Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har betalt depositum for en valp, da den senere ble registrert i NKK så jeg at den hadde 7% i innavlskoeffesient. Er dette helt krise, og vil den ende opp med sykdommer på grunn av dette? Det er en hannhund som er bestefaren til moren og faren til faren. Hannhunden har ikke helseopplysninger registrert i NKK men er brukt hyppig i avl og har mange avkom.  Er usikker på hva dette vil ha å si for meg egentlig.  Både moren og faren til valpen er premierte i utstilling og har ingen helseproblemer ellers som jeg vet om. Hva tenker dere? 

Skrevet

Det er absolutt ingenting å bry seg med. 7 % er veldig lavt, bare se gjennom stamtavlen så ser du at det ikke er innavl. På min rase er det ønskelig at innavlskoeffisienten skal være under 5 %. Helst 0 % da, men dess mer man vet om forfedrene (flere ledd bakover), dess større sjans er det for at det er noen prosent.

 

Skrevet

Det er ikke sånn at innavl automatisk fører til sykdom, men hvis det ligger arvelig sykdom i linjene er det veldig mye større risiko for at det videreføres når genene dobles. Avler man på friske linjer er ikke én kombinasjon med høy innavlsgrad nødvendigvis et stort problem, så lenge man ikke gjentar det og passer på å avle langt ut i påfølgende generasjoner.

Skrevet
1 time siden, Rufs skrev:

Det er absolutt ingenting å bry seg med. 7 % er veldig lavt, bare se gjennom stamtavlen så ser du at det ikke er innavl. På min rase er det ønskelig at innavlskoeffisienten skal være under 5 %. Helst 0 % da, men dess mer man vet om forfedrene (flere ledd bakover), dess større sjans er det for at det er noen prosent.

 

Å si at 7% er lavt blir veldig feil, for i enkelte raser er dette tvert imot veldig høyt. 

Skrevet (endret)

Dette betyr at hvis den felles hannhunden bærer på recessive eller polygenetisk nedarvede sykdommer, er det stor sjanse for at din valp for to eller flere kopier av dette, som vil bety sykdom for din hund.

På 2 generasjoner er 7% en veldig høy innavlsgrad, det skal godt gjøres at resten av hundene i stamtavla er helt ubeslektet. På 8 fullt utfyllte generasjoner tipper jeg at den faktiske innavlsgraden for kullet er en god del høyere enn 7%, så her er det potensielt mange hunder som kan bære på samme sykdomsfremkallende gener som ikke er ønskelig å doble på.

Til sammenligning kjøper jeg kun hunder med maks 2,5% innavlsgrad over 8 generasjoner. Individene i de fleste raser er veldig nært beslektet i utgangspunktet, så man vil ha så mye genetisk variasjon som mulig i valpen man kjøper. Dersom dette er en rase med spesielt snever genetisk variasjon i utgangspunktet (rasen ble skapt av en håndfull individer uten noe annen innkryssning), er 7% enda verre.

Endret av Tyttebæra
Skrevet
3 timer siden, valpekjøper skrev:

For å finne innavlsprosenten må du søke opp hunden din på dogweb, så ser du nederst på siden der stamtavlen står så står det en prosent helt øverst til venstre i stamtavlen. 

Man kan også finne innavlskoeffesient ved å lage en fiktiv stamtavle for valper som eventuelt ikke er født. Her kan man velge selv hvor mange ledd som skal tas med i utregningen. 

Gå inn på et foreldredyr, velg fiktig stamtavle, skriv in regnummer på foreldredyr #2 eller velg søk for å kunne søke per navn og rase. Deretter velg stamtavle markeringer - innavl og antall generasjoner. 

Her er et fiktivt eksempel på to sonenhunder som er kullsøsken. 

Screenshot_20211215_164333.thumb.jpg.b65044f3476b164641cf67f102bb4200.jpg

Screenshot_20211215_164038.thumb.jpg.9b56ccfef2f6eb10bc58c56dd90c2e94.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...