Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja dette var jo lystig lesing...

"Vi har stor vaksinasjonsgrad av hunder i Norge. Derfor ser vi på om det kan være en mutasjon av parvoviruset som nå spres, sier veterinær Kjersti Kolvik Iversen. Dette fordi flere av hundene som har fått viruset er fullvaksinerte."

https://www.nrk.no/rogaland/dodelig-hundepest-spres-_-flere-dode-allerede-1.15661910

Skrevet
33 minutter siden, Pingeling skrev:

Huff, jeg tenker ALLTID smuglerhunder. Står ingenting nevt om opphav i artikkelen, men jeg synes sånt alltid viser seg å komme fra smuglervalper eller gatehunder fra utlandet. 

Jeg skjønner ikke hvorfor det skal være lovlig å importere gatehunder i det hele tatt. Det er vel ganske umulig å vite hva de kan ha med seg av smitte og parasitter.

Skrevet
22 minutes ago, Grønn said:

Jeg skjønner ikke hvorfor det skal være lovlig å importere gatehunder i det hele tatt. Det er vel ganske umulig å vite hva de kan ha med seg av smitte og parasitter.

Fordi det er vanskelig å lage noe formelt skille mellom gatehunder og andre hunder. Så lenge de har eierpapirer og veterinærpapirer så stiller de likt med alle andre hunder.

Nå er det snakk om smuglerhunder, så det er slett ikke lovlig i det hele tatt.

Skrevet

av en eller annen grunn ser jeg ikke når tema ble startet og når siste svar ble skrevet, men Mattilsynet og veterinærinstituttet har gått ut med at det ikke er snakk om et stort utbrudd, og de tror ikke det er en ny mutasjon av viruset. De ser ingen grunn til å gå ut med spesielle anbefalinger om aktiviteter med hund, annet enn å anbefale dem som ikke har vaksinerte hunder om å gjøre det. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...