Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, jeg holder på å undersøke tidligere kull på en spesifikk tispe og hanne for å sjekke om der er sykdommer eller plager i tidligere kull av dem. Holder på å kjøpe og vil gjerne sjekke. På dogweb er det ingen info på valpene regnr om nye eier eller helse på de enkelte valpene i forrige kull. Hvordan kan jeg finne det??

Skrevet

Det kommer vell ann på alder på tidligere valper, og hva som er vanlig for rasen å undersøke. U der 'Helse' finner man enkelt HD/AD, øyelysing, hjerteundersøkelse og BOAS, under 'Andre helseundersøkelser' kan man finne patella undersøkelse, DNA-tester ol. 

Dessverre er det ikke alle som screeningundersøker valpene sine, og få registrerer helseplager som allergi, epilepsi ol. man kan finne under 'Kliniske diagnoser'. Eiere av hundene får man ei heller søkt opp om man ikke har chipnummerne, eller har egne databaser slikt er registrert (BC har offisiell gjennom raseklubben hvor eiere står, andre har frivillige databaser som feks. collie korthår). 

Beste råd er å følge med på oppdretter/eiers hjemmeside og sosiale medier-profiler, samt selvsagt kontakte oppdretter :)

 

Skrevet

Takk for info? men det er jo litt synd at det ikke kan søkes opp i forkant og uten at oppdretter skal velge ut info som kan gis. Dette mener jeg på generell basis, ikke med mistanke om noen ugler i mosen hos "min"? aktuelle oppdretter?

Skrevet
3 hours ago, Enna said:

Takk for info? men det er jo litt synd at det ikke kan søkes opp i forkant og uten at oppdretter skal velge ut info som kan gis. Dette mener jeg på generell basis, ikke med mistanke om noen ugler i mosen hos "min"? aktuelle oppdretter?

Personlig kunne jeg ønske at alle store/utbredte diagnoser ble systematisk registrert i dogweb av veterinær. Som HD, AD, patella, alvorlig allergi, hjertelidelser, osv.

Sikkert en del oppdrettere som ikke hadde likt å få negative ting om kull svart på hvitt og søkbart, men det er sikkert mange oppdrettere som hadde satt pris på det også. Det er ikke alle valpekjøpere som sier i fra om helseproblemer til oppdretter. Jeg tror mye dritt kunne vært unngått dersom dette var tilgjengelig informasjon.

Men sånn som systemet er i dag så er det dessverre ikke mulig, og når man ikke engang klarer å få påbud om chipping av katt her i landet, så har jeg lite forhåpninger om at dette kommer til å endres.

  • Thanks 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilke hunderaser kan jeg sammenligne med Chodsky Pes? Er de sånn som langhåret og korthåret Collie?
    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...