Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Så utrykket brukt i en annen tråd.

 

For meg må det være en valp med en stamtavle fri for sykdommer og innavl.

Jeg driver å kontakter oppdrettere som jeg ser har bra hunder i håp om å stå på ønskeliste neste vår, men egentlig drømmer jeg om en lokal valp.

Fra noen som bare har en tispe som de kun får et kull på fordi de ønsker seg en egen valp fra henne.

 

Der de driver litt med sin hund slik at man får en hund fra lærevillige foreldre der far og mor har prestert i lydighet eller bruks. Blir ikke å gå noe voldsomt konkuranser ser jeg for meg, men hadde stor glede av agility trening med famile hunden som tenåring der det enten var fotball eller ingenting rettet mot barn. Vi ble mange tenåringer i hundklubben.

Grunnen til at jeg ønsker lokalt er muligheten for litt familietreff for hunden.

Skrevet

Ja, det er nok stamtavlen som er mest avgjørende for meg og. Ellers at valpen kommer fra et aktivt hjem der naturlige egenskaper blir ivaretatt, oppdrettere som hovedsaklig bruker hundene som sofapynt har jeg ikke så mye til overs for.

Skrevet

En drømmevalp for meg er en valp som kommer fra linjer med lite sykdom, god mentalitet, gode arbeidsevner og funksjonelt eksteriør. Fra en oppdretter som bruker mye tid på å gi valpene den beste starten på livet og introduserer dem til mye forskjellig uten å overdrive. En valp som er litt gæren, med masse lek og futt og fart og arbeidslyst, som digger verden og syns livet er en fest.

Skrevet

En trygg og harmonisk valp. Fra en oppdretter som er seriøs med tanke på hvilke hunder det blir avlet på. For avlshundene må være rasetypisk, ha god helse, og godt gemytt.

Skrevet
På 3/23/2021 at 7:32 PM, Valpi22 skrev:

Grunnen til at jeg ønsker lokalt er muligheten for litt familietreff for hunden.

Nå ble jeg nysgjerrig :) Kan du fortelle litt om hvorfor du ønsker familietreff? 

Skrevet

En drømmevalp for meg er en valp etter linjer og foreldre som har de egenskapene jeg ønsker, er friske, mentaltestet, gjerne premiert i sporten jeg ønsker å drive med. Ellers er det en trygg, utadvent og sosial valp, men god av og på-knapp, som er selvstendig, men lettlært og som synes det er gøy å leke/trene med meg, og lett å motivere. 

Skrevet

Jeg har aldri tenkt på en drømmehvalp, for valp er jo hunden bare i kort tid men drømmehund derimot.  Først og fremst GOD helse , lang livslengde og ikke minst mentalt stabil.  Det er viktig at hunden kan være løs uten at man behøver å være overhengende bekymret for at den skal oppsøke f.eks sauer med skumle hensikter. 
Hunden må fungere i flokk uten problemer, da jeg aldri skiller hundene ad, når jeg forlater hjemmet. 
 

Den må ha nogenlunde normal fysikk, så alle raser med klare deformiteter utgår og pelsen bør helst være normal den også, dvs med underull og røyting.

Hvorvidt det er en renraset hund eller blanding er knekkende likegyldig for meg. 

Skrevet
6 minutter siden, QUEST skrev:

Jeg har aldri tenkt på en drømmehvalp, for valp er jo hunden bare i kort tid men drømmehund derimot.  Først og fremst GOD helse , lang livslengde og ikke minst mentalt stabil.  Det er viktig at hunden kan være løs uten at man behøver å være overhengende bekymret for at den skal oppsøke f.eks sauer med skumle hensikter. 
Hunden må fungere i flokk uten problemer, da jeg aldri skiller hundene ad, når jeg forlater hjemmet. 
 

Den må ha nogenlunde normal fysikk, så alle raser med klare deformiteter utgår og pelsen bør helst være normal den også, dvs med underull og røyting.

Hvorvidt det er en renraset hund eller blanding er knekkende likegyldig for meg. 

Helt enig

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...