Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja, dersom HD~indeksen er bra. Både for den aktuelle forelderen og snittet av foreldrene. Selvsagt forutsatt at «alt annet» ser bra ut.

  • Like 1
Skrevet

Nei. Hvorfor avle på C-hofter? Det måtte i såfall være om forelderen med C-hoftene var en mutant med en eller flere egenskaper så unike at det ville være verdt det som en mer langsiktig avlsstrategi. Ennå ikke hørt om en sånn vidunderhund. 

Skrevet

Det kommer an på hvorfor oppdretter har valgt å bruke den hunden. Er det en stor rase med mange gode, friske hunder ser jeg ingen grunn til det. I en rase med mindre avlsbase, og linjenen generelt ikke har mye HD så kan det være aktuelt, så lenge det også er en rase som ikke er veldig tung eller er belastet med HD generelt.

Skrevet
5 hours ago, Maskot said:

Nei. Hvorfor avle på C-hofter?

Fordi en rekke raser er i ferd med å avles ihjel med altfor liten genpool. Listen av «hvorfor avle på xxx» er blitt altfor lang - skal man følge alle disse avler man i praksis bare fram enda flere problemer. Når man da har en indeks som er vesentlig mer informativ enn ett enkelt røntgenbilde så er det meningsløst å ikke avle på ellers gode individer dersom indeksen er god.

Hvor vanskelig dette er har først gått opp for meg når jeg nå har prøvd å finne hanne til min tispe. Skal man følge alt man i utgangspunktet tenkte at «det skal jeg aldri avle på», så er det rett og slett ikke hanner tilgjengelig. Og lemper man på et «krav» eller to så har man likevel bare noen yderst få hanner å velge i og man avler på altfor liten del av populasjonen.

  • Like 7
  • 3 weeks later...
Skrevet

Nå har jeg lest litt. Har forsikring i Agria. Og det står har hundens foreldre ikke feilfri (C til E) hofter kan hofteleddsdysplasi likevel erstattes hvis det utvikler seg etter at den forsikrede hunden selv har fått påvist hofte A eller B ved røntgen i offisiell røntgenalder. Kilde herfra.

https://www.agria.no/globalassets/no/vilkar/hund/vilkar-agria-alltid-2016.pdf

Så da dekker ikke forsikringa om valpen skal få c, d eller e hofter.

Skrevet
10 minutes ago, Alida said:

Nå har jeg lest litt. Har forsikring i Agria. Og det står har hundens foreldre ikke feilfri (C til E) hofter kan hofteleddsdysplasi likevel erstattes hvis det utvikler seg etter at den forsikrede hunden selv har fått påvist hofte A eller B ved røntgen i offisiell røntgenalder. Kilde herfra.

https://www.agria.no/globalassets/no/vilkar/hund/vilkar-agria-alltid-2016.pdf

Så da dekker ikke forsikringa om valpen skal få c, d eller e hofter.

Jeg fikk i alle fall erstattet rehabilitering for min hund med D-hofter. De vilkårene du linker til er for øvrig fra 2016, og gjelder ikke lengre.

  • Like 1
Skrevet
Just now, Alida said:

Finnes det noen nyere brosjyre enn den jeg linket til fra Agria?

Du får oppdaterte vilkår tilsendt hvert år ved hovedforfall, evt. kan du logge inn på din kundeside hos Agria og lese de der.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...