Gå til innhold
Hundesonen.no

Urolig tispe med valper


T. H
 Share

Recommended Posts

Hei. Har ei tispe som fikk valper for 5 dager siden. Liten rase som gikk et kull på 7, men hvor vi i går måtte ta den ene. Tispa er 2. 5 år og det er første kullet. Ho er veldig urolig, ligger lite i valpekasse utenom mat og stell( gjømmer seg lit bort under senger og trapp) , graver en del og piper (virker ikke fornøyd). Ho gjør alt hun skal med valpene og springer til valpekassa og sjekker så fort det kommer en lyd. Ho ble sjekket hos vetrinær i går da vi måtte ta den lille valpen som det var noe galt med og som peip mye (var urolig). Alt ser fint ut i forhold til evt infeksjoner og at det ikke er noe igjen inne i magen til mor. Noen som har gode råd eller hvorfor tispa oppfører seg sånn? 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det ellers ro rundt valpekassa? 

Så lenge hun gjør det hun skal så tror jeg at jeg kanskje ville sørget for ro rundt kassa, minst mulig påvirkning fra dere som kan stresse eller påvirke på noe sett. Og se om det går seg til? Er det riktig temperatur der osv? 

Jeg er ikke så godt på avel, bare "tenker høyt" ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oppholder dere dere sammen med henne og valpene? Står valpekassa veldig 'eksponert'? 

Noen tisper blir noe overveldet spesielt ved første kull, noen liker ikke å måtte styre alene. Noen foretrekker også å ha valpene sine i en stille og rolig 'hule'.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar?. Valpekassen står i rom der vi er(men vi er bare voksne og stort sett en som er hjemme, så veldig rolig) , vi måtte tåte ho som ikke klarte seg frem til i går (måtte derfor være i nærheten) . Tispa er også litt "uforsiktig" foreløpig og har ikke helt kontroll på hvor alle er når ho legger seg så vi har måtte se etter.. Men det er roligere nå etter at ho lille som var syk ikke lenger er der. Tispa ligger mer i valpekassa nå enn hva hun har gjort, men graver fortsatt noe... 

Tispa er også veldig tynn etter fødselen så vi prøver å foré ho så mye vi kan, noe som har resultert i at vi har måtte ut på natta med ho for å gå på do (flere ganger), tar gjerne i mot råd her også?

 

 

Endret av T. H
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 year later...

At hun er tynn etter  fødsel er helt normalt, la henne få fri tilgang på mat et par uker. Hun skal produsere melk til valpene, og samtidig være i form til å ta seg av dem. Da trenger hun mat, også rikelg med væske. Det er ikke så sjelden at førstegangfødende går litt rundt seg selv i begynnelsen, og den svake vlpen har nok stresset henne. Pass på at tempen i rommet er passe, 20-22 grader. Så er det viktig at dere ikke styrer og roter for mye i valpekassen, bare ved behov. Det går seg til etterhvert, ingen tilskuere de første par ukene . Lykke til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
    • Anbefaler deg å prøve huken multisele, det er den eneste jeg har prøvd som min hund klarer å trekke i uten å bli hes. Har prøvd ulike trekkseler men huken multisele er det eneste som fungerer her. Bor du i Oslo eller nærheten kan du få prøvd størrelser hos Brukshunden, men du får kjøpt på nett også. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...