode alternativer, men fortjener jo selvsagt at det gjøres sånn høvlig regelmessig, som med de fleste andre raser. 

Personlig syntes jeg det er enklere å finne trygge individer blant mellomtypen enn dvergene, men det kan hende bare er min oppfatning. 

Skrevet

Puddel høres fint ut ja. Ellers tenker jeg jo at mange raser kan passe dere med den beskrivelsen, de fleste hunder tåler noen rolige dager og er med på det meste, så lenge de får passe mengde aktivitet til daglig.

Dansk/svensk gårdshund, bichon-rasene, sheltie, mange muligheter. Det kan jo være fint å ta en tur på utstilling eller agilitystevne for å se hva slags hunder som er der og hva dere liker.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Valget vårt falt på Bichon havanaise som jeg føler sjekker av alle boksene deres?

vi er hvertfall strålende fornøyd ? Liten hund, men fremdeles et hode som man kan jobbe med om man ønsker. I tillegg slipper vi hår overalt ? Dog en del pelsstell, men føler at det blir mer kos enn stress?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...