Gå til innhold
Hundesonen.no

Liten/medium rase til løpeturer etc


Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei 

Vi er på jakt etter en relativt liten hunderase som skal være kapabel fysisk til og like å være med på løpeturer. 
Ca 5-10 kg. 
Helst ikke blant de verste røyterne og bjefferne, men vi tåler litt hår og litt lyd. 
Gjerne forholdsvis rolig vesen/lynne, men ivrig og rask av seg på tur.  
Vil trene lydighet, ikke noe behov for at den skal hevde seg, men gjerne synes det er litt gøy. 
Den må kunne trives i en livlig barnefamilie. 
Forslag? 

 

Endret av Hmmm
Glemte noe
Skrevet
På 11/3/2021 at 8:22 AM, simira skrev:

Whippet må jo være perfekt?

 

På hvilken måte? TS etterspør en hund mellom 5-10 kilo og bare der faller whippet fra. Rasen har økt betydelig i størrelse og vekt de senere år og å finne en whippet nå som ikke overstiger 10 kilo i voksen vekt, ville jeg ikke satset på.

TS etterspør også en hund som skal være med på løpeturer. Nå er det  ikke klart hva TS mener med løpeturer men jeg ville tippet at det dreier seg om løpeturer/jogging med hunden i bånd? En whippet er en løpshund og har som sådan ennå mindre utbytte av den slags enn hva mange andre raser vil ha. Kjenner man til løpsraser, så vet man at det dreier seg om løping/ jaging i fart som langt overgår selv den kjappeste tofoting..

TS etterspør også en rase som kan ha noe glede av såkalt lydighetstrening og sant nok finnes det whippets som har deltatt men det er ikke rasen jeg ville satset på for en slik aktivitet, heller ikke på lavt nivå. En god whippet er mye mer ‘what’s in it for me’ og det er vel ikke akkurat hva man etterser i en ‘lydighets’hund.

Skrevet

Ja, whippeten er i overkant av størrelsen, men oppleves ofte som mindre på grunn av kroppsbygningen. Jeg sammenligner de størrelsesmessig med min gårdshund på 8 kg.

Og selv om de kan og vil løpe enda fortere så er ihvertfall de whippetene jeg kjenner til fine hunder til løpetur. Og av mynder er de nok av de mer myke og førbare, det er flere, også her på sonen som har trent lydighet med whippet. Den meste usikre faktoren her er nok at det er litt tilfeldig om individet vil trives med det eller ikke, men det er generelt en enkel og grei familiehund som i hovedsak passer beskrivelsen. Og Lydighetschampionatet kan man nok se langt etter...

Skrevet
10 minutter siden, simira skrev:

Ja, whippeten er i overkant av størrelsen, men oppleves ofte som mindre på grunn av kroppsbygningen. Jeg sammenligner de størrelsesmessig med min gårdshund på 8 kg.

Og selv om de kan og vil løpe enda fortere så er ihvertfall de whippetene jeg kjenner til fine hunder til løpetur. Og av mynder er de nok av de mer myke og førbare, det er flere, også her på sonen som har trent lydighet med whippet. Den meste usikre faktoren her er nok at det er litt tilfeldig om individet vil trives med det eller ikke, men det er generelt en enkel og grei familiehund som i hovedsak passer beskrivelsen. Og Lydighetschampionatet kan man nok se langt etter...

Mulig jeg misoppfattet TS innlegg men h*n etterspør vel ikke hva slags hunder som oppfattes som større eller mindre enn rase X? TS er vel heller relativt konkret på at de ønsker en hund mellom 5-10 kg. Nå har jeg jo ikke sett din gårdshund, så jeg kan ikke uttale meg om den men ingen av de gårdshundene  jeg har sett IRL, har jeg oppfattet som å være i samme størrelseskategori som whippet. På langt nær. 
 

