Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Jeg og min samboer som bor i lielighet i Oslo vurderer å skaffe oss en islandsk fårehund, men som jeg har forstått det så kan de bjeffe ganske mye? Er det noen her som har hatt en islandsk fårehund/kjenner noen som har det, og som vet hvor mye de bjeffer, om det er mulig å trene dem til ikke å gjøre det. Tror dere at det kan gå å ha en i en leilighet uten at det blir en stor plage for naboer pga. bjeffing? 

Skrevet

Islandsk fårehund er jo en varsler så bjeffing må man regne med at man får med på kjøpet. Selvfølgelig vil terskelen for å bjeffe variere fra individ til individ - noe vil være enklere å lære opp til å ikke varsle enn andre, men uansett så må dere ha det i bakhodet at det blir egentlig å jobbe mot naturen. ?

  • Like 1
Skrevet (endret)

Ok, så du ville frarådet å ha en islandsk fårehund hvis man bor i leilighet, eller tror du det kan gå? Tenker mest i forhold til om det blir plagsomt for naboer i blokken. 

Vil en islandsk fårehund bjeffe mer enn for eksempel en chihuahua, yorkshire terrier eller pomeranian? Er jo mange som har slike småhunder i leilighet uten å bli kastet ut av sine naboer, antar jeg? 

Og takk for svar!:)

 

 

Endret av Islandskfårehund
Skrevet
12 hours ago, Islandskfårehund said:

Ok, så du ville frarådet å ha en islandsk fårehund hvis man bor i leilighet, eller tror du det kan gå? Tenker mest i forhold til om det blir plagsomt for naboer i blokken. 

Vil en islandsk fårehund bjeffe mer enn for eksempel en chihuahua, yorkshire terrier eller pomeranian? Er jo mange som har slike småhunder i leilighet uten å bli kastet ut av sine naboer, antar jeg? 

Og takk for svar!:)

 

 


Varsling på besøkende er noe naboer generelt sett tåler, med mindre du har folk som går inn og ut hele dagen. Varsling med vinduet kan forhindres med å dekke til vinduet dersom du ikke får plukket av hunden uvanen. Det største problemet er hvis en varsler begynner å reagere på lyder fra naboer og omgivelsene.

Det er mange som har bjeffehunder i leilighet, men det er også mange som får konsekvenser, enten hunden er liten eller stor. Jeg ville likevel vurdert hva slags egenskaper rasen har som gjør at du ønsker akkurat den. Kanskje det finnes en rase med lignende egenskaper som ikke har så mye lyd?

  • Like 2
Skrevet

Jeg bor i blokk med hund, og spisshund i leilighet ville jeg droppet altså. Bjeffing er sannsynligvis noe dere må jobbe med fra dag én nærmest uansett hva dere velger, så jeg ville heller gått for en rase som det er større sjanse for å lykkes med. Spisshunder og enhver form for varsler hadde jeg strøket av lista tvert.

  • Like 3
  • 5 weeks later...
Skrevet (endret)

Jeg kjenner godt til Islenderen og de bjeffer ja - og selv om det finnes individer som bjeffer mindre - så må du huske på at de er som Buhunden, de varsler når de ser noe, de varsler for å flytte på "flokken", de varsler på nye lyder, og når de ser ting på himmelen fordi de skulle jage vekk rovfugl. De vil også gjete deg, særlig ved å nippe deg i hælene. Dette er de avlet til og det vil ikke kunne trenes bort.

Så mitt svar er, nei. Ikke ha en Islandsk fårehund i en leilighet i Oslo. De vil bli veldig stressa og kanskje bjeffe enda mer, enn om de hadde fått bodd på en gård på landet.

Det finnes andre spisshund-typer som bjeffer mindre, for eksempel Japansk spisshund, klein eller mittelspitz, keeshond eller Shiba Inu, som er mer selskapshunder og ikke nødvendigvis en brukshund (med unntak av Shiba, men de bjeffer veldig lite).

Endret av Aqact
  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...