Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Skal finne frem i jungelen av forsikringer til en mellompuddel valp. Den er forsikret gjennom Agria nå ved oppdretter, men hvilken leverandør bør jeg velge? Skal selvsagt sjekke der vi har våre andre forsikringer også.

Innspill mottas med takk :)

Skrevet
37 minutes ago, Enna said:

Skal finne frem i jungelen av forsikringer til en mellompuddel valp. Den er forsikret gjennom Agria nå ved oppdretter, men hvilken leverandør bør jeg velge? Skal selvsagt sjekke der vi har våre andre forsikringer også.

Innspill mottas med takk :)

Det er ikke alle som har forsikring til hund. Jeg har ikke tenkt til å overtale noen verken den ene eller andre veien, men jeg sier det fordi mange nye hundeeiere tror det er noe alle ansvarlige hundeeiere gjør.

Hundeforsikring er kun "verdt det" når store ting skjer. Det er jo det en forsikring er: en sikkerhet så du står trygt i sjeldne, uventede situasjoner. Dersom du har penger til å dekke store kostnader på en gang dersom uhellet først er ute, så er det greit å droppe forsikringen. Dersom du ikke har en god bufferkonto, så vil forsikringen fungere som din buffer i stedet. 

De som velger å ikke ha forsikring på hunden etter valpeforsikringen går ut setter ofte av forsikringsbeløpet på egen hundekonto hver mnd i stedet. 

Skrevet

Jeg tenker at om man ikke har råd til å punge ut 20-50 tusen på ganske kort varsel så bør man ha forsikring.

Agria er vel gjentatte ganger kåret til de som har best dekning. Det er noen tråder her inne om man søker litt også. Det er litt ulik dekning og ulike priser. Men det kan være greit å sjekke eget selskap mtp. rabatter og sånt, og sjekk dekningen mot andre steder.

Skrevet

60 i dekning er hvertfall et must mener jeg (og det tilbyr ikke alle), denne summen overstiges veldig lett om det først skjer noe mer alvorlig, det har det gjort her også. Brukt Agria en god del og vært fornøyd. 

Skrevet

Har man ikke forsikring tenker jeg at en buffer på 50.000,- er absolutt minimum, men personlig ville jeg nok satt av det dobbelte. For de som husker «hundesyken» for et par år siden så hadde enkelte over 80.000,- i veterinærutgifter som følge av den. Tusenlappene ryker innmari fort hvis hunden f.eks. må legges inn og intensivbehandles.

Skrevet

Tusen takk for innspill på forsikringer.

Oppsparing for buffer er et bra alternativ. Men jeg har fått et tilbud fra gjensidige som var på årlig kost a la kr 2500. Og at man dekker 25% av utgiftene. Altså ikke en fast egenandel + evnt en prosentsats over egenandel. 

Men er dette egentlig sååå bra`?

Skrevet
12 minutes ago, Enna said:

Tusen takk for innspill på forsikringer.

Oppsparing for buffer er et bra alternativ. Men jeg har fått et tilbud fra gjensidige som var på årlig kost a la kr 2500. Og at man dekker 25% av utgiftene. Altså ikke en fast egenandel + evnt en prosentsats over egenandel. 

Men er dette egentlig sååå bra`?

25% kan fort bli veldig mye. Jeg hadde ikke tatt sjansen på så høy egenandel, men det blir jo en individuell vurderingssak hvor mye man har økonomi til å dekke selv.

Skrevet
On 11/12/2021 at 4:52 PM, Enna said:

Tusen takk for innspill på forsikringer.

Oppsparing for buffer er et bra alternativ. Men jeg har fått et tilbud fra gjensidige som var på årlig kost a la kr 2500. Og at man dekker 25% av utgiftene. Altså ikke en fast egenandel + evnt en prosentsats over egenandel. 

Men er dette egentlig sååå bra`?

Vi har gjensidige, og tenkte ikke så mye mer over forsikring enn at vi måtte ha det når vi skaffet valp.

30k + 25% hørtes jo greit ut (Hunden kostet jo 25k ?‍♂️).

Det vi lærte fort var at dyrlege er dyrt. Når valpen var 4mnd ble den syk og ble innlagt til sammen ca 1.5døgn.
Dette inkludert medisiner/oppfølging kostet ~25-28k.

Ved et tilbakefall sitter vi med hele regninga selv. 

Det betyr at valpen nå må gå 10mnd uten å bli syk, om vi ikke skal gå over dekning på forsikringen og betale hele summen selv. 

 Usikker på om vi kan (lovlig) dobbelforsikre etter denne hendelsen, men vi har nå sett oss ut Agira da denne har en dekning på 60k som vi mener er et minimum. 

Det var jo heller ikke sånn at han var frisk etter disse døgnene, men frisk nok til å fortsette behandling hjemme. Vi satt hele tiden klare til å reise tilbake til sykehuset om han viste tegn til å bli dårligere (eller ingen tegn til forbedringer).

Så for å oppsumere, så mener hvertfall jeg personlig at høyest mulig dekning er det viktigste. Da vi ser hvor lite som skal til før forsikringen er spist opp.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...