Jeg kjenner til utpregede brukshunder som blir holdt som båndhund/i hundegård mer eller mindre året rundt. Det går på et vis det også men jeg tviler meget sterkt på at hundene selv oppfatter dette som et optimalt liv.. Så jeg ville ikke på det grunnlaget anbefalt brukshund til noen som ikke var innstilt på å virkelig bruke hunden. 

Whippets er ikke travere ( som i joggetur), får de velge selv beveger de seg enten i skritt eller galopp, etter min erfaring . ‘Fine hunder til løpeturer’ for hvem? For hundene eller eieren?  Min oppfatning er at hunden bør ha like stort utbytte av ‘turer’ som eieren ( det er vel for hunden sin del likemeget som egen, man går  tur eller?) og jeg hevder at whippets har lite utbytte av traving på asfalt/veier. De er utpregedet løpsglade hunder som tar ut energien i eksplosive løpsturer. Har man ikke mulighet til å la hundene få utløp for dette på så godt som daglig basis, tenker jeg at man for hundene sin del bør gå for en annen rase.
 

‘Myk’ er ikke nødvendigvis  det samme som en hund som er så opptatt av fører. Mine holdt oppsikt over hvor jeg var ute på tur men de hang ikke i beina på meg som mer førerbevisste raser gjør. Her så jeg f.eks stor forskjell på whippetene og puddelen, den var mye mer opptatt av meg og hva jeg gjorde.

Ja, jeg vet som sagt også om folk som har trent LP med whippet, likeledes folk med ennå mer ‘sære’ raser men da har de sett det mer som en utfordring og jeg ville ikke anbefalt noen som er interessert i LP, selv på lavt nivå å starte med en rase som ikke er kjent for å ha noe særlig utbytte av slik trening. Det er ikke rettferdig, hverken for hund eller eier. 

Skrevet

Jeg vil på det varmeste anbefale Bedlington terrier. Vi har selv en på åtte måneder, og jeg skjønner ikke hvorfor ikke dette er en mer populær rase! Hun er smart, lett å lære, veldig hengiven, rolig inne og en eksplosjon ute! Hun trenger mye frihet til å løpe, hun er rask, men også veldig glad i å gå i bånd, vi øver mye. På tur trives hun i langlina best, og løper som bare det etter oss. Skal forsøke å ta henne med på skiturer også, blir spennende. De krever en del pelsstell, men røyter ikke. Og man må kle de om vinteren. 

Skrevet

Takk! Interessante diskusjoner. Ser at jeg kan utdype. Løpeturene vil bli kortere og lengre turer, ikke mye på asfalt. Løs der den kan (hvis den kan) utenom båndtvang, men ja vil bli en god del båndløping. Om det viser seg at den ikke har noe glede av løpeturene må den jo ikke bli med, men hadde vært både hyggelig og praktisk. Så ønsker å skaffe en rase hvor det er gode muligheter for at hunden vil like det. Samme gjelder i grunn lydighetstrening - må ikke drive med sånt, men vil gjerne drive noe med det. Pelsstell er helt greit - påkledning også. 
Tenker at Bedlington og puddel er svært aktuelle. Og kanskje dvergpincher. Også sett litt på brasiliansk terrier. Hvordan er disse 4 mtp bjeffing og jaktinstinkt? 
 

Skrevet

Jeg tenker at om du vil ha den med på løpetur, bør den ha litt lengde på beina sine? Dverg puddel og den størrelsen synes jeg blir for smått. De henger nok med, men de skal jo like det også. Mellompuddel og cocker spaniel størrelse er nok bedre sånn sett. Kommer litt an på hvor fort du løper også. 

  • 4 weeks later...
Skrevet

Mellompuddel tror jeg kan bli bra med de kriteriene :) 

Enig med QUEST, Whippet blir feil med de kriteriene du har etterspurt. En hund på 12-16 kg er noe helt annet enn en på 5-10 kg. I tillegg skriver du at du ønsker å trene litt lydighet, og det blir mye morsommere for dere med f.eks en puddel enn en whippet :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